Historia

Nestor archeologii prof. Kazimierz Michałowski patronem pasażu w centrum stolicy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 05:40
Prof. Kazimierz Michałowski, nestor polskiej archeologii śródziemnomorskiej, światowej sławy uczony, 17 maja 2024 roku został patronem pasażu w Śródmieściu Północnym, w pobliżu Uniwersytetu Warszawskiego.
Kazimierz Michałowski ogląda egipski sarkofag.
Kazimierz Michałowski ogląda egipski sarkofag.Foto: NAC/dp

Uchwałę o nadaniu imienia Kazimierza Michałowskiego pasażowi w Śródmieściu Północnym podjęła Rada m.st. Warszawy. Pasaż znajduje się w miejscu, z którym prof. Michałowski był związany, w pobliżu Uniwersytetu Warszawskiego, tuż obok kamienicy, w której mieszkał.

- W przestrzeni miejskiej stolicy brakowało do tej pory upamiętnienia Kazimierza Michałowskiego, mimo że został patronem ulic w innych miastach np. Częstochowie, Malborku i Brwinowie - podało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (CAŚ UW).

Profesor Kazimierz Michałowski (1901–1981), erudyta i światowej sławy uczony był prekursorem archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim (UW), gdzie już w 1931 roku założył Katedrę Archeologii Klasycznej.

W 1959 roku dzięki jego staraniom powołano w Kairze Stację Archeologii Śródziemnomorskiej UW prowadzącą badania we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Profesor był też wieloletnim zastępcą dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie (MNW) i członkiem Polskiej Akademii Nauk, gdzie doprowadził do powstania Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej.

- Ekspedycje zainicjowane przez prof. Michałowskiego dokonały spektakularnych odkryć, którymi emocjonował się zarówno świat naukowy, jak i szeroka publiczność. Śledziła ona m.in. losy nowoodkrytych arcydzieł średniowiecznej sztuki chrześcijańskiej w sudańskim Faras, które ekspedycja prof. Michałowskiego ratowała podczas tzw. akcji nubijskiej pod auspicjami UNESCO poprzedzającej budowę tamy na Nilu - przypomina CAŚ UW.

Kierowane przez niego misje prowadziły też badania w Egipcie, a wkrótce też i pierwsze polskie wykopaliska w Syrii i na Cyprze. Ich wyniki przyniosły sławę odkrywcy i renomę polskim archeologom śródziemnomorskim, dzięki czemu w 1990 r. obok Stacji Badawczej w Kairze powołano w Warszawie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, nadając mu imię Kazimierza Michałowskiego.

Jak przypomina CAŚ UW, nie tylko polska nauka, ale też Warszawa wiele zyskała na pracach prof. Michałowskiego. To z jego wykopalisk Muzeum Narodowe w Warszawie pozyskało zabytki, które stały się trzonem egipskiej części Galerii Sztuki Starożytnej, a przede wszystkim unikatowy w skali światowej zespół nubijskich malowideł ściennych dzięki czemu powstała w MNW Galeria Faras imienia Profesora Kazimierza Michałowskiego.

***

Czytaj także:

Kazimierz Michałowski - jeden z najwybitniejszych archeologów w świecie

Kazimierz Michałowski - twórca polskiej szkoły archeologii


Nauka w Polsce/im

Czytaj także

Rzymski legionista nie służył bez wina. Odkrycie polskich archeologów w Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 05:50
Dobrze zachowane pozostałości po starożytnej tłoczni wina odkrył polsko-gruziński zespół archeologów obok rzymskiego fortu Apsaros (dzisiejsze Gonio obok Batumi). Zdaniem archeologów zaopatrywała w ten trunek stacjonujących w nim żołnierzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Polacy odkryli krokodyle głowy złożone w grobowcach egipskich wielmożów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 05:45
Głowy dziewięciu krokodyli złożone kilka tysięcy lat temu w dwóch grobowcach egipskich wielmożów odkryli polscy archeolodzy na nekropolii tebańskiej, w sąsiedztwie świątyni Hatszepsut w Egipcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy archeolodzy odkryli unikatową starożytną budowlę w Albanii

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 05:30
Uniwersytet Warszawski poinformował o odkryciach dokonanych przez badaczy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej. W Albanii archeolodzy odkryli budowlę, w której odbywały się prawdopodobnie uroczystości polityczne i religijne. W Czarnogórze z kolei opisali układ murów z czasów hellenistycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy archeolodzy wracają do Libii. Naukowcy z UW ponownie badają starożytną Ptolemais

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 05:33
Po 13 latach nieobecności, spowodowanych wojną domową w Libii, archeolodzy Uniwersytetu Warszawskiego wracają do badań Ptolemais, dużego starożytnego miasta na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jednym z ich zadań będzie odtworzenie oryginalnej linii brzegowej tamtejszego portu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli na ciele sprzed 1300 lat tatuaż nawiązujący do Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 05:50
Na średniowiecznym cmentarzu przy klasztorze w Ghazali w Sudanie pochowano osobę, która miała na stopie wytatuowany religijny symbol.  To dopiero drugi przypadek, kiedy praktyka tatuowania została potwierdzona w średniowiecznej Nubii. Odkrycia dokonano w Pracowni Bioarchaeologii Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW).
rozwiń zwiń