Historia

Sensacyjne odkrycie w Pompejach. Odnaleziono pokój niewolników

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 05:45
Życie niewolników w starożytnych Pompejach można zrekonstruować dzięki kolejnemu niezwykłemu odkryciu w pobliżu murów tego miasta zniszczonego w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku.
Pokój przeznaczony dla niewolników na terenie antycznej wilii położonej na przedmieściu starożytnych Pompejów
Pokój przeznaczony dla niewolników na terenie antycznej wilii położonej na przedmieściu starożytnych PompejówFoto: PAP/EPA/Ministerstwo Kultury Włoch

W miejscu, gdzie znajdowała się antyczna willa, na terenie znanym jako Civita Giuliana – w odległości 600 metrów od murów Pompejów – archeolodzy dotarli do pomieszczenia przeznaczonego dla niewolników.

Pokój sprzed 2 tys. lat

W pozostałościach pokoju dla niewolników odnaleziono resztki pryczy, przechowywanych tam sprzętów, schowków na narzędzia, amfory. Natrafiono również na ślady dekoracji, a także na szczątki co najmniej trzech gryzoni; dwóch myszy w amforze i szczura w dzbanku.

Wszystko to przykryte było warstwą materiału piroklastycznego, który osiadł po wybuchu wulkanu prawie dwa tysiące lat temu.

Struktura o charakterze "socjalnym"

Wykopaliska na terenie Civita Giuliana rozpoczęły się już w pierwszych latach XX wieku, a zostały wznowione w 2017 roku. Ustalono, że wcześniej prowadzono tam nielegalne roboty.

– To, co teraz odkryto, potwierdza konieczność kontynuowania badań naukowych w miejscu, które dzięki pracy wymiaru sprawiedliwości i karabinierów zostało ocalone przed plądrowaniem i nielegalnym handlem dobrami archeologicznym – oświadczył włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Z kolei Gabriel Zuchtriegel, dyrektor parku archeologicznego w Pompejach, powiedział, że odkryte pomieszczenie to przykład struktury "socjalnej" dla niewolników, zorganizowanej tak, aby nie dopuścić do ucieczek czy buntu. Jak zaznaczył, świadczy o tym także brak krat czy kłódek.


Pokój przeznaczony dla niewolników na terenie antycznej wilii położonej na przedmieściu starożytnych Pompejów. Fot. PAP/EPA/Ministerstwo Kultury Włoch Pokój przeznaczony dla niewolników na terenie antycznej wilii położonej na przedmieściu starożytnych Pompejów. Fot. PAP/EPA/Ministerstwo Kultury Włoch

***

Czytaj także:

***

Pompeje to miasto położone w dzisiejszej Kampanii we Włoszech. Zostało założone w VII w. p.n.e. przez Osków, by w następnych wiekach znaleźć się pod panowaniem greckim i etruskim. Pod koniec V wieku p.n.e. Pompeje zostały zdobyte przez Samnitów, a od 310 roku p.n.e. znalazły się pod panowaniem Rzymian.

5 lutego 62 roku Pompeje zostały w 65 procentach zniszczone przez silne trzęsienie ziemi. Całkowita zagłada miasta nastąpiła 17 lat później, 24 sierpnia 79 roku, w czasie wybuchu Wezuwiusza.

PAP/jp

Czytaj także

Polscy naukowcy uratowali bezcenne malowidła Majów

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 05:40
Tancerze w bogatych strojach i muzycy grający na bębnach, fletach i na gitarach – to wszystko znajduje się na malowidłach sprzed kilkuset lat w domach w miejscowości Chajul w Gwatemali. Prace konserwacyjne nad tymi wyjątkowymi znaleziskami przeprowadzili polscy specjaliści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złodzieje kurhanu zostawili czaszkę wilka. Miała chronić przed zemstą zmarłego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 05:40
Na nietypowe znalezisko natknęli się archeolodzy w miejscowości Cheia w Rumunii: w złodziejskim wkopie do wielkiego kurhanu sprzed 2 tys. lat odkryto czaszkę wilka. Najprawdopodobniej jej celem była "obrona" rabusiów przed zemstą ducha zmarłego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na murze w Pompejach odkryto wizerunek węża. "To prawdopodobnie Agatodajmon"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 05:40
Wyjątkowo sugestywna rzeźba pełznącego węża ukazała się archeologom, którzy prowadzą prace wykopaliskowe na terenie starożytnych Pompejów we Włoszech. "W tym miejscu odkrycia nigdy się nie kończą" - podkreślają eksperci.
rozwiń zwiń