Historia

Świnoujście. Podczas sadzenia kwiatów odkryto przedwojenny pruski sztandar

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 05:40
Podczas prac ogrodowych prowadzonych na terenie Fortu Gerharda w Świnoujściu, jedna z pracownic instytucji natrafiła na stare, zardzewiałe wiadro. W jego środku znajdował się przedwojenny, bogato haftowany sztandar z cesarskim orłem i inskrypcją "Za Boga, króla i ojczyznę".  
Pruski sztandar odnaleziony wiosną 2022 roku w Świnoujściu
Pruski sztandar odnaleziony wiosną 2022 roku w Świnoujściu Foto: Marcin Bielecki/PAP

Sztandar przez blisko osiemdziesiąt lat przeleżał w ziemi, zakopany w korzeniach drzewa na głębokości zaledwie kilkunastu centymetrów. W jego pobliżu odnaleziono również liczne drewniane elementy, badacze podejrzewają więc, że pierwotnie wiadro z cennym artefaktem było zamknięte w drewnianej skrzyni, która z biegiem lat rozpadła się. 

Zdaniem naukowców sztandar pochodzi z okresu międzywojennego i prawdopodobnie należał do jednej z licznych ówczesnych organizacji kombatanckich. Jak na warunki, w których znajdował się przez ostatnie dziesięciolecia, jest dobrze zachowany.

Sztandar mierzy metr na metr. Widnieje na nim czarny pruski orzeł oraz napis po niemiecku: "Mit Gott für König und Vaterland", czyli "Za Boga, króla i ojczyznę". Była to dewiza Fryderyka Wilhelma III, który władał Prusami od 1797 do 1840 roku. W latach późniejszych motto było często wykorzystywane m.in. przez pruskie partie konserwatywne. 

Zagadką wciąż pozostają okoliczności, w jakich sztandar znalazł się w wiadrze. Na profilu Fortu Gerharda na portalu Facebook została opublikowana jednak pewna hipoteza. Zdaniem tamtejszych badaczy cenny artefakt mógł zostać zakopany w kwietniu 1945 roku, gdy Niemcy ewakuowali się z Pomorza po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną i przyłączeniu ich do komunistycznej Polski. 

Muzealnicy o swoim znalezisku poinformowali Konserwatora Zabytków ze Szczecina. To on zadecyduje o dalszych losach sztandaru. 

Źródło: portal Kopalniawiedzy.pl/jb

Czytaj także

Polska misja archeologiczna odkryła... grę planszową sprzed tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 21:46
Kamienną planszę do gry sprzed ponad 4 tys. lat, z zaznaczonymi polami, odkryli polscy archeolodzy na terenie osady w Dolinie Qumayrah w Omanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Jerozolimie odnaleziono setki starożytnych artefaktów pochodzących z kradzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 05:40
W domu jednego z mieszkańców Jerozolimy funkcjonariusze policji i Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków (IAA) natrafili na setki starożytnych artefaktów. Wśród odkrytych zabytków znajdowały się m.in. liczne antyczne monety, przedmioty wykonane z kości słoniowej, broń, a także pochodzące sprzed 1500 lat misy, na których wyryto magiczne inkantacje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie na Wawelu. Prawdopodobnie odnaleziono grób króla Jana Olbrachta

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 05:40
Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w wawelskiej kaplicy króla Jana I Olbrachta, grupa polskich archeologów natrafiła na ukryty pod posadzką grobowiec. Badacze przypuszczają, że jest to miejsce spoczynku polskiego monarchy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wałbrzych. Pies Kajtuś wywęszył średniowieczny skarb

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 05:40
W okolicach Wałbrzycha na Górnym Śląsku odnaleziono - przechowywane w glinianym garnku - brakteaty, czyli średniowieczne jednostronne monety. Zdaniem badaczy jest to największe tego typu odkrycie od co najmniej stu lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta anglosaskich królów była głównie wegetariańska, chyba że wpadali na grilla do chłopów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 05:50
Historycy od dawna zakładali, że wczesnośredniowieczni królowie i ich drużyny spożywali więcej mięsa niż reszta społeczeństwa. Nowe badania brytyjskich naukowców podważają to założenie i rzucają nowe światło na stosunki między władcą i poddanymi.  
rozwiń zwiń