Historia

"Odpowiedzialność za działalność sądownictwa niemieckiego w okupowanej Polsce". Konferencja IPN

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 12:20
Historycy, prokuratorzy i naukowcy od rana debatują na temat odpowiedzialności za działalność sądownictwa niemieckiego w okupowanej podczas II wojny światowej Polsce. Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w Warszawie konferencję poświęconą temu tematowi.
Karol Nawrocki
Karol NawrockiFoto: Twitter.com/@ipngovpl

Jak powiedział w trakcie otwarcia konferencji minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, nie można pomijać tej trudnej historii i należy bezwzględnie dochodzić prawdy.

- Naszym obowiązkiem jest tej prawdy bronić. I przypominać, że Republika Federalna Niemiec wbrew deklaracjom, sloganom, słowom, które często słyszymy ze strony polityków niemieckich, nie wywiązała się ze swojego elementarnego zobowiązania i zadania - wymierzenia sprawiedliwości tym, którzy się tych zbrodni masowo dopuszczali - dodał Zbigniew Ziobro.

Prezes IPN Karol Nawrocki przypomniał, że sędziowie i prokuratorzy niemieccy, pracujący na ziemiach polskich wcielonych do III Rzeszy, do dzisiaj nie zostali ukarani: 

- Za te wyroki odpowiadało 1 162 sędziów i prokuratorów. Przed sądami Republiki Federalnej Niemiec toczyły się tylko 22 postępowania przeciwko sędziom i prokuratorom III Rzeszy Niemieckiej. Nie zapadł żaden prawomocny wyrok skazujący sędziego lub prokuratora III Rzeszy w Republice Federalnej Niemiec - dodał Karol Nawrocki.

Czytaj także:

Szacunkowe dane pokazują, że na ziemiach polskich wcielonych do III Rzeszy sądy powszechne wydały około 15 tysięcy wyroków śmierci.

IAR/Szymczakowska/bm

Czytaj także

Prezes IPN: agresja Związku Sowieckiego rozpoczęła zniewolenie naszego kraju przez kolejne dziesięciolecia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 06:48
Agresja Związku Sowieckiego na II Rzeczpospolitą we wrześniu 1939 roku była dopełnieniem zbrodniczej polityki Stalina wobec Polski - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska stała się sowiecką kolonią". Prezes IPN o skutkach inwazji na Polskę 17 września

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 06:40
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że agresja Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku była nożem wbitym w plecy - Polsce i Polakom. Mija 83. rocznica tego wydarzenia. 17 września 1939 roku nad ranem, łamiąc pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała tyły polskich wojsk walczących z Niemcami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Upamiętnienie zamordowanych w Pomiechówku. Prezes IPN: stawiamy ślad, który jest dowodem na zwycięstwo pamięci

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 14:54
- Jesteśmy dziś tu po to, by pokazać, że pamiętamy i mamy świadomość, że naród to nie tylko ci, którzy żyją w ramach granic dzisiejszej, wolnej niepodległej Rzeczypospolitej, ale także ci, którzy są poza granicami, ci, którzy byli przed nami i ci, którzy nadejdą po nas - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas uroczystości upamiętniających zamordowanych w Pomiechówku.
rozwiń zwiń