Historia

Mieczysław Jałowiecki patronem głównego dworca kolejowego w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 05:40
Mieczysław Jałowiecki - człowiek, który wykupił dla Polski Westerplatte - zostanie patronem Dworca Głównego PKP w Gdańsku. Uroczystość nadania imienia odbędzie się 5 grudnia 2023 roku.
Mieczysław Jałowiecki patronem głównego dworca kolejowego w Gdańsku
Mieczysław Jałowiecki patronem głównego dworca kolejowego w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

 Jestem niezmiernie szczęśliwy, dumny i wzruszony, że Dworzec Gdańsk Główny otrzymuje imię Mieczysława Jałowieckiego – mówił Polskiej Agencji Prasowej Andrzej Jałowiecki, prawnuk nowego gdańskiego patrona

Andrzej Jałowiecki podkreślił, że proces przywracania pamięci o jego pradziadku na karty polskiej historii był złożony i wieloetapowy. – Jeszcze kilka lat temu był zapomnianym bohaterem, ale dziś staje się postacią rozpoznawalną – mówił.

Wykupił dla Polski Westerplatte

Mieczysław Jałowiecki był polskim arystokratą, dyplomatą i pierwszym delegatem Rządu Polskiego w Gdańsku. Jako generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku zajmował się organizacją pomocy żywnościowej dla Polski dostarczanej przez port w Gdańsku z USA.

Od 1919 roku organizował, w konspiracji z Rządem Polskim, wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie Gdańska, w tym na półwyspie Westerplatte. Zorganizował także biuro paszportowe wydające wizy do Polski. Był również członkiem komisji do spraw gdańskich przy polskiej delegacji biorącej udział w konferencji pokojowej w Paryżu.

W 1924 roku za swoją działalność dla ojczyzny został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1939 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii. Zmarł 10 marca 1962 roku w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany.

***

Czytaj także

***

Zapomniany grób Mieczysława Jałowieckiego odnaleziono na londyńskim Elmers End Cemetery w Beckenham. Dzięki staraniom prawnuka i dyrektora Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorza Berendta w ubiegłym roku udało się sprowadzić prochy Jałowieckiego i jego żony Zofii do Gdańska. Było to - jak stwierdził Andrzej Jałowiecki - "punktem przełomowym".

- We wtorek 5 grudnia 2023 roku, w dokładną rocznicę spoczynku na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku, Mieczysław zostaje patronem Dworca Głównego w Gdańsku - dodał Andrzej Jałowiecki.

PAP/jp


Czytaj także

Twierdza Modlin. Posłuchaj wspomnień bohaterów obrony z 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 05:50
- Amunicji nie było, żywności nie było, opatrunków nie było, a bronić się trzeba było. To był wielki wysiłek wszystkich - wspominał w audycji Polskiego Radia mjr Michał Standziak, który we wrześniu 1939 roku dowodził łącznością modlińskiej twierdzy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"1 września obudziły mnie syreny". Początek II wojny światowej we wspomnieniach świadków [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 05:45
– O szóstej rano pierwszego września rozległ się potworny hałas. Cały dom drżał. Zerwaliśmy się. Przez okno widzieliśmy, jak od strony Krosna szły dymy – opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu grafik i malarz Franciszek Starowieyski. Takich osobistych wspomnień o okolicznościach wybuchu II wojny światowej zachowało się w Polskim Radiu znacznie więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

84 lata temu Niemcy rozstrzelali 38 obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 05:51
5 października 1939 roku po procesie sądowym Niemcy wykonali wyrok śmierci na bohaterskich obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku. Ponad pół wieku później rozstrzelanie polskich pocztowców zostało zakwalifikowane jako zbrodnia sądowa. Winni mordu nigdy nie ponieśli odpowiedzialności.
rozwiń zwiń