Historia

Napad w Rogowie - brawurowa akcja PPS

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 05:40
- Cały aparat ucisku i gwałtów utrzymywany był za pieniądze polskich podatników – tak sytuację w zaborze rosyjskim opisywał Jan Kwapiński, weteran Polskiego Ruchu Socjalistycznego. To te pieniądze stały się celem akcji w Rogowie.
Parowóz
ParowózFoto: PAP

8 listopada 1906 roku Łódzka Organizacja Bojowa PPS dokonała brawurowego napadu na rosyjski pociąg pocztowy na stacji Rogów niedaleko Łodzi. Na czele grupy, która zrabowała 37 tysięcy rubli, stał Józef Montwiłł-Mirecki.


Posłuchaj
14:17 Napad na pociąg pod Rogowem1.mp3 – Cały aparat ucisku i gwałtów utrzymywany był za pieniądze polskich podatników. Wydział Bojowy postanowił konfiskować carskim urzędnikom te pieniądze i obracać je na walkę z uciskiem carskim – napad na pociąg pod Rogowem wspominał Jan Kwapiński, weteran Organizacji Bojowej PPS. (RWE, 14.05.1963)

 

Jednym z największych problemów działaczy niepodległościowych z Organizacji Bojowej PPS, był brak pieniędzy. Ścigani przez carską policję, zmuszani do częstej zmiany miejsca zamieszkania, potrzebowali gotówki na broń, łapówki, czy wydawanie "bibuły". W tej sytuacji jedynym sposobem na podreperowanie budżetu, były tak zwane "eksy", czyli akcje ekspropriacyjne, inaczej napady rabunkowe.

- Represje carskich żandarmów, policji, kozaków szalały w sposób bezwzględny. Cały aparat ucisku i gwałtów utrzymywany był za pieniądze polskich podatników – wspominał Jan Kwapiński.

Wydział bojowy PPS zdecydował się skonfiskować carskim urzędnikom pieniądze polskie, aby wykorzystać je na walkę z uciskiem w zaborze rosyjskim. Postanowiono dokonać napadu na pociąg pocztowy, którym carscy urzędnicy przewozili rządowe pieniądze. Na miejsce akcji wybrano stację Rogów, położoną o dziesięć minut jazdy od węzła kolejowego w Koluszkach.

Dowódcą całego oddziału był Józef Montwiłł-Mirecki pseud. Grzegorz. W przedsięwzięciu brało udział sześciu instruktorów oraz czterdziestu ośmiu bojowców, w większości łódzkich tkaczy. Wszyscy otrzymali krótką broń palną oraz fińskie noże.

mk/im

Czytaj także

Skok czterech premierów w Bezdanach

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 05:50
- Nie znam czegoś takiego w dziejach świata, żeby późniejsi najwyżsi dostojnicy państwowi napadli na pociąg pocztowy i go obrabowali – komentował historyk, Sławomir Koper. 115 lat temu dokonano największego napadu rabunkowego w historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Jodko-Narkiewicz. Niepodległościowy socjalista, bliski współpracownik Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 05:40
Był jednym z twórców Polskiej Partii Socjalistycznej, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i współtwórcą Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. O tym, jak istotna dla sprawy odzyskania niepodległości była ta dziś mało znana postać, świadczy chociażby to, że był jednym z czterech polskich sygnatariuszy traktatu wersalskiego.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cztery bomby, trzy kobiety i jeden rosyjski dygnitarz. Zamach na Georgija Skałona

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023 05:46
18 sierpnia 1906 roku członkinie Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej dokonały zamachu na generała-gubernatora warszawskiego Gieorgija Skałona. I chociaż akcja nie udała się, odwaga tych młodych kobiet sprawiła, że na zawsze zapisały się w historii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Prystor. "Twardy i uparty" cień Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 05:45
- Należał do najdawniejszych przyjaciół i współpracowników Piłsudskiego. Był to człowiek charakteru: bardzo twardy, bardzo uparty, bardzo prawy. Ale to nie był wielki umysł, ani wielki talent polityczny – charakteryzował premiera II RP publicysta Wacław Zbyszewski na antenie Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lidia Ciołkoszowa - powierniczka tradycji Polskiej Partii Socjalistycznej

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023 05:50
Stanowiła żywe łącze między przedwojennym PPS, etosem emigracyjnym i odradzającą się po latach komunizmu lewicą niepodległościową. Dziś 21. rocznica jej śmierci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Jodko-Narkiewicz. Niepodległościowy socjalista, bliski współpracownik Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 05:40
Był jednym z twórców Polskiej Partii Socjalistycznej, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i współtwórcą Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. O tym, jak istotna dla sprawy odzyskania niepodległości była ta dziś mało znana dziś postać, świadczy chociażby to, że był jednym z czterech polskich sygnatariuszy traktatu wersalskiego.  
rozwiń zwiń