Historia

Toruń. Odkryto ślady dawnego portu, trwają poszukiwania średniowiecznego cmentarza

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 05:40
Podczas badań archeologicznych na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu natrafiono na najprawdopodobniej XIX-wieczny poler portowy (pachoł do cumowania). To zapewne jedyny zachowany taki obiekt z toruńskiego portu. Najciekawsze odkrycia związane z badanym terenem mają jednak dopiero nastąpić.   
Widok na toruński brzeg Wisły, pocz. XX w.
Widok na toruński brzeg Wisły, pocz. XX w.Foto: Polona

Prace archeologiczne na nadwiślańskim Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu przeprowadza Pracownia Archeologiczna Alagierscy z Chodzieży. Badania skupiają się na miejscu, w którym w czasach średniowiecza był zlokalizowany klasztor benedyktynek, szpital oraz kościół św. Ducha.

Mury dawnej świątyni?

Kościół w kompleksie św. Ducha był bez wątpienia jednym z najstarszych, jeżeli nie najstarszym w Toruniu. Eksperci spodziewają się na tym terenie także średniowiecznego cmentarza.

- Badania w zasadzie się zaczynają. Jesteśmy obecnie na etapie ściągania warstw współczesnych i XIX-wiecznych, a miejscami usuwania warstw naturalnych tzw. namułów wiślanych - mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową Piotr Alagierski.

Jak dodał, po rozbiórce klasztornych budynków przez Szwedów (w połowie XVII w.) teren ten przez 50 czy 60 lat teren musiał być w ogóle nieużywany.

- Wisła wylewała i powstało tzw. namulisko gliniane, które zapieczętowało tę XVII-wieczną warstwę - tłumaczył archeolog. - Odsłonięty już mur średniowieczny ma długość ok. 50 metrów. Nie chciałbym spekulować, bo jeszcze na to za wcześnie, ale jest to duża konstrukcja związana z zespołem Ducha Świętego.

Jedna z hipotez badaczy zakłada, że są to właśnie mury kościoła, który znajdował się w kompleksie św. Ducha.

- Obok odsłoniliśmy mury młodszego budynku. Z dużą ostrożnością można powiedzieć, że to fragmenty z XVI-XVII wieku - opowiadał Piotr Alagierski.

Przy pozostałościach znajdują się również fragmenty przypór – miały one przeciwdziałać pochylaniu się murów budowli znajdujących się w kompleksie.


Toruński brzeg Wisły na grafice z poł. XIX w. Fot. Polona Toruński brzeg Wisły na grafice z poł. XIX w. Fot. Polona

Jedyny ślad po toruńskim porcie

Z kolei Katarzyna Alagierska zwróciła w rozmowie z PAP uwagę na inne znalezisko: najprawdopodobniej XIX-wieczny granitowy poler, czyli pachoł do cumowania.

- Odkryliśmy poler portowy, który znajduje się dość daleko od dzisiejszego brzegu Wisły. Należy przypuszczać, że wówczas, gdy rzeka była użytkowana, czyli na przełomie XIX i XX wieku, brzeg musiał być o wiele bliżej. Poler stoi na naturalnym XIX-wiecznym bruku, a wykonany został z granitu - mówiła Katarzyna Alagierska.

Państwo Alagierscy podkreślili – po konsultacji z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – że poler jest najprawdopodobniej jedyną znaną i zachowaną tego rodzaju konstrukcją z toruńskiego portu rzecznego.

- Będziemy dążyli do tego, aby został on po zakończeniu badań wyeksponowany, najlepiej nad rzeką - dodał Piotr Algierski. - Chodzi o przeniesienie, bo badany teren znajduje się w linii drogi, więc ta odkryta konstrukcja może zostać zasypana albo, właśnie, wyeksponowana w innym miejscu.

"To dopiero początek prac"

Archeolodzy – pytani, czy widzieliby możliwość zrobienia jednak w tym miejscu czegoś w rodzaju muzeum – wskazali, że do tego konieczna byłaby zmiana koncepcji całej modernizacji Bulwaru Filadelfijskiego (w miejscu, gdzie obecnie pracują, będzie ów środek drogi). Trwają natomiast rozmowy o tym, aby stworzyć po zakończeniu badań — po oczyszczeniu i zadokumentowaniu murów — rodzaj ekspozycji przedstawiającej zarys murów, ich kształt, położenie względem siebie w ramach kompleksu Ducha Świętego.

- Decyzje w tej sprawie nie zależą jednak od nas i nie są w naszych kompetencjach - zaznaczał Piotr Algierski.

- Całość dokumentacji razem z zabytkami trafi do toruńskiego Muzeum Okręgowego. W tym momencie jednak mamy początek prac. Odsłonięte zostało ok. 5 arów, a zadanie dotyczy nieco ponad 20 - dookreśliła w rozmowie z PAP Agnieszka Alagierska.

***

Czytaj także:

***

Wspomniany cmentarz i możliwie pochówki mogą znajdować się zarówno pod murami kościoła (zakładając, że to właśnie one zostały odsłonięte), jak i na północ od niego. Nie da się wykluczyć, że będzie to już teren, którego nie obejmuje obecna decyzja administracyjna dotycząca badań. Ale obszar poszukiwań, co podkreślał wcześniej wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński, może zostać rozszerzony po analizie tego, co zostanie odkryte w najbliższych tygodniach.

PAP/jp

Czytaj także

368 lat temu rozpoczął się potop szwedzki. Dlaczego Szwedzi zaatakowali Rzeczpospolitą?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 05:48
Do najazdu na nasz kraj w 1655 roku wcale nie musiało dojść. Szwedzkie interesy w basenie Morza Bałtyckiego były zagrożone ekspansywną polityką coraz silniejszej Rosji, a nie słabnącej Rzeczypospolitej. Mimo to Szwedzi zdecydowali się zaatakować państwo polsko-litewskie. Dlaczego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odbudowa Pałacu Saskiego. Nowe odkrycia archeologiczne na terenie dawnego Pałacu Brühla [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 12:30
W czasie prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie dawnego Pałacu Brühla w Warszawie archeolodzy odkryli przedmioty codziennego użytku, liczne elementy detalu architektonicznego i fragment rzeźby z Ogrodu Saskiego. Jak podkreślają badacze, to dopiero początek odkryć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Lublinie odkryto nieznaną średniowieczną wieżę. "Jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych na Lubelszczyźnie"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 05:40
W trakcie prac archeologicznych na terenie zespołu pobernardyńskiego w Lublinie archeolodzy natrafili na fundamenty wieży z epoki średniowiecza. Zdaniem badaczy budowla mogła stanowić część dawnego systemu obronnego miasta.
rozwiń zwiń