Historia

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Mieli wrócić do kraju najkrótszą drogą

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
"Gdy przyjdzie chwila, jak orły zwycięskie wpadniecie na wroga i przyczynicie się pierwsi do wyzwolenia naszej Ojczyzny. Jesteście odtąd Pierwszą Brygadą Spadochronową" - tym rozkazem gen. Władysław Sikorski powołał do życia 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową.
Polacy na Frontach II wojny światowej. Operacja Market Garden
Polacy na Frontach II wojny światowej. Operacja Market GardenFoto: Polskie Radio

Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej przypominamy udział Polaków w walkach na wszystkich frontach największego konfliktu XX wieku. 


Spadochroniarze gen. Sosabowskiego byli jedyną polską formacją przeznaczoną do walki w kraju w czasie planowanego powstania przeciwko Niemcom. W ten sposób brygada spadochronowa podlegała jedynie polskiemu Wodzowi Naczelnemu. Status taki zatwierdziło brytyjskie War Office.  Jednak zamiast walczyć w Warszawie, spadochroniarze wzięli udział w operacji Market Garden, największej operacji powietrznodesantowej w II wojny światowej, przeprowadzonej przez aliantów we wrześniu 1944 roku na terytorium okupowanej Holandii.

Zajrzyj do serwisu Polacy na frontach II wojny światowej. [Kliknij obrazek poniżej]


src=" //static.prsa.pl/e3e575f3-9366-490d-809d-d3e1b462ab38.file"


Czytaj także

Rocznica operacji "Market Garden". Holandia pamięta polskich bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 03:00
W okolicach holenderskiego Arnhem trwają obchody 73. rocznicy operacji "Market Garden". W uroczystościach biorą udział polscy weterani z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego, którzy walczyli w bitwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja "Market Garden". Ostatnia klęska aliantów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 05:45
"Jednakże sądzę, sir, że chyba idziemy o jeden most za daleko" – słowa te okazały się trafnym proroctwem. Skierował je dowódca "Market Garden" gen. Frederick Browning do marszałka Bernarda Montgomery’ego, pomysłodawcy największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej. Kampania, która miała przynieść spektakularny sukces aliantom, zamieniła się w krwawą klęskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najlepsi ludzie, z jakimi służyłem". Brytyjski weteran o polskich spadochroniarzach

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 05:45
- Zawsze uważałem polskich żołnierzy, polskich spadochroniarzy, za najlepszych ludzi, z jakimi służyłem – powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl brytyjski weteran Albert Ronald Nolan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Podhalańczycy pod Narwikiem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
W obliczu niemieckiej inwazji, alianci podjęli akcję mającą na celu odbicie Narwiku. W akcji wzięła polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polacy w obronie Francji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
4 stycznia 1940 podpisana została umowa między rządami Polski i Francji, dzięki której powołano do życia Armię Polską (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie). Polacy bronili Francji w 1940 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polskie Asy na brytyjskim niebie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Dywizjon 303 był najskuteczniejszą jednostką w Bitwie o Anglię. Wielkiej Brytanii broniły dwa myśliwskie i dwa bombowe polskie dywizjony oraz kilkudziesięciu Polaków w dywizjonach RAF.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Anders był polskim Mojżeszem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Ewakuacja Armii Andersa była dla zesłanych na Sybir i zamkniętych w łagrach Polaków jedyną szansą na wyrwanie się z piekła ZSRR. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polskie "Szczury Tobruku"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Polaków z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, spośród których wielu było weteranami walk w Polsce i we Francji, skierowano na najcięższy odcinek frontu, tzw. wyłom, w który zdołali wedrzeć się Niemcy. Wytrzymali tydzień dłużej od innych sprzymierzonych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Monte Cassino -najbardziej zacięta bitwa frontu zachodniego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Monte Cassino to najbardziej krwawa walka zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem. Bitwa, do której można porównać tylko rzezie pod Verdun i Ypres z czasów I wojny światowej, czy najcięższe walki II wojny światowej na froncie wschodnim. Po stronie niemieckiej wielu porównywało ją ze Stalingradem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polacy w największej operacji desantowej w dziejach

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Polskie okręty osłaniały lądowanie aliantów w Normandii. Polscy piloci udzielali wsparcia z nieba. W sierpniu w Normandii wylądowali czołgiści gen. Maczka. 
rozwiń zwiń