Historia

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli na ciele sprzed 1300 lat tatuaż nawiązujący do Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 05:50
Na średniowiecznym cmentarzu przy klasztorze w Ghazali w Sudanie pochowano osobę, która miała na stopie wytatuowany religijny symbol.  To dopiero drugi przypadek, kiedy praktyka tatuowania została potwierdzona w średniowiecznej Nubii. Odkrycia dokonano w Pracowni Bioarchaeologii Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW).
Zdjęcia tatuażu na grzbietowej stronie prawej stopy. Zdjęcie wykonano aparatem o pełnym spektrum i poprawiono cyfrowo
Zdjęcia tatuażu na grzbietowej stronie prawej stopy. Zdjęcie wykonano aparatem o pełnym spektrum i poprawiono cyfrowoFoto: Kari A. Guilbault/Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW/mat. prasowe

Tatuaż przedstawia chrystogram i greckie litery "alfa" i "omega". Chrystogram to symbol religijny łączący greckie litery "chi" i "rho" w monogram będący skrótem imienia Chrystusa. Litery "alfa" i "omega", pierwsza i ostatnia litera greckiego alfabetu, oznaczają chrześcijańskie przekonanie, że Bóg jest początkiem i końcem wszystkiego. 

Tatuaż odkryła podczas badań  prowadzonych za pomocą fotografii wielospektralnej w Pracowni Bioarcheologicznej CAŚ UW, Kari A. Guilbault z Purdue University. Tatuaż  znajdował się na prawej stopie jednej z osób pochowanych na cmentarzu 1 w Ghazali. Jak zauważają naukowcy, umiejscowienie tatuażu może być odwołaniem do stygmatów - uważano, że w tym miejscu stopy Jezusa zostały przybite do krzyża. 

– To było spore zaskoczenie, gdy nagle podczas dokumentowania kolekcji z Ghazali zobaczyłam coś, co wydało mi się tatuażem. Początkowo nie byłam przekonana, ale kiedy obrazy zostały komputerowo przetworzone tatuaż stał się wyraźnie widoczny, co rozwiało początkowe wątpliwości – opowiada Kari A. Guilbault, która prowadziła te badania w związku z przygotowywaną pracą doktorską.

Czytaj także:

Stanowisko w Ghazali

W Ghazali znajduje się jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych kompleksów monastycznych w Sudanie. Stanowisko leży w regionie Wadi Abu Dom na pustyni Bayuda, w Prowincji Północnej, około 20 km od współczesnego miasta Karima.

W latach 2012–2018 polsko-sudańska ekspedycja archeologiczna z CAŚ UW, pod kierunkiem prof. Uniwersytetu Warszawskiego Artura Obłuskiego badała tam średniowieczny klasztor chrześcijański (VII–XIII w.) oraz cztery cmentarzyska, na których znajdują się setki grobów. Pochodzący z nich materiał osteologiczny (kostny) bada dr Robert J. Stark, bioarcheolog z CAŚ UW i jego współpracownicy, którzy pracują nad odtworzeniem pochodzenia i warunków życia pochowanych tam osób. To właśnie z tego zbioru pochodzą szczątki, na których Kari A. Guilbault odnalazła tatuaż. 

Datowanie radiowęglowe wskazuje, że osoba, na której nodze znaleziono tatuaż, żyła pomiędzy 667 a 774 rokiem naszej ery. W chwili śmierci człowiek ten miał prawdopodobnie od 35 do 50 lat. 

CAŚ UW/mat.prasowe/LiveScience/bm

Czytaj także

Sudan: Polscy archeolodzy odkryli prawdopodobnie największy kościół średniowiecznej Nubii

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 05:00
Odkrycia dokonali badacze z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Świątynia mogła być siedzibą arcybiskupa, który zarządzał metropolią, która rozciągała się przez 1000 km wzdłuż Nilu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy odkryli bloki pokryte hieroglifami w Starej Dongoli. Znalezisko może cofnąć historię miasta o tysiąc lat

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 05:45
Pokryte hieroglifami piaskowcowe bloki z faraońskiej świątyni odkryli polscy archeolodzy w czasie badań w Starej Dongoli w Sudanie. Pochodzą z 1 połowy I tysiąclecia p.n.e. Do tej pory nie natrafiono tam na ruiny z tak wczesnego okresu; może to cofnąć historię miasta o tysiąc lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietypowe malowidła odkryte przez polskich archeologów w Starej Dongoli

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 05:50
Zespół pomieszczeń, którego wnętrza pokryte są unikatowymi scenami w malarstwie chrześcijańskim odkryli archeolodzy w ramach projektu pod kierownictwem dr. hab. Artura Obłuskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułgaria. Znaleziono być może najstarszy zabytek zapisany cyrylicą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 05:45
W ruinach twierdzy Bałyk Dere we wschodniej Bułgarii archeolodzy znaleźli datowany na połowę X wieku napierśnik średniowiecznego woja, na którym jest napis cyrylicą; może to być najstarszy artefakt z tym systemem pisma - poinformował portal Livescience.com.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy legendarny Jomsborg znajdował się na Wzgórzu Wisielców w Wolinie? Nowa hipoteza badaczy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 05:45
Na podstawie dotychczasowych odkryć archeologicznych dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk przedstawił hipotezę, według której Jomsborg - legendarna twierdza wspominana w skandynawskich sagach - mogła znajdować się na terenie Wzgórza Wisielców w Wolinie. U jej podnóża zaś leżało miasto Jom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy to kolejne źródło legendy o najsłynniejszym wampirze? Drakula mógł płakać krwawymi łzami

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 05:30
Włoscy chemicy z Uniwersytetu w Katanii oraz Politechniki Mediolańskiej we współpracy z badaczami z Izraela i Rumunii poddali badaniu listy napisane przez Włada Palownika, zwanego Draculą, by przeanalizować pozostawione tam przed wiekami ślady biologiczne. Dokonali niezwykłego odkrycia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy archeolodzy wracają do Libii. Naukowcy z UW ponownie badają starożytną Ptolemais

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 05:33
Po 13 latach nieobecności, spowodowanych wojną domową w Libii, archeolodzy Uniwersytetu Warszawskiego wracają do badań Ptolemais, dużego starożytnego miasta na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jednym z ich zadań będzie odtworzenie oryginalnej linii brzegowej tamtejszego portu.
rozwiń zwiń