Historia

Prorocze sny i zielona koniczyna, czyli historia życia i działalności świętego Patryka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 05:50
Święty Patryk jest patronem Irlandii. Duchowny odegrał ważną rolę w krzewieniu chrześcijaństwa w tym kraju - nie tylko ewangelizował miejscowych, lecz także zakładał liczne kościoły i zakony. Jego święto obchodzimy 17 marca. Dla mieszkańców Zielonej Wyspy jest to dzień niezwykle ważny, wypełniony spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi, festynami i zielonym piwem.
Święty Patryk na witrażu znajdującym się w katedrze w Junction City (Ohio) w Stanach Zjednoczonych.
Święty Patryk na witrażu znajdującym się w katedrze w Junction City (Ohio) w Stanach Zjednoczonych. Foto: fot. Nheyob źr. Wikimedia Commons/CC 4.0

Burzliwa młodość

Urodził się prawdopodobnie pod koniec IV wieku w zromanizowanej rodzinie na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Tak naprawdę miał na imię Maewyn Succat, jednak po przyjęciu święceń kapłańskich zmienił je na Patryk. Jego ojcem był Kalpurnius – lokalny urzędnik i diakon.

Mając szesnaście lat, dostał się do irlandzkiej niewoli. Po sześciu latach udało mu się uciec i wrócić do najbliższych. W tym czasie przyjął też święcenia kapłańskie.

Źródła powołania

W jego dziele "Confessio" ("Wyznania") czytamy, że podczas pobytu w domu rodzinnym we śnie nawiedził go człowiek imieniem Victorius, który przyniósł ze sobą wiele listów. Jednym z nich był "Głos Irlandczyków", w którym mieszkańcy błagali Patryka, by przybył do Irlandii. Duchowny uwierzył wówczas, że został wezwany przez Boga - dlatego powrócił na Zieloną Wyspę, gdzie gorliwie nawracał i chrzcił miejscowych. Spotykał się również z tamtejszym królem.

- Pewnego razu św. Patryk, wspierając się na wielkim kiju, opowiadał irlandzkiemu królowi o pojmaniu i ukrzyżowaniu Chrystusa. Nie zauważył, że ostro zakończony kij przebił stopę władcy, a krew zaczęła wsiąkać w ziemię. Król jednak nawet nie pisnął, bowiem uznał, że nie godzi się słuchać o męce Pańskiej, samemu przy tym nie cierpiąc – opowiadał dziennikarz Marek Ostrowski w audycji "Święty Patryk – patron Irlandii".

Posłuchaj
100:53 święty patryk - patron irlandii____4138_95_iv_tr_0-0_1086816687f1d3f1[00].wav O Irlandii rozmawiają Marek Ostrowski, dr Shaun Orion - dyplomata i dr Wawrzyniec Konarski - wiceprezes towarzystwa Polsko-irlandzkiego. Audycja "Święty Patryk - patron Irlandii" z cyklu "Świat, w którym żyjemy" (PR, 17.03.1995)

Według historyka Stefana Czarnowskiego duchownym nie kierowała ambicja, chęć objęcia urzędu, a szczera wiara i miłość do Boga. Ewangelizacja była jego powołaniem, sposobem na przypodobanie się Panu. Nie należy jednak zapominać, jak podkreślano w audycji, że święty Patryk również szczerze kochał lud irlandzki. 

Ostatnie życia prawdopodobnie spędził w wiosce Saul – miejscu, gdzie stanął jego pierwszy kościół. Wydaje się, że właśnie wtedy stworzył swoje "Wyznania".

Narodziny legendy

Przed końcem VII wieku postać św. Patryka zyskała na popularności, a wokół jego osoby i działalności zaczęto tworzyć legendy. Mówiono, że duchowny wskrzesił ponad trzydziestu mężczyzn, którzy od dawna spoczywali w grobach. Według innej historii pewnego razu św. Patryk modlił się o pożywienie dla głodujących żeglarzy. Dzięki jego wstawiennictwu u Boga na statku nagle pojawiło się stado świń.

Atrybutem św. Patryka jest trzylistna koniczyna. Podobno roślina posłużyła duchownemu do wyjaśnienia niewierzącemu koncepcji Trójcy Świętej. Liście symbolizowały Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

jb

Źródła:

Saint Patrick, https://www.britannica.com/biography/Saint-Patrick, data dostępu: 16.03.2021.

Czytaj także

Dzień świętego Patryka - zieleń i koniczyna

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 06:01
17 marca przypada święto patrona Irlandii. Dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Zielonej Wyspy. Misjonarz zmarł 17 marca 461.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całun Turyński i jego tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 07:00
Dla chrześcijan Całun Turyński jest relikwią i potwierdzeniem słów zapisanych na kartach Ewangelii, dla niewierzących kawałkiem płótna, na którym pojawia się jakieś malowidło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opactwo Westminsterskie – niemy świadek dziejów Anglii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 05:30
28 grudnia 1065 roku odbyła się konsekracja Opactwa Westminsterskiego w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień św. Partyka. Zielone święto Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 11:53
- To święto narodowe Irlandii, ale jest obchodzone na całym świecie. Irlandczycy spędzają ten wolny od pracy dzień z rodziną, przyjaciółmi, ubierają się na zielono i spotykają na paradach. Jest dużo muzyki i zabawa na ulicach - opisywał Dzień św. Partyka konsul James Kilcourse.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy prawdopodobnie odnaleźli miejsce narodzin św. Piotra

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 21:05
Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin Apostoła Narodów, św. Piotra. Odnalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich potwierdza tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja.
rozwiń zwiń