Historia

Edmund Hillary: dokonaliśmy tego, weszliśmy na Mount Everest!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 05:55
Co przeżywał stojąc na dziewiczym szczycie najwyższej góry świata? Moment uniesienia, ekstazy? – posłuchaj pierwszego zdobywcy Mount Everest, sir Edmunda Hillary’ego.
Maj 1953. Nowozelandczyk Edmund Hillary i nepalski szerpa Tenzing Norgay - pierwsi zdobywcy Mount Everestu. Fotografia z kolekcji Johna Hendersona.
Maj 1953. Nowozelandczyk Edmund Hillary i nepalski szerpa Tenzing Norgay - pierwsi zdobywcy Mount Everestu. Fotografia z kolekcji Johna Hendersona. Foto: Wikimedia Commons/cc. Dirk Pons

29 maja 1953 roku Nowozelandczyk Edmund Hillary wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem jako pierwsi w historii stanęli na szczycie najwyższej góry świata - Mount Everestu.

Wywiad dla BBC

W archiwum BBC zachował się wywiad, jakiego sir Edmund Hillary udzielił brytyjskiej rozgłośni w 1985 roku.

- Co najbardziej zafascynowało mnie w górach? Śnieg – mówił Nowozelandczyk. – Zobaczyłem go po raz pierwszy, kiedy miałem 16 lat.


Posłuchaj
06:00 Edmund Hillary - całość.mp3 Fragment wywiadu z Edmundem Hillarym, który wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem, jako pierwszy człowiek zdobył Mount Everest. (BBC, 1985)

 

Edmund Hillary urodził się w Nowej Zelandii w roku 1919. Jego ojciec był farmerem, a on sam pszczelarzem. Początkowo wspinał się w Alpach Nowozelandzkich. Z czasem, gdy nabrał doświadczenia, jego ambicje stawały się coraz większe. Kusiły go coraz wyższe szczyty, aż wreszcie osiągnął to, co nie udało się nikomu wcześniej. Stanął na najwyższej górze świata.

Na szczycie

- Nie miałem uczucia ekstazy, którego niektórzy ludzie mogliby się spodziewać – mówił Edmund Hillary, opisując swe emocje na szczycie. - Byliśmy zmęczeni, zdawałem sobie sprawę z problemów, jakie są jeszcze przed nami.
Wraz z Szerpą Tenzingiem Norgayem musieli jeszcze zejść bezpiecznie do bazy. – W tamtym momencie nie było to dla mnie jakieś fantastyczne przeżycie.

Szczyt emocji przyszedł dopiero po trzech dniach, kiedy Hillary znalazł się u podnóża Everestu. Wówczas ktoś włączył małe tranzystorowe radio. Himalaista usłyszał głos spikera BBC, który przekazywał informację o wielkim wyczynie Nowozelandczyka. - Mój Boże! – powiedział wówczas. - Dokonaliśmy tego, weszliśmy na ten szczyt!

Nowozelandczyk Edmund Hillary wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem kilka tygodni po zdobyciu, jako pierwsi w historii, Mount Everest. 20.06.1953. PAP/Photoshot
Nowozelandczyk Edmund Hillary wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem kilka tygodni po zdobyciu, jako pierwsi w historii, Mount Everestu. 20.06.1953. PAP/Photoshot

Inne wyczyny

Edmund Hillary za zdobycie Mount Everestu otrzymał od brytyjskiej królowej Elżbiety II tytuł szlachecki. Natomiast władze Nowej Zelandii zdecydowały o umieszczeniu podobizny Hillary'ego na pięciodolarowym banknocie, czyniąc go pierwszą osobą, która znalazła się na nim za życia.

Sir Edmund Hillary miał za sobą kilka innych wyczynów. W 1958 roku zdobył na traktorze biegun południowy, w 1977 roku jako pierwszy popłynął ślizgaczem w górę Gangesu, a potem wspiął się aż do jego himalajskich źródeł.

Zmarł wskutek niewydolności serca 11 stycznia 2008 roku.

Posłuchaj, co mówił o sobie i zdobyciu Mount Everestu człowiek, który w młodości uważał się za... miernotę i beztalencie.

bs

Czytaj także

Wielicki i Cichy na Mount Evereście. Pierwsze zimowe wejście

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2024 05:50
- Cieszę się ogromnie, że zrobili to, o czym marzyli i za co my trzymaliśmy kciuki – powiedziała Wanda Rutkiewicz na wieść o tym, że Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki - 43 lata temu, 17 lutego 1980 roku - dokonali pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Wielicki na szczycie Lhotse

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 05:40
35 lat temu, w sylwestra 1988 roku, Krzysztof Wielicki jako pierwszy człowiek na świecie wszedł samotnie na czwartą górę świata - Lhotse.
rozwiń zwiń
Czytaj także

83. rocznica zdobycia Nanda Devi. To wtedy Polacy weszli po raz pierwszy na szczyt w Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 04:55
2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli dwaj uczestnicy pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje - Jakub Bujak oraz Janusz Klarner. Był to wówczas szósty pod względem wysokości zdobyty szczyt oraz najwyższy osiągnięty przez polskich wspinaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bargiel wytycza kolejne granice. Mount Everest na nartach

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 15:20
Andrzej Bargiel, pierwszy czołwiek, który na nartach zjechał z K2 (8611 m n.p.m) - chce przełamać kolejne granice. Tym razem Polak zapowiedział, że pod koniec września jako pierwszy chce wejść na szczyt Mount Everestu (8848 m n.p.m.), bez tlenu i zjechać do bazy bez odpinania nart. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Cichy - królem nie jest, ale ma koronę

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 05:50
- Po raz pierwszy znalazłem się w górach, gdy miałem 17 lat. Wszedłem wtedy tylko na jeden niewysoki szczyt, Kopieniec Wielki, ale od tego momentu wiedziałem, że będę się wspinać – wspominał na antenie Polskiego Radia Leszek Cichy. 28 października 1999 roku jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Baby nie umieją się wspinać". Rutkiewicz umiała

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 05:55
– Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało – mówiła Wanda Rutkiewicz. Posłuchaj archiwalnych wypowiedzi udzielonych Polskiemu Radiu przez pionierkę himalaizmu zimowego.
rozwiń zwiń