Historia

Rzadko spotykany relikwiarz odkryty w trakcie wykopalisk w Woźnikach

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 05:40
Rzadko spotykany enkolpion, czyli relikwiarz w kształcie krzyża, odnaleźli archeolodzy w trakcie prac w Woźnikach w województwie Śląskim. Badania reliktów siedziby rycerskiej, wstępnie datowanej na XIV-XV w., prowadzą naukowcy m.in. z Uniwersytetu Łódzkiego.
Wykopaliska archeologiczne - zdjęcie ilustracyjne
Wykopaliska archeologiczne - zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Cenny relikwiarz

- Rzadko spotykanym znaleziskiem, na jakie natrafili badacze, jest wykonany ze stopu miedzi enkolpion, czyli relikwiarz w kształcie krzyża. Enkolpion (z greckiego: "en" - na, "kolpos" - pierś) był noszony przez chrześcijan na piersiach, w jego wnętrzu znajdowały się relikwie lub cytaty z Pisma Świętego - powiedział PAP prof. Piotr Strzyż z Uniwersytetu Łódzkiego. 

Ze względu na zły stan zachowania, zabytek został oddany do konserwacji. 

Archeolodzy odnaleźli także m.in. naczynia gliniane i przedmioty żelazne, stanowiące wyposażenie dworu - były wśród nich okucia drzwi, kłódka, klucz, gwoździe, haki, skoble czy zgrzebło. Militarną funkcję obiektu potwierdziły takie zabytki, jak trzy żelazne strzemiona, część podkowy, kilka grotów bełtów kuszy czy fragmenty kordu. Odkryto również kilka srebrnych monet oraz elementy garnituru pasa.

Średniowieczna siedziba rycerska

Archeolodzy odsłonili pozostałości dolnej kondygnacji drewnianego budynku, z reliktami pieca kopułowego, który stał niegdyś w jego narożu. Piec najprawdopodobniej ogrzewał wnętrze – powstałej w końcu XIII stulecia – siedziby książęcej, a późnej - od 2 poł. XIV w. - służącej prywatnemu rycerzowi.

Tegoroczne badania archeologiczne przeprowadzili studenci archeologii UŁ pod kierunkiem dr. hab. Piotra Strzyża, Radosława Zdaniewicza oraz dr Kaliny Skóry z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Łodzi, przy współudziale dr. hab. Grzegorza Żabińskiego z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, dr. Olgierda Ławrynowicza z Instytutu Archeologii UŁ oraz Wojciecha Kawki z Bytomia. 

PAP/Nauka w Polsce/IM

Czytaj także

U wybrzeży Izraela wyłowiono miecz krzyżowca. Przeleżał w morzu 900 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 05:45
Ostrze około metrowej długości, w całości pokryte pancerzami pąkli i muszlami innych zwierząt, zostało wydobyte z dna morskiego w pobliżu góry Karmel w Izrealu przez nurka-amatora Shlomiego Katzina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak hiszpański rycerz ostrzył swój miecz? Niecodzienne odkrycie archeologów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 05:30
Kamienie do ostrzenia mieczy z epoki średniowiecza są odkrywane dość często, jednak to, co badacze wykopali na terenie ruin twierdzy Torre de Meira w Hiszpanii, to unikat, który wykracza nawet poza pojęcie "rzadkiego znaleziska archeologicznego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Lublinie odkryto cmentarz z czasów średniowiecza. "Siedem nieznanych pochówków"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 05:40
Podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Reduty Tadeusza Kościuszki, która znajduje się w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie, natrafiono na nieznany dotąd cmentarz z XII-XIII wieku.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kości, narzędzia i tajemnica. Nowe śledztwo w sprawie neandertalczyka z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 05:30
W mazowieckim Zwoleniu zakończono pierwszy etap prac na stanowisku archeologicznym, do którego naukowcy wrócili po 30 latach od poprzednich badań. Badacze chcą znaleźć odpowiedź na pytanie: kiedy w Zwoleniu pojawił się neandertalczyk?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odnaleźli na Pomorzu żelazne noże, srebrnego denara i brązową misę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 05:40
Noże żelazne, najczęściej z ozdobnymi pochewkami z okuciami z brązu, przęślik gliniany, srebrny denar krzyżowy i misa brązowa - to przedmioty odnalezione w trakcie badań archeologicznych w Ostrowitem na Pomorzu.
rozwiń zwiń