X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Dawid Ben Gurion - pierwszy premier Izraela

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 07:00
Współtwórca państwa izraelskiego, pierwszy premier i wybitny działacz syjonistyczny zmarł 1 grudnia 1973 roku.
Audio
  • Dawid Ben Gurion - audycja z cyklu "Postaci XX wieku", Polskie Radio 1994 r.
  • Posłuchaj, co Dawid Ben Gurion mówił o postawieniu przed izraelskim sądem Adolfa Eichmanna, uprowadzonego z Argentyny przez izraelskie służby specjalne Mossad - archiwalny fr. audycji "7 dni w kraju i na świecie", 22 maja 1960 r.
Dawid Ben Gurion 22 czerwca 1960 r.
Dawid Ben Gurion 22 czerwca 1960 r.Foto: or Nationaal Archief, Den Haag, Rijksfotoarchief: Fotocollectie Algemeen Nederlands Fotopersbureau (ANEFO)

Dawid Ben Gurion urodził się w 1886 roku w Płońsku, w części Polski pod zaborem rosyjskim. Nazywał się Dawid Grün. Jego ojciec, Awigdor Grün, był prawnikiem i liderem organizacji Chowewej Syjon, wspierającej emigrację Żydów do Ziemi Izraela.
Rodzina była na tyle zamożna, że starannie wykształciła Dawida. W 1906 roku Dawid Grün wyjechał z Polski do Palestyny w ramach osadnictwa żydowskiego.
Posłuchaj rozmowy Sławomira Szofa z prof. Andrzejem Chojnowskim i dowiedz się, czym był syjonizm w końcu XIX i na początku XX wieku.
Syjonizm głosił, że Żydzi są narodem, a nie grupą wyznaniową czy folklorystyczną. Syjonizm głosił powrót Żydów do Palestyny.
- Ben Gurion obserwował Żydów w różnych miejscach na świecie, bo sam mieszkał w Turcji, Grecji, Egipcie, w Stanach Zjednoczonych. Był emisariuszem sprawy żydowskiej w wielu krajach – mówił prof. Andrzej Chojnowski.
Posłuchaj audycji i dowiedz się, na jakich terenach powstało państwo Izrael, jakie państwa miały tam swoje interesy i jaka była polityka międzynarodowa dotycząca tamtych terenów.
- Impulsem do nowego myślenia o sprawie żydowskiej była zagłada Żydów w Europie w czasie II wojny światowej. Tej ludności pochodzenia żydowskiego trzeba było stworzyć perspektywę posiadania własnego państwa – wyjaśniał prof. Chojnowski.
Od 1936 do 1939 roku toczyła się w Palestynie wojna żydowsko-arabska i wojna Arabów przeciwko Anglikom. W 1947 roku zapadła decyzja ONZ o podziale Palestyny między Żydów i Arabów. Za tą decyzją zgodnie głosowały dwa największe mocarstwa – Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Powstanie państwa w Palestynie oznaczało koniec panowania brytyjskiego w tym rejonie.

Posłuchaj, dlaczego USA i ZSRR popierały utworzenie państwa izraelskiego.

14 maja 1948 roku - według kalendarza żydowskiego była to wigilia szabatu 5 ijar 5708 roku godzina 16 – Dawid Ben Gurion ogłosił powstanie niepodległego państwa izraelskiego na Ziemi Świętej. W pakcie przeciwko państwu Izrael sprzysięgło się 7 krajów arabskich – Liban, Syria, Iran, Egipt, Jordania, Jemen, Arabia Saudyjska. 30 milionów Arabów miało pomaszerować przeciwko 500 tysiącom Żydów. Od tej pory rozpoczęła się w Palestynie wojna domowa między mieszkańcami izraelskimi i miejscową ludnością arabską, wspieraną przez Arabów spoza Palestyny.
Dawid Ben Gurion stał na czele rządu do 1953 roku.

im

Zobacz więcej na temat: Izrael Palestyna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pamięci człowieka, który uratował tysiące Żydów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 14:20
W Muzeum Holokaustu w Budapeszcie odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą urodzin Raoula Wallenberga, szwedzkiego dyplomaty, który uratował przed zagładą w 1944 roku ponad 100 tysięcy węgierskich Żydów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grynberg: Holokaust jak trucizna

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 18:55
- Przez ostatnie trzy, cztery lata intensywnie zajmuję się historiami związanymi z Holokaustem. Zajmowanie się tym na takim poziomie, na jakim ja się tego podjąłem, jest rzeczą straszną. To jest trucizna. Ale trzeba się tym zajmować dalej - mówi fotograf Mikołaj Grynberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia Żydów w Polsce to część naszej historii"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 09:10
Żydzi polscy dziedziczą tradycję powstań narodowych z XIX wieku "za naszą i waszą wolność” - mówił w Jedynce prezydent Bronisław Komorowski w rocznicę powstania w getcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oswoić Izrael

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 23:30
W piątkowym "Notatniku Dwójki" porozmawiamy z Elą Sidi o jej książce "Izrael oswojony", w której autorka opowiada o swoim spotkaniu z tym krajem z perspektywy młodej Polki.
rozwiń zwiń