Historia

Powstał film dokumentalny o ucieczce Witolda Pileckiego z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 21:52
Zrealizowało go oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento. 40-minutowy obraz będzie miał swoją prapremierę w sobotę - poinformował producent filmu Bogdan Wasztyl.
Zdjęcie z procesu kpt. Witolda Pileckiego opublikowane w Głosie Ludu w marcu 1948
Zdjęcie z procesu kpt. Witolda Pileckiego opublikowane w "Głosie Ludu" w marcu 1948Foto: źr. Wikipedia

"Ucieczkę z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" zrealizował Dariusz Walusiak. Zdjęcia powstały na przełomie kwietnia i maja, gdy szlakiem ucieczki rtm. Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego wyruszyli muzycy zespołu rockowego Forteca. 130-kilometrową trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza pokonali pieszo w sześć dni. Towarzyszyła im kamera.
Muzycy pokonywali trasę w warunkach zbliżonych do historycznych: nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. - Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca i była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności - powiedział lider zespołu Marcin "Siano" Tucznio.
Podczas wędrówki muzycy spotykali potomków bohaterów sprzed 70 lat, m.in. Andrzeja Pileckiego, syna rotmistrza, oraz osób, które wówczas pomagały uciekinierom - dzieci Kazimierza Buczka, córkę Piotra Mazurkiewicza oraz wnuczkę i prawnuka państwa Oborów. Jak dodał Wasztyl kamera rejestrowała spotkania..
W filmie twórcy wykorzystali muzykę zespołu, w tym utwór "Ochotnik", dedykowany Witoldowi Pileckiemu.
Sobotnia prapremiera filmu odbędzie się w Szczyrku w Beskidach. Poprzedzi go koncert Fortecy. Bogdan Wasztyl dodał, że premierę zaplanowano na wrzesień. Film pokazywany będzie później w miejscowościach, które znalazły się na trasie ucieczki rotmistrza - Oświęcimiu, Alwerni, Bochni, a także w Warszawie.
Witold Pilecki był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Pilecki wraz z Redzejem i Ciesielskim, uciekli z Auschwitz z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Po ucieczce był oficerem Kedywu. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.
pp/PAP

Zobacz serwis o II WOJNIE ŚWIATOWEJ >>>

Czytaj także

Witold Pilecki był bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 07:00
66 lat temu bezpieka wykonała wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powązki: koniec prac ziemnych na Łączce

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 12:55
Ekipa IPN - po dwóch tygodniach prac ziemnych - zakończyła właśnie szukanie głęboko w ziemi szczątków osób zamordowanych w latach 1948-56.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN o "Łączce": w sierpniu kolejne nazwiska ofiar

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 14:37
Instytut Pamięci Narodowej prawdopodobnie w sierpniu ujawni kolejne nazwiska osób zamordowanych w więzieniu na Mokotowie.
rozwiń zwiń