Historia

Rząd Vichy – ratunek dla kraju czy hańba?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 05:40
– Tak zaczyna się dialog Pétaina z hitlerowcami za kurtyną z francuskiej flagi narodowej i za parawanem słowa ojczyzna – powiedział o powstaniu rządu Vichy gen. Charles de Gaulle.
Spotkanie Adolfa Hitlera z Philippe Ptainem, 24.10.1940. Ptain był symbolem francuskiej kolaboracji z III Rzeszą
Spotkanie Adolfa Hitlera z Philippe Pétain’em, 24.10.1940. Pétain był symbolem francuskiej kolaboracji z III RzesząFoto: Bundesarchiv, Wikipedia/dp

Rozejm w Compiègne zakładał powstanie w miejscowości Vichy francuskiego rządu. 10 lipca 1940 roku pełnię władzy od Zgromadzenia Narodowego otrzymał marszałek Philippe Pétain.

Posłuchaj
09:10 Rząd Vichy.mp3 O klęsce Francji w 1940 roku i powstaniu rządy Vichy mówi prof. Jerzy Eisler, aud. Agnieszki Steckiej i Andrzeja Sowy "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej – Francja". (PR, 17.10.2000)

Rozejm

– Trzeba przerwać walkę – nawoływał w czerwcu 1940 roku marszałek Philippe Pétain. – Zwróciłem się do przeciwnika z pytaniem, czy gotów jest przystąpić do poszukiwania, między nami żołnierzami, po walce i honorowo, środków wiodących do położenia kresu działaniom wojennym. Niech wszyscy Francuzi skupią się wokół rządu, niech się pozbędą niepokoju i oddadzą się wyłącznie wierze w przeznaczenie ojczyzny.

Zgodnie z warunkami zawieszenia broni podpisanego przez gen. Charles'a Huntzingera i gen. Wilhelma Keitla 22 czerwca 1940 w Compiègne, prawie 2/3 powierzchni Francji znalazło się pod okupacją niemiecką.

– Podpisanie zawieszenia broni francusko-niemieckiego, a wkrótce francusko-włoskiego kończyło kampanię wiosny 1940 roku – wyjaśniał sytuację Francji prof. Jerzy Eisler w aud. Agnieszki Steckiej i Andrzeja Sowy w 2000 roku. – Francja przegrała wojnę, ale nie przestała istnieć.

Generał
Na zdjęciu: Generał Charles Huntziger podpisujący w imieniu Francji dokument zawieszenia broni z Niemcami, Compiègne (22 czerwca 1940), aut. Carl Weinrother, źr. Bundesarchiv, Wikipedia/dp

Czym było Vichy?

Kresu dobiegła jednak III Republika Francuska i rozpoczął się okres Francji Vichy. Vichy ogłosiła neutralność w toczącej się wojnie. Pétain porażkę przekuł w zwycięstwo. – Reżim Vichy był klasyczną dyktaturą autorytarną – mówił prof. Eisler. – Marszałek Pétain obdarzany był przeogromnym para religijnym kultem. Pojawiały się wówczas książki, artykuły, filmy, publikacje, audycje ukazujące go niemal w glorii człowieka świętego.

Wprawdzie Francja ponosiła koszty z tytułu przebywania niemieckich wojsk okupacyjnych, ale nie można porównać tego z okupacją Europy wschodniej. Ponadto Vichy było uznawane przez większość państw na świecie, z wyłączeniem Wielkiej Brytanii.

– Marszałek Pétain posiadał przeogromną władzę – podkreślał prof. Jerzy Eisler. – Mógł tworzyć akty prawne, miał przygotować konstytucję, stawał się najwyższym arbitrem.

Kolaboracja

Reżim Vichy nie tylko przystawał na działania okupanta, ale i angażował się w nie. Rządy Vichy to dla Francji okres kolaboracji politycznej i wojskowej, handlu Żydami, współpracy w zwalczaniu ruchu oporu. Jednym z głównych propagatorów takiej polityki był wicepremier Pierre Laval.

– Lavala oskarżano, że on w tej współpracy z Niemcami idzie za daleko – wyjaśniał historyk dr Jan Zamojski w aud. Sławomira Szofa "Postacie XX wieku". – Wskutek tego 13 grudnia 1940, kiedy Pétain odsunął od władzy Lavala, doszło do zamachu stanu.


Posłuchaj
28:11 Pierre Laval_Postacie XX wieku.mp3 Audycja biograficzna na temat życia Pierre'a Lavala, czterokrotnego premiera Francji. Mówi historyk dr Jan Zamojski, aud. Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 28.04.1996)

Pierre Laval stał się jednak dla Pétaina idealnym kozłem ofiarnym, który został obarczony odpowiedzialnością za całe zło dokonane podczas Francji Vichy.

– On uosabiał postawę dużej części Francuzów: iść maksymalnie na współpracę z Niemcami i maksymalnie z niej korzystać, jak najwygodniej doczekać do zwycięstwa – zaznaczał dr Jan Zamojski. – Tylko on miał odwagę to artykułować. Mało tego, być gotów ponieść za to konsekwencje.

Jak wyglądała Francja za czasów rządu Vichy? Posłuchaj audycji!

mb

Czytaj także

Benito Mussolini. Upadek włoskiego dyktatora

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 05:30
28 kwietnia 1945 roku komunistyczni partyzanci rozstrzelali w miejscowości Giulino di Mezzegra Benita Mussoliniego i jego kochankę Clarę Petacci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łapanka Vel' d'Hiv - czarna karta w historii Francji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 05:35
Z badań amerykańskich historyków, które po II wojnie zaszokowały Francuzów, wynika, ze reżim Vichy nie tylko ulegał hitlerowskim naciskom, ale także robił więcej niż od niego żądano, mi.in. w kwestii dyskryminacji Żydów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa o Anglię. Przełomowy dzień 15 września 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 06:00
- Tuż przed nami pojawiła się duża grupa samolotów, dowódca nie miał czasu na manewr. Skierował samoloty łeb w łeb. Wszystkie te nosy były czerwone, to znaczy, że był otwarty ogień. Szyk został rozbity - wspominał płk Marian Duryasz, pilot i późniejszy dowódca słynnego polskiego dywizjonu 303 przełomowy dzień w bitwie o Anglię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charles de Gaulle apeluje o dalszą walkę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 07:00
- Honor, zdrowy rozsądek oraz interes kraju wzywają wszystkich wolnych Francuzów, gdziekolwiek teraz są, do kontynuowania walki - mówił generał Charles de Gaulle w przemówieniu w radiu BBC skierowanym do rodaków z Londynu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jean Moulin – "przywódca narodu nocy"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 05:40
"Moulin wyrósł na działacza imponującego siłą przekonania i autorytetem. Czuł, że jego dni są policzone, lecz był zdecydowany doprowadzić przedtem do końca swe zadanie" – zapisał w lutym 1943 roku Charles de Gaulle.
rozwiń zwiń