Historia

W Peru odnaleziono grób chirurga sprzed ponad 1000 lat

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 05:40
Podczas prac prowadzonych na stanowisku archeologicznym Huaca Las Ventanas w peruwiańskim rejonie Lambayeque badacze natknęli się na grobowiec. Znajdowały się w nim szczątki mężczyzny, który żył w czasach środkowego okresu kultury Sican rozwijającej się na tych terenach w latach 900-1050 n.e. Zdaniem naukowców zmarły był chirurgiem, który przeprowadzał m.in. zabiegi trepanacji czaszki 
Grób chirurga pochodzący z czasów środkowego okresu kultury Sican. Na zdjęciu widać m.in. maskę, w której mężczyzn został pochowany, oraz narzędzia chirurgiczne
Grób chirurga pochodzący z czasów środkowego okresu kultury Sican. Na zdjęciu widać m.in. maskę, w której mężczyzn został pochowany, oraz narzędzia chirurgiczne Foto: AFP/East News

Jak podaje portal Archeology News Network, badacze po raz pierwszy natknęli się na grobowiec podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 2010-2011. Wówczas nie przystąpiono jednak do szczegółowych wykopalisk, ponieważ rejon był zagrożony powodzią. To, co udało się odnaleźć, zapakowano w skrzynie, które umieszczono następnie w magazynie Sicán National Museum w mieście Ferreñafe. Badania udało się wznowić dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku dzięki pomocy finansowej Funduszu National Geographic. Analiza artefaktów odkrytych dziesięć lat wcześniej oraz dokładne oględziny tego miejsca pochówku pozwoliły ustalić, że grób należał do mężczyzny, który zajmował się chirurgią.

- Zmarły jest przedstawicielem środkowego okresu kultury Sican. Prócz jego szczątków w grobowcu odkryliśmy również złotą maskę barwioną cynobrem, napierśnik, pewnego rodzaju poncho z miedzianymi płytkami oraz złotą golarkę - powiedział portalowi Archeology News Network Carlos Elera, dyrektor Sicán National Museum. 

Dodał też, że pod poncho ukryta była butelka z dwoma dziobkami i rączką ozdobioną wizerunkiem króla Huaca. - Wśród znalezionych przedmiotów znajdowały się również miedziane, pozłacane miski i tumi, czyli nóż ceremonialny. Najciekawszy okazał się jednak zestaw szydeł, igieł i specjalnych noży ostrzonych z jednej strony - powiedział Carlos Elera.

Noży jest około pięćdziesiąt. Mają różne rozmiary, a niektóre z nich wyposażone są także w drewniane rękojeści. Obok narzędzi umieszczono metalową tacę, a na niej dwie kości czołowe - jedna należała do osoby dorosłej, a druga do nastolatka. Znajdujące się na nich ślady wykazały, że zostały one celowo nacięte technikami trepanacyjnymi. Zdaniem badaczy kości te mogły służyć jako specjalne noże podczas operacji. 

Archeology News Network/jb

Czytaj także

Chiny. Odkryto pochówki wojowników, którzy mogli zostać pogrzebani żywcem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 05:40
Na stanowisku archeologicznym położonym na terenie miasta Anyang w prowincji Henan (północno-wschodnie Chiny) badacze odnaleźli kilkanaście dołów grobowych sprzed trzech tysięcy lat. Znajdowały się w nich fragmenty rydwanów oraz szczątki zwierząt i ludzi, którzy - jak przypuszczają badacze - zostali pochowani żywcem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono ponadtysiącletnie mumie. Mogą to być ofiary mordu rytualnego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 05:45
W starożytnym mieście Cajamarquilla znajdującym się na obrzeżach peruwiańskiej Limy archeolodzy odkryli mumie ośmiorga dzieci i dwunastu dorosłych. Szczątki pochodzą sprzed ponad tysiąca lat, czyli z czasów preinkaskich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Machu Picchu - jak nazywano ruiny miasta po upadku imperium Inków?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 05:45
Nowe badania wykazują, że jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie i główna atrakcja turystyczna Peru znana była pod inną nazwą przez lata przed odkryciem jej przez Hirama Binghama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Jerozolimie odnaleziono setki starożytnych artefaktów pochodzących z kradzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 05:40
W domu jednego z mieszkańców Jerozolimy funkcjonariusze policji i Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków (IAA) natrafili na setki starożytnych artefaktów. Wśród odkrytych zabytków znajdowały się m.in. liczne antyczne monety, przedmioty wykonane z kości słoniowej, broń, a także pochodzące sprzed 1500 lat misy, na których wyryto magiczne inkantacje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie na Wawelu. Prawdopodobnie odnaleziono grób króla Jana Olbrachta

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 05:40
Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w wawelskiej kaplicy króla Jana I Olbrachta, grupa polskich archeologów natrafiła na ukryty pod posadzką grobowiec. Badacze przypuszczają, że jest to miejsce spoczynku polskiego monarchy. 
rozwiń zwiń