Historia

Jaki kolor miała najstarsza znana szminka na świecie? Odnaleziono pigment sprzed 4 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 05:33
Jasnoczerwony pigment umieszczony w małej kamiennej fiolce - ten kosmetyk z epoki brązu odnaleziony w Iranie może być najstarszą znaną szminką. 
Szminka przebadana przez naukowców. W tle: zdjęcie ilustracyjne
"Szminka" przebadana przez naukowców. W tle: zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/AI; Scientific Reports/M. Vidale, F. Zorzi

Archeolodzy odnaleźli kosmetyk z epoki brązu w 2001 roku w Dżiroft, mieście w południowowschodnim Iranie. Odkrycie nastąpiło w wyniku wylewu rzeki Halil, który odsłonił kilka cmentarzy z epoki brązu. 

Nurt wypłukał fiolkę wykonaną z misternie rzeźbionego chlorytu na powierzchnię wraz z wieloma innymi artefaktami. Wiele trafiło w ręce mieszkańców okolicznych miejscowości, ale fiolkę udało się zdobyć naukowcom. Obecnie jest ona częścią kolekcji Muzeum Archeologicznego Dżiroft.

Naukowcy odkryli, że w jej wnętrzu znajduje się czerwony pigment. To prawdopodobnie najstarsza znana szminka na świecie. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

Kiedy powstała najstarsza znana szminka na świecie?

Archeolodzy przebadali substancję znajdującą się we wnętrzu fiolki za pomocą datowania radiowęglowego i ustalili, że miała ona do 4000 lat. Najprawdopodobniej pochodzi z lat 1936 a 1687 p.n.e. 

Pojemnik wykonany z drobnej zielonej skały chlorowanej imituje kształt źdźbła trzciny bagiennej — w tamtym czasie ludzie wycinali je i dzielili na segmenty (przy czym dnem każdego segmentu było zgrubienie źdźbła) w taki sposób, by można je było wykorzystać jako pojemniczki codziennego użytku. Odnaleziony artefakt musiał należeć do kogoś o wyższym statusie społecznym, bo zamiast taniej trzciny użyto kamienia i misternie ozdobiono. 

Czytaj także: 

Jaki kolor miała najstarsza szminka na świecie i z czego powstała? 

Naukowcy odkryli, że mieszanina pigmentu została sporządzona głównie z pokruszonego hematytu, czyli minerału powstałego z tlenku żelaza, co nadało jej żywy czerwony kolor. W pigmencie odnaleziono też manganit i braunit. Do mieszanki dodano również cząstki kwarcu, aby zahartować pastę lub dodać jej połysku.

Pigment do ust zawierał również śladowe ilości włókien roślinnych, które mogły zostać dodane w celu nadania produktowi zapachu. Sam pigment "wykazuje uderzające podobieństwo do receptur współczesnych szminek" – napisali autorzy w badaniu.

Zdaniem naukowców, tego typu produkty kosmetyczne były powszechnie używane przez kobiety w Iranie w epoce brązu. "Smukły kształt fiolki i ograniczona grubość sugerują, że można ją było wygodnie trzymać w jednej ręce razem z uchwytem miedziano-brązowego lustra, pozostawiając drugą rękę wolną do używania pędzla lub innego rodzaju aplikatora" – napisali autorzy w badania.

"Przykład takiego zastosowania można zobaczyć w papirusie turyńskim 55001 ze starożytnego Egiptu, datowanym na XII wiek p.n.e. Na tym obrazie młoda kobieta „maluje lub maluje usta długim pędzelkiem lub solidnym aplikatorem trzymanym w prawej ręce, podczas gdy trzymając jednocześnie po lewej stronie duże, okrągłe lusterko i blaszaną, cylindryczną fiolkę kosmetyczną o okrągłym dnie – dodają autorzy.

Czytaj także

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:33
Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie: starożytne rzymskie monety odkryte w okolicach Hrubieszowa

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 09:30
O nowych znaleziskach zabytków archeologicznych ze Ślipcza w gminie Hrubieszów poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków. To między innymi srebrna moneta - denar cesarza rzymskiego Hadriana wybity w roku 119, a także srebrny denar, wybity w latach 139-140 przez Antoniusa Piusa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy podwodni archeolodzy przebadają prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 05:40
Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. Odnaleziono pozostałości fortu rzymskich legionistów. Największy, jaki odkryto na tym terenie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 05:40
W rzymskiej bazie sprzed 1800 lat mogło stacjonować nawet 5000 legionistów. Fort mieścił się na równinie w pobliżu miasta Megiddo, od którego swoją nazwę wzięło biblijne miejsce ostatecznego starcia sił dobra i zła - Armagedon. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. Susza i dziki pomogły odkryć instrument dęty sprzed ponad 2 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 05:40
Niewielki instrument dęty sprzed ponad 2 tys. lat znaleziono w Andaluzji, na południu Hiszpanii. Odkryto go przy jednym z wysychających stawów, do czego przyczyniły się m.in. szukające pokarmu dziki.
rozwiń zwiń