Historia

Zachodniopomorskie: Złote ruble i dolary odkryte w lesie pod Szczecinem

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 05:40
Łącznie siedemdziesiąt złotych monet schowanych w metalowej puszce odkryli pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna. Według wstępnych analiz wartość skarbu przekracza 100 tys. złotych.
Prace archeologiczne  - monety wydobyte z ziemi (fot. ilustracyjna)
Prace archeologiczne - monety wydobyte z ziemi (fot. ilustracyjna)Foto: Shutterstock

Do odkrycia złotych monet doszło w jednym z podszczecińskich lasów.

- Wybraliśmy się z dwoma znajomymi ze stowarzyszenia na standardowe poszukiwania rzeczy pozostałych po drugiej wojnie światowej – guzików, monet. Ale nikt się nie spodziewał znalezienia złotych monet – mówił w rozmowie z PAP założyciel Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna Łukasz Istelski.

Pasjonaci historii eksplorowali teren w celu odnalezienia pozostałości po walkach stoczonych w tej okolicy w początkach 1945 roku między oddziałami niemieckimi a Armią Czerwoną.

- Kolega Andrzej w pewnym momencie zawołał nas, krzycząc "chłopaki, to chyba nie jest to, co myślę, że jest!" – relacjonował PAP Łukasz Istelski.

Wydobyta z ziemi puszka, która znajdowała się na głębokości zaledwie 15-20 cm, była w bardzo złym stanie. Jak opisywał Łukasz Istelski, przez daleko posuniętą korozję puszka "rozpadała się w rękach". Wysypały się z niej złote monety: dolary i ruble.

"To spełnienie marzeń"

Znalezisko liczy 70 monet o łącznej wadze ponad 400 gramów. Wszystkie pochodzą z końca XIX wieku i pierwszych dekad wieku XX. Większość stanowią carskie ruble. Najstarsza - pięciodolarówka - została wyprodukowana w 1880 roku, najmłodszą, o nominale 10 dolarów, wybito w 1926 roku.

Łukasz Istelski ocenił, że wartość numizmatyczna monet przekracza 100 tys. złotych, choć dla Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna znalezisko jest bezcenne.

- Nie da się tych emocji opisać w jednym zdaniu. To spełnienie marzeń każdego detektorysty, każdego poszukiwacza. To nie tylko skarb materialny, ale przede wszystkim wielkie wydarzenie – powiedział PAP Łukasz Istelski.

Kto ukrył skarb?

Nieznane są wcześniejsze losy monet, nie wiadomo, kto był ich właścicielem, kiedy i z jakiego powodu ukrył skarb w lesie. Przed II wojną światową tereny te należały do III Rzeszy.

- Mógł to być dobytek oddziałów Armii Czerwonej ukryty z powodu przemieszczającego się frontu. Być może jakiś mieszkaniec Szczecina ukrył skarb w lesie, bo wiedział, że zostanie przesiedlony, ale liczył na to, że wróci za jakiś czas - mówił Łukasz Istelski.

Założyciel Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna zapewnił, że złote monety zostaną przekazane do starostwa powiatowego.

- Staramy się pokazać, że detektorysta to nie tylko ten, który chodzi i rozkopuje pola rolnikom, bo niestety i takie osoby się zdarzają, ale że to osoby z pasją – mówił Istelski.

PAP/th


Czytaj także

Świnoujście. Podczas sadzenia kwiatów odkryto przedwojenny pruski sztandar

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 05:40
Podczas prac ogrodowych prowadzonych na terenie Fortu Gerharda w Świnoujściu, jedna z pracownic instytucji natrafiła na stare, zardzewiałe wiadro. W jego środku znajdował się przedwojenny, bogato haftowany sztandar z cesarskim orłem i inskrypcją "Za Boga, króla i ojczyznę".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie: Zamiast części od traktora garniec z monetami. Niezwykłe znalezisko pod Parczewem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 05:45
Około 1000 miedzianych szelągów znalazł przypadkiem na swoim podwórku mieszkaniec jednej z miejscowości we wschodniej Polsce. Monety datowane są na połowę XVII wieku znajdowały się w ukrytym pod ziemią ceramicznym garnku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kołobrzeg: odkryto artefakty z czasów wojny siedmioletniej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 05:40
Metalowy żeton, dwa krzyżyki prawosławne i ikona z okresu XVIII-wiecznej wojny siedmioletniej trafiły do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Przedmioty odkryto na prywatnej posesji w czasie prac związanych z ociepleniem domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odnaleźli na Pomorzu żelazne noże, srebrnego denara i brązową misę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 05:40
Noże żelazne, najczęściej z ozdobnymi pochewkami z okuciami z brązu, przęślik gliniany, srebrny denar krzyżowy i misa brązowa - to przedmioty odnalezione w trakcie badań archeologicznych w Ostrowitem na Pomorzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzadko spotykany relikwiarz odkryty w trakcie wykopalisk w Woźnikach

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 05:40
Rzadko spotykany enkolpion, czyli relikwiarz w kształcie krzyża, odnaleźli archeolodzy w trakcie prac w Woźnikach w województwie Śląskim. Badania reliktów siedziby rycerskiej, wstępnie datowanej na XIV-XV w., prowadzą naukowcy m.in. z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń