Historia

Aleksandra Śląska - królowa aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 05:35
18 września 1989 roku zmarła Aleksandra Śląska, aktorka teatralna i filmowa. Do najważniejszych jej ról należy królowa Bona w popularnym serialu telewizyjnym.
Aleksandra Śląska
Aleksandra ŚląskaFoto: NAC/Edward Hartwig

Aleksandra Śląska, a właściwie Wąsik - bo takie jest jej prawdziwe nazwisko - przyjęła pseudonim w szkole teatralnej w Krakowie, gdzie była jedyną studentką pochodzącą ze Śląska. Uczyła się u najwybitniejszych pedagogów teatralnych: Juliusza Osterwy, Ludwika Solskiego czy Aleksandra Zelwerowicza. Zadebiutowała w trakcie studiów rolą Rózi w spektaklu "Bartosz Głowacki" (1946) w reżyserii Józefa Karbowskiego wystawionym w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Szkołę Teatralną ukończyła w 1946 roku.

Teatralna precyzja

W swojej karierze aktorskiej po opuszczeniu Krakowa była związana tylko z dwoma warszawskimi teatrami.

- Śląską do Warszawy ściągnął Erwin Axer - mówił krytyk Janusz Majcherek w audycji Iwony Malinowskiej w Polskim Radiu w 2009 roku. - Grała krótko w Teatrze Współczesnym, potem przeszła do Ateneum, a następnie wróciła jeszcze na dwa sezony do Współczesnego i następnie aż do 89 roku była aktorką i dyrektorową Teatru Ateneum - dodawał.


Posłuchaj
19:03 Śląska.mp3 "Fenomen aktorstwa Aleksandry Śląskiej". Audycja Iwony Malinowskiej. (PR, 3.10.2009)

 

Wielu krytyków i badaczy teatru zwraca uwagę na niezwykle skrupulatne przygotowanie roli przez Śląską, była w tym perfekcyjna. 

- Była to stara, rzetelna szkoła aktorstwa, analizy, dochodzenia do prawdy postaci - wspominała w Polskim Radiu aktorka Grażyna Barszczewska.

Śląska zagrała w bardzo wielu spektaklach teatralnych, z ważniejszych wymieńmy kilka: Ruth i Liesel w "Niemcach" Leona Kruczkowskiego i w reżyserii Erwina Axera, Blanche w "Tramwaju zwanym pożądaniem" Tennessee Williamsa w reżyserii Janusza Warmińskiego, Arkadina w "Mewie" Antona Czechowa tego samego reżysera. 

- Aleksandra Śląska pracowała z bardzo rozmaitymi reżyserami. Janusz Warmiński, Jan Świderski, Andrzej Wajda, Konrad Swinarski - opowiadał Janusz Majcherek. - Potrafiła dostosować się do ich bardzo różnych wymagań, bo była aktorką o dużej palecie barw.

W teatrze radiowym duże znaczenie miał jej miękki głos.
- Odznaczała się bardzo charakterystycznym głosem. Rozpoznawaliśmy go już po pierwszych kwestiach w słuchowisku - mówił Janusz Majcherek w audycji Polskiego Radia.

Królowa filmu

Ze względu na swoje warunki fizyczne - jasną karnację, blond włosy - często obsadzana była w rolach Niemek. Z drugiej strony jej specjalnością stały się postaci królowych, z uwagi na wyniosłość i chłód, jakimi emanowała. Do najciekawszych kreacji filmowych Śląskiej należy zaliczyć przede wszystkim "Pasażerkę" (1963) Andrzeja Munka, w której zagrała zimną i władczą esesmankę, nadzorczynię grupy kobiet w niemieckim obozie śmierci Auschwitz, prowadzącą psychologiczną rozgrywkę z butną polską więźniarką.

- W pierwszej fazie swojej kariery aktorskiej zagrała w dwóch filmach, które jej wizerunek niewątpliwie ustawiły - mówił w Polskim Radiu Janusz Majcherek. - Był film Wandy Jakubowskiej "Ostatni etap", a potem ostatni, niedokończony film Andrzeja Munka "Pasażerka". W obu filmach zagrała Niemki - miała taką nordycką urodę.

Inną rolą wartą uwagi jest tytułowa "Królowa Bona" (1980) - tu Śląska musiała pokazać nie tylko przemianę psychiczną, ale i fizyczną bohaterki, serial Janusza Majewskiego rozgrywa się bowiem w dwóch przedziałach czasowych i pokazuje zarówno nowo poślubioną włoską żonę króla Zygmunta Starego, jak i dojrzałą królową - matkę. 

az

Czytaj także

Elżbieta Czyżewska - aktorska osobowość

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 05:45
87 lat temu, 14 maja 1938 roku, urodziła się aktorka Elżbieta Czyżewska, jedna z najbardziej popularnych polskich aktorek lat 60., której atutem na ekranie była wyjątkowa osobowość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Walczewski - badacz szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 05:40
- Do kunsztu aktorstwa powinno się dodać elementy fałszu, kuglarstwa, metafizyki i telepatii. Ja bym chciał grać tak, żeby użyć jak największej ilości spośród tych mikstur. Żeby działo się jak najwięcej - mówił w Polskim Radiu w 1988 roku. 15 lat temu, 26 maja 2009 roku, zmarł w Warszawie aktor Marek Walczewski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Nowak – wybitny aktor charakterystyczny

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 05:40
11 lat temu, 26 marca 2013 roku, zmarł Jerzy Nowak. W świadomości widzów zapisał się wybitnymi kreacjami epizodycznymi, choć talentem z pewnością nie ustępował kolegom obsadzanym w rolach tytułowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Zelnik - niewolnik "Faraona"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 05:40
14 września 1945 roku urodził się Jerzy Zelnik, wybitny polski aktor filmowy i teatralny. Pisał także scenariusze i reżyserował spektakle, jednak w pamięci widzów zapisał się przede wszystkim młodzieńczą rolą w wybitnym polskim filmie pod tytułem "Faraon" (1965) w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
rozwiń zwiń