Historia

Sensacyjne odkrycie we Włocławku. Wyłowiono miecz sprzed ponad 1000 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 05:58
Podczas pogłębiania basenu portowego przy przystani przy ul. Piwnej, znaleziono bezcenny skarb - miecz typu nordyckiego datowany na IX lub X wiek. Takich mieczy w Polsce jest mniej niż 10!
Średniowieczny miecz wydobyty z Wisły
Średniowieczny miecz wydobyty z Wisły Foto: OSiR Włocławek

Koparka wyrzuciła zabytek na brzeg podczas prac na przystani wiślanej w piątek 12 stycznia. O znalezisku poinformowano wojewódzkiego konserwatora zabytków.

"To sensacja archeologiczna na skalę kraju. W całej Polsce ma być podobnych skarbów około dwustu. Znajduje się je raz na kilkadziesiąt lat"  - podaje portal ddwloclawek.pl.

Czytaj także: 

Zdaniem specjalistów artefakt jest prawdopodobnie starszy niż państwo Mieszka I. Bronią typu normańskiego posługiwali się m.in. wikingowie. Pochodzi z najsłynniejszej w tamtych czasach wytwórni, sygnującej swoje wyroby inskrypcją "Ulfberht".

 Te przypuszczenia zostały potwierdzone na zdjęciu rentgenowskim, gdzie ten napis jest bardzo wyraźnie widoczny i to oznacza rzeczywiście, że znaleźliśmy niesłychanie cenną rzecz. Produkowane były gdzieś w środkowej Europie. Na razie trudno jeszcze powiedzieć, gdzie konkretnie. Takich mieczy jest w Polsce około ośmiu, ten będzie dziewiątym. W ogóle w Europie jest ich 170, wartość miecza w takim stanie to jest mniej więcej około 100 000 dolarów - powiedział Polskiemu Radiu PiK wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński.

ddwloclawek.pl/Polskie Radio PiK/bm

Czytaj także

Lubelskie. Krzemienne przedmioty sprzed tysięcy lat odkryte na polu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 05:40
Fragment siekiery oraz grot do oszczepu zostały odkryte przypadkowo przez rolnika podczas prac rolnych. Znaleziska liczą nawet kilka tysięcy lat. O odkryciu poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wikingowie cierpieli na próchnicę, ale radzili sobie z nią zaskakująco dobrze

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 05:50
Mieszkańcy wczesnośredniowiecznej Skandynawii powszechnie cierpieli z powodu próchnicy i bólu zębów. Zaskakujące jest to, że do leczenia tych przypadłości stosowali zaawansowane techniki, będące odległymi przodkami dzisiejszych praktyk stomatologicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie: denary, krajcary i ołowiane plomby - zabytkowe znalezisko w okolicach Krasnobrodu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 05:40
Denar z czasów Rudolfa II Habsburga z 1612 roku, miedziane krajcary austro-węgierskie czy ołowiana plomba handlowa z Rosji Carskiej z przełomu XIX i XX wieku - to tylko niektóre znaleziska odkryte w okolicach Krasnobrodu w województwie lubelskim. Odkrycia dokonał Leszek Miszczyszyn współpracujący z zamojską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
rozwiń zwiń