Historia

Tajemnice warszawskich piwnic

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 06:00
Zwiedzanie wyremontowanych staromiejskich piwnic, spotkania poświęcone znanym warszawiakom oraz pokaz filmów dokumentalnych to niektóre z wydarzeń, które w ramach Nocy Muzeów zaproponuje mieszkańcom stolicy Muzeum Historyczne.
Tajemnice warszawskich piwnic
Foto: Wikipedia domena publiczna

- Piwnice naszego Muzeum, wyremontowane z funduszy miejskich oraz ze środków Funduszu Norweskiego, mają powierzchnię ponad tysiąca metrów kwadratowych, a znajdującą się pod całą północną stroną Rynku Starego Miasta, czyli tzw. stroną Dekerta - opowiadała PAP kierownik działu promocji Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Ewa Rozwadowska - To osiem kamienic od północnej strony i trzy od strony ul. Nowomiejskiej. Piwnic przez 60 lat nie remontowano, więc były one w naprawdę w kiepskim stanie.
Dlatego, jak zaznaczyła, konieczne było wykonanie prac renowacyjnych praktycznie od podstaw. - Znaleźliśmy przy okazji m.in. 1,2 tysiąca srebrnych monet pochodzących prawdopodobnie z początku XVIII wieku, które będą miały specjalną ekspozycję i posłużą jako przyczynek do stworzenia salki numizmatycznej. Planujemy eksponować również nasze inne zbiory archeologiczne. Dzięki remontowi udało się pokazać piękno piwnic, oryginalne sklepienia z cegieł i kamieni oraz zachowane fragmenty starej ceglanej posadzki z różnych okresów, najstarsze nawet z XV wieku - mówiła Rozwadowska.
Prace w piwnicach trwały ponad trzy lata, zamontowano instalacje sanitarne, klimatyzacyjne i oświetleniowe oraz monitoring. - Dzięki temu uzyskaliśmy też dodatkową powierzchnię na cele kulturalne i wystawiennicze. Planujemy tu otworzyć ekspozycję poświęconą dawnym wiekom Warszawy. Część będzie także poświęcona działalności edukacyjnej i legendom warszawskim: o Złotej Kaczce, Bazyliszku czy Warsie i Sawie. To będzie takie miejsce przyjazne dzieciom. W nowoczesnej, interaktywnej i multimedialnej formie będzie można obejrzeć historię legend, które są w szkolnych lekturach - dodała kierownik działu promocji.
Głównym bohaterem Nocy Muzeów w Muzeum Historycznym będzie Bolesław Prus (właśnie mija setna rocznica śmierci pisarza), drugim - Janusz Korczak, którego Rok właśnie obchodzimy. - Będzie się można m.in. dowiedzieć, co łączyło Prusa i Korczaka oraz rozwiązać zadania matematyczne, ponieważ, o czym mało kto wie, Prus był z wykształcenia właśnie matematykiem. Humaniści dostaną natomiast okazję by napisać esej. Zapraszamy także do naszego kina, gdzie wyświetlimy filmy o Prusie i Korczaku, obraz o Sokratesie Starynkiewiczu znakomicie zarysowujący epokę Prusa, a także film pokazujący reklamy z przełomu XIX i XX wieku. Podczas Nocy Muzów odbędzie się też spacer po Starym i Nowym Mieście ze specjalistą od "Lalki", Pawłem Waszakiem - zapowiedziała.
Odbędzie się także kiermasz wydawnictw muzealnych z kawiarenką literacką, w której będą miały miejsce spotkania z autorami. Kolejna atrakcja to zwiedzanie wnętrza murów Barbakanu. - Noc będzie trwała równeż w ośmiu naszych oddziałach. Dodatkowo już drugi raz zorganizowaliśmy akcję grania o godzinie 20.00 warszawskiego hejnału, w czym pomogą nam hejnaliści z Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Na koniec odśpiewamy szlagier ęWarszawa da się lubić" - podsumowała Rozwadowska.

PAP / pd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna z samolotu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 06:30
Powstał film pokazujący obraz Warszawy zarejestrowany z samolotu Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 stolicą Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek Królewski bohaterem wystawy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 07:40
Wystawę pt. "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie" otwiera sala poświęcona historii placówki od XIV wieku do wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prus patronem warszawskiej Nocy Muzeów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 07:00
Tegoroczną Noc Muzeów zaplanowano na weekendową noc z 19 na 20 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cudzoziemcy w Warszawie 1945 - 1989"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 17:30
W powojennym, najczarniejszym stalinowskim okresie PRL-u w Polsce przebywało zalewie około 800 - w Warszawie około 200 - zagranicznych studentów nie tylko z krajów komunistycznych.
rozwiń zwiń