Historia

Ostatni koncert Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 05:50
Wirtuoz postanowił zagrać, pomimo tego, że lekarz odradzał mu opuszczanie domu. 175 lat temu, 16 listopada 1848 roku, wystąpił po raz ostatni publicznie na rzecz Polaków na emigracji w Londynie.
Koncert Chopina - obraz Henryka Siemiradzkiego z 1887 roku
"Koncert Chopina" - obraz Henryka Siemiradzkiego z 1887 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Koncert dla Polaków na emigracji

Koniec pobytu Fryderyka Chopina w Wielkiej Brytanii wiązał się z nieustannym cierpieniem. Od początku października 1848 roku aż do końca listopada niemal nie opuszczał mieszkania przy St. James Place w Londynie.

Wyszedł z niego tylko raz, aby dać koncert z okazji dorocznego balu maskowego na rzecz Towarzystwa Literackiego Przyjaciół Polski, brytyjskiej organizacji, która zajmowała się wspieraniem polskich dążeń niepodległościowych oraz działalnością charytatywną.

Chopin zagrał kilka ze swoich etiud, przy których towarzyszył mu z orkiestrą Lindsay Sloper, dawny uczeń mistrza. Pomimo osłabienia wirtuoz był zadowolony z występu, ponieważ jego obecność wywołała poruszenie wśród polskiej publiczności zgromadzonej w sali Guildhall.

Posłuchaj
47:34 podróże fryderyka chopina___1055_10_ii_tr_0-0_11793027dd4659f1[00].mp3 O podróżach Fryderyka Chopina w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" opowiadali dr Mariusz Wrona, Marita Alban Juarez i Maciej Janicki. (PR, 27.02.2010) 

Pół roku w Wielkiej Brytanii

Fryderyk Chopin opuścił Paryż wiosną 1848 roku. Rozgoryczony po rozstaniu z George Sand nie miał ochoty spędzić kolejnego lata w stolicy Francji, która od lutego była wstrząsana rewolucyjnymi zamieszkami Wiosny Ludów.

Brał pod uwagę spotkanie z rodziną w Niemczech, ale ostatecznie uległ namowom swojej uczennicy Jane Stirling, która skłoniła go do wspólnego wyjazdu do Wielkiej Brytanii.

– Zabrała go ze sobą, żeby się pochwalić przed całą rodziną, ale też, żeby podratować sytuację materialną Chopina. Niestety, była homeopatką i eksperymentowała na nim swoje leki. To było fatalne w skutkach – powiedziała Marita Alban Juarez, wokalistka i współautorka książek o Fryderyku Chopinie w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "O wszystkim z kulturą". - Widział tam jednak przepiękne miejsca i czasami nawet czuł się dobrze - dodała.

Posłuchaj audycji o podróżach Fryderyka Chopina.

Wyruszyli z Paryża w kwietniu 1848 roku. Pobyt w Zjednoczonym Królestwie znacznie osłabił i tak już poważnie nadwątlone zdrowie Chopina. Dym z kominów źle wpływał na jego chore płuca. W ciągu kilku miesięcy spędzonych w Londynie kompozytor spotkał najznakomitszych Brytyjczyków, m.in. Charlesa Dickensa.

Jednym z najważniejszych wydarzeń podróży był koncert, który dał przed królową Wiktorią 15 maja 1848 roku. Pochwaliła go po występie, ale tego samego dnia w dzienniku wspomniała piękną muzykę wykonaną przez śpiewaków wymienionych z nazwiskach oraz "jakichś pianistów".

Fryderyk Chopin był popularny wśród brytyjskiej arystokracji. Niestety, częste koncerty oraz odwiedziny wśród przedstawicieli elit – na które namawiała go Jane Stirling – źle wpływały na jego zdrowie. Szczególnie ciężki okazał się wyjazd do Edynburga i Manchesteru, w którym wystąpił przed najliczniejszą w swoim życiu publicznością i zagrał przed 1200 słuchaczami.

Fryderyk Chopin w listopadzie 1848 roku wrócił do Paryża, w którym zmarł niespełna rok później.

sa

Na podstawie: A. Zamoyski, Chopin, Warszawa 1985.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Fryderyk Chopin
Czytaj także

Fryderyk Chopin: zabierzcie przynajmniej serce me do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:00
- Warszawa przeżywa dziś podniosłe chwile. Oto do stolicy wraca serce wielkiego artysty, Fryderyka Chopina - mówił 17 października 1945 roku reporter Polskiego Radia w 96. rocznicę śmierci wybitnego pianisty i kompozytora. Dziś mija 171 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serce Chopina. Z ziemi francuskiej do Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 14:00
"Rodem warszawianin, sercem Polak, talentem świata obywatel" - tak na wieść o śmierci Fryderyka Chopina napisał C.K. Norwid. Kompozytor połowę swego życia spędził w Paryżu, tam zmarł i tam został pochowany. Pragnął jednak, by po śmierci choć cząstka jego jestestwa wróciła do kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Chopin i jego siostry - mało znane fakty z rodzinnego życia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:30
Fryderyk Chopin to nasze narodowe dobro. Był wielkim kompozytorem i pianistą i dużo o nim wiemy. Ale co wiemy o jego rodzinie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogrzeb Fryderyka Chopina. "Wydawało się, jakby słońce przybladło"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 06:00
174 lata temu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina. Wybitny kompozytor i pianista został pochowany 30 października 1849 roku na paryskim cmentarzu Père-Lachaise.
rozwiń zwiń