X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Powstał film dokumentalny o ucieczce Witolda Pileckiego z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 21:52
Zrealizowało go oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento. 40-minutowy obraz będzie miał swoją prapremierę w sobotę - poinformował producent filmu Bogdan Wasztyl.
Zdjęcie z procesu kpt. Witolda Pileckiego opublikowane w Głosie Ludu w marcu 1948
Zdjęcie z procesu kpt. Witolda Pileckiego opublikowane w "Głosie Ludu" w marcu 1948Foto: źr. Wikipedia

"Ucieczkę z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" zrealizował Dariusz Walusiak. Zdjęcia powstały na przełomie kwietnia i maja, gdy szlakiem ucieczki rtm. Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego wyruszyli muzycy zespołu rockowego Forteca. 130-kilometrową trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza pokonali pieszo w sześć dni. Towarzyszyła im kamera.
Muzycy pokonywali trasę w warunkach zbliżonych do historycznych: nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. - Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca i była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności - powiedział lider zespołu Marcin "Siano" Tucznio.
Podczas wędrówki muzycy spotykali potomków bohaterów sprzed 70 lat, m.in. Andrzeja Pileckiego, syna rotmistrza, oraz osób, które wówczas pomagały uciekinierom - dzieci Kazimierza Buczka, córkę Piotra Mazurkiewicza oraz wnuczkę i prawnuka państwa Oborów. Jak dodał Wasztyl kamera rejestrowała spotkania..
W filmie twórcy wykorzystali muzykę zespołu, w tym utwór "Ochotnik", dedykowany Witoldowi Pileckiemu.
Sobotnia prapremiera filmu odbędzie się w Szczyrku w Beskidach. Poprzedzi go koncert Fortecy. Bogdan Wasztyl dodał, że premierę zaplanowano na wrzesień. Film pokazywany będzie później w miejscowościach, które znalazły się na trasie ucieczki rotmistrza - Oświęcimiu, Alwerni, Bochni, a także w Warszawie.
Witold Pilecki był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Pilecki wraz z Redzejem i Ciesielskim, uciekli z Auschwitz z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Po ucieczce był oficerem Kedywu. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.
pp/PAP

Zobacz serwis o II WOJNIE ŚWIATOWEJ >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Pilecki był bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 07:00
66 lat temu bezpieka wykonała wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powązki: koniec prac ziemnych na Łączce

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 12:55
Ekipa IPN - po dwóch tygodniach prac ziemnych - zakończyła właśnie szukanie głęboko w ziemi szczątków osób zamordowanych w latach 1948-56.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN o "Łączce": w sierpniu kolejne nazwiska ofiar

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 14:37
Instytut Pamięci Narodowej prawdopodobnie w sierpniu ujawni kolejne nazwiska osób zamordowanych w więzieniu na Mokotowie.
rozwiń zwiń