Historia

Kołobrzeg: odkryto artefakty z czasów wojny siedmioletniej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 05:40
Metalowy żeton, dwa krzyżyki prawosławne i ikona z okresu XVIII-wiecznej wojny siedmioletniej trafiły do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Przedmioty odkryto na prywatnej posesji w czasie prac związanych z ociepleniem domu.
Prezentacja znalezisk z okresu wojny siedmioletniej. Kołobrzeg, 29.08.2023
Prezentacja znalezisk z okresu wojny siedmioletniej. Kołobrzeg, 29.08.2023Foto: PAP/Marcin Bielecki

Odkrycia artefaktów, które wzbogaciły kolekcję Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, dokonano w maju 2023 roku we wsi Obroty położonej w gminie Kołobrzeg. Wówczas to na terenie prywatnej posesji, tuż przy fundamentach domu przeznaczonego do ocieplenia, odnaleziono ludzkie kości i artefakty.

Były to metalowy żeton, dwa krzyżyki prawosławne i ikona podróżna z wizerunkiem św. Mikołaja Cudotwórcy, arcybiskupa Myr Licyjskich (dzisiejsza Turcja). Badania przeprowadzone przez ekspertów wykazały, że odkryte przedmioty pochodzą z XVIII wieku. Wówczas to tereny te należały do Królestwa Prus.

- Eksponaty pochodzą z walk, które były prowadzone pod Kołobrzegiem w okresie wojny siedmioletniej - powiedział PAP dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz. Jak dodał, do tej pory placówka posiadała z tego okresu tylko kilka kul armatnich.

Szef Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej "Parsęta" Jan Orliński przekazał PAP, że przy ustaleniu datacji zabytków pomógł zachowany przy ikonie kawałek materiału, który został wysłany do analizy.

- Na tej podstawie otrzymaliśmy informację, że może on pochodzić z munduru rosyjskiego wykonanego z wełny, techniką splotu. To nas przekonało, że nasze założenia są słuszne – powiedział.

Ikona i żeton

W rozmowie z PAP Aleksander Ostasz przybliżył dzieje znalezionej ikony św. Mikołaja Cudotwórcy.

- Zarówno forma przedstawienia, jak i ikonografia wskazują, że jest to ikona prawosławna, wykonana ok. II połowy XVIII wieku. Podobne znajdowano na polach bitewnych z udziałem żołnierzy rosyjskich m.in. z okresu wojny siedmioletniej – przekazał dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Innym ciekawym znaleziskiem jest metalowy żeton.

- Jest to albo żeton folwarczny, albo token służący w dawnej rachunkowości - powiedział PAP Aleksander Ostasz - Posiada wizerunek Ludwika XIV i Herb Wielki Królestwa Francji w postaci fleur-de-lys, czyli trzech lilii na błękitnej tarczy zwieńczonej koroną, obowiązujący do rewolucji francuskiej.

Szczątki trzech osób odnalezione w Obrotach zostały pochowane na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu.

Wojna siedmioletnia

Wojna siedmioletnia toczyła się w latach 1756-1763. Jej uczestnikami były największe potęgi europejskie, a konflikt swoim zasięgiem objął trzy kontynenty.

W wojnie po jednej stronie stanęły Prusy i Anglia, a po drugiej Francja i Austria. Przeciwko agresywnej polityce Prus wystąpiła również Rosja, która była o krok od pokonania pruskiego króla Fryderyka II. Jednak gdy wojska rosyjskie parły na Berlin, zmarła caryca Elżbieta Piotrowna, a tron zajął zafascynowany Fryderykiem car Piotr III. Władca nakazał odwrót. Ocalenie państwa pruskiego przeszło do historii jako cud domu brandenburskiego.

Do sporu włączone zostały także Hiszpania i Portugalia, a konflikt przeniósł się poza kontynent europejski. Najważniejszym teatrem działań okazała się Ameryka Północna - Brytyjczykom udało się wyprzeć Francuzów z Kanady. To właśnie Wielka Brytania była największym beneficjentem konfliktu, natomiast Francja straciła znaczenie jako kraj kolonialny.

PAP/th

Czytaj także

Wojna siedmioletnia. Pierwsza wojna światowa

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2024 05:40
Konflikt między europejskimi potęgami zdominował początek drugiej połowy XVIII wieku. Z popiołów wojny wyłoniło się pierwsze światowe supermocarstwo - Wielka Brytania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cud domu brandenburskiego. Wydarzenie, które ocaliło Prusy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 05:45
Ocalenie Prus przed niechybną klęską przez jej największego wroga jest jednym z dowodów na to, że kaprysy jednostek mogą kształtować historię w równej mierze, co wielkie procesy polityczne, społeczne i gospodarcze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Pomorzu odkryto elitarny pochówek sprzed blisko tysiąca lat

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 05:40
Dwa bursztynowe pierścienie, misa z brązu i żelazny nóż w skórzanej pochewce z okuciami z brązu znajdowały się w grobie mężczyzny z przełomu XI i XII wieku, który archeolodzy odkryli w Ostrowitem (Pomorskie). Zdaniem badaczy zmarły był przedstawicielem ówczesnych lokalnych elit.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świnoujście. Podczas sadzenia kwiatów odkryto przedwojenny pruski sztandar

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 05:40
Podczas prac ogrodowych prowadzonych na terenie Fortu Gerharda w Świnoujściu, jedna z pracownic instytucji natrafiła na stare, zardzewiałe wiadro. W jego środku znajdował się przedwojenny, bogato haftowany sztandar z cesarskim orłem i inskrypcją "Za Boga, króla i ojczyznę".  
rozwiń zwiń