X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Tajemnice warszawskich piwnic

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 06:00
Zwiedzanie wyremontowanych staromiejskich piwnic, spotkania poświęcone znanym warszawiakom oraz pokaz filmów dokumentalnych to niektóre z wydarzeń, które w ramach Nocy Muzeów zaproponuje mieszkańcom stolicy Muzeum Historyczne.
Tajemnice warszawskich piwnic
Foto: Wikipedia domena publiczna

- Piwnice naszego Muzeum, wyremontowane z funduszy miejskich oraz ze środków Funduszu Norweskiego, mają powierzchnię ponad tysiąca metrów kwadratowych, a znajdującą się pod całą północną stroną Rynku Starego Miasta, czyli tzw. stroną Dekerta - opowiadała PAP kierownik działu promocji Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Ewa Rozwadowska - To osiem kamienic od północnej strony i trzy od strony ul. Nowomiejskiej. Piwnic przez 60 lat nie remontowano, więc były one w naprawdę w kiepskim stanie.
Dlatego, jak zaznaczyła, konieczne było wykonanie prac renowacyjnych praktycznie od podstaw. - Znaleźliśmy przy okazji m.in. 1,2 tysiąca srebrnych monet pochodzących prawdopodobnie z początku XVIII wieku, które będą miały specjalną ekspozycję i posłużą jako przyczynek do stworzenia salki numizmatycznej. Planujemy eksponować również nasze inne zbiory archeologiczne. Dzięki remontowi udało się pokazać piękno piwnic, oryginalne sklepienia z cegieł i kamieni oraz zachowane fragmenty starej ceglanej posadzki z różnych okresów, najstarsze nawet z XV wieku - mówiła Rozwadowska.
Prace w piwnicach trwały ponad trzy lata, zamontowano instalacje sanitarne, klimatyzacyjne i oświetleniowe oraz monitoring. - Dzięki temu uzyskaliśmy też dodatkową powierzchnię na cele kulturalne i wystawiennicze. Planujemy tu otworzyć ekspozycję poświęconą dawnym wiekom Warszawy. Część będzie także poświęcona działalności edukacyjnej i legendom warszawskim: o Złotej Kaczce, Bazyliszku czy Warsie i Sawie. To będzie takie miejsce przyjazne dzieciom. W nowoczesnej, interaktywnej i multimedialnej formie będzie można obejrzeć historię legend, które są w szkolnych lekturach - dodała kierownik działu promocji.
Głównym bohaterem Nocy Muzeów w Muzeum Historycznym będzie Bolesław Prus (właśnie mija setna rocznica śmierci pisarza), drugim - Janusz Korczak, którego Rok właśnie obchodzimy. - Będzie się można m.in. dowiedzieć, co łączyło Prusa i Korczaka oraz rozwiązać zadania matematyczne, ponieważ, o czym mało kto wie, Prus był z wykształcenia właśnie matematykiem. Humaniści dostaną natomiast okazję by napisać esej. Zapraszamy także do naszego kina, gdzie wyświetlimy filmy o Prusie i Korczaku, obraz o Sokratesie Starynkiewiczu znakomicie zarysowujący epokę Prusa, a także film pokazujący reklamy z przełomu XIX i XX wieku. Podczas Nocy Muzów odbędzie się też spacer po Starym i Nowym Mieście ze specjalistą od "Lalki", Pawłem Waszakiem - zapowiedziała.
Odbędzie się także kiermasz wydawnictw muzealnych z kawiarenką literacką, w której będą miały miejsce spotkania z autorami. Kolejna atrakcja to zwiedzanie wnętrza murów Barbakanu. - Noc będzie trwała równeż w ośmiu naszych oddziałach. Dodatkowo już drugi raz zorganizowaliśmy akcję grania o godzinie 20.00 warszawskiego hejnału, w czym pomogą nam hejnaliści z Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Na koniec odśpiewamy szlagier ęWarszawa da się lubić" - podsumowała Rozwadowska.

PAP / pd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna z samolotu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 06:30
Powstał film pokazujący obraz Warszawy zarejestrowany z samolotu Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 stolicą Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek Królewski bohaterem wystawy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 07:40
Wystawę pt. "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie" otwiera sala poświęcona historii placówki od XIV wieku do wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prus patronem warszawskiej Nocy Muzeów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 07:00
Tegoroczną Noc Muzeów zaplanowano na weekendową noc z 19 na 20 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cudzoziemcy w Warszawie 1945 - 1989"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 17:30
W powojennym, najczarniejszym stalinowskim okresie PRL-u w Polsce przebywało zalewie około 800 - w Warszawie około 200 - zagranicznych studentów nie tylko z krajów komunistycznych.
rozwiń zwiń