X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Czesław Miłosz: Ta nagroda miała symboliczne znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 07:00
- Każdy łączy moją nagrodę z dwoma ważnymi wydarzeniami – wyborem Polaka na papieża i utworzeniem Solidarności w Polsce – mówił Czesław Miłosz w grudniu 1980 roku, kilka tygodniu po przyznaniu mu Literackiej Nagrody Nobla, w rozmowie z Anną Frajlich w kalifornijskim mieszkaniu poety.
Audio
  • Rozmowa z Czesławem Miłoszem nagrana w grudniu 1980 r. przez Annę Frajlich z Radia Wolna Europa
  • Rozmowa z Czesławem Miłoszem nagrana w grudniu 1980 r. przez Annę Frajlich z Radia Wolna Europa (dokończenie)
Szwecja, Sztokholm, 10.12.1980. Czesław Miłosz podczas ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Szwecja, Sztokholm, 10.12.1980. Czesław Miłosz podczas ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Foto: PAP/CAF Jerzy Undro

– Zbieżność w czasie tych wydarzeń nadaje nagrodzie symbolicznych znaczeń. Jednak wiem, że byłem kandydatem do tej nagrody od paru lat. Szwedzcy poeci, którzy byli członkami Komitetu Noblowskiego, byli moimi wielkimi zwolennikami - dodał Czesław Miłosz. - Gdyby moje wiersze nie miały angielskich przekładów, to nie dotarłyby do poetów szwedzkich – uważał Czesław Miłosz.

Rozmowy Czesława Miłosza z dziennikarzami Polskiego Radia trudno zliczyć. Poeta zawsze bardzo ciepło przyjmował naszych wysłanników - nie ważne czy było to w czasie lat emigracji, w jego krakowskim mieszkaniu czy na spotkaniu z czytelnikami. Miał dla nas czas nawet w Sztokholmie, gdzie w 1980 roku odbierał Nagrodę Nobla.
Powód był bardzo prosty - przed drugą wojną Czesław Miłosz sam pracował w Polskim Radiu w Wilnie i w Warszawie! Przez całe życie miał do radia ciepły stosunek, chętnie czytał na antenie swoje wiersze i rozmawiał ze słuchaczami. Przed każdą wizytą wyprawiająca na drogę żona Carol czule upominała go słowami "Czesław remember, be inteligent!" (Czesław pamiętaj, bądź inteligentny!).

- Tak naprawdę chciałem bogactwa, wina, kobiet i rzeczy świeckich, niekoniecznie poezji - wyznał kiedyś 90-letni Czesław Miłosz. Posłuchaj jednej z ostatnich rozmów, jakie z noblistą przeprowadziło Polskie Radio, w naszym serwisie milosz.polskieradio.pl

Zobacz więcej na temat: Czesław Miłosz nagroda Nobla
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krasnogruda, czyli miejsce spowiedzi Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 11:00
- Jako młody chłopak Miłosz obiecywał sobie, że pozostanie wierny obrazowi świata, który zapisał się w nim jako dziecku. Po latach powracał do Krasnogrudy, by rozliczyć się ze składanych obietnic - wyjaśnia Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe zdjęcia Czesława Miłosza w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2011 11:13
W warszawskim Muzeum Etnograficznym przy ulicy Kredytowej do końca sierpnia można zobaczyć zdjęcia profesora Wojciecha Prażmowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz kochał Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 11:12
Ukazała się właśnie książka zawierająca korespondencję między Miłoszem a Iwaszkiewiczem. Publikacja w niezwykle przejmujący sposób pokazuje wielostronny portret wielkich twórców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz prywatny: zachłanny, aktywny, lubił marcepany

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 11:00
- To było dziwne uczucie: obcowanie z nim na co dzień, pozwalanie sobie na ryzykowne żarty w jego obecności - tak o Czesławie Miłoszu opowiadali w Dwójce jego przyjaciele i współpracownicy.
rozwiń zwiń