Historia

Archeolodzy odnaleźli na Pomorzu żelazne noże, srebrnego denara i brązową misę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 05:40
Noże żelazne, najczęściej z ozdobnymi pochewkami z okuciami z brązu, przęślik gliniany, srebrny denar krzyżowy i misa brązowa - to przedmioty odnalezione w trakcie badań archeologicznych w Ostrowitem na Pomorzu.
Wykopaliska archeologiczne - zdjęcie ilustracyjne
Wykopaliska archeologiczne - zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

"Osobiste wyposażenie zmarłych"

Tegoroczne badania koncentrowały się w rejonie skupiska grobów, które uważać można za pochówki miejscowej elity z XI i XII wieku. "Oprócz licznych śladów osadnictwa z okresu wczesnej epoki żelaza, które można utożsamiać z ludnością tzw. grupy wielkowiejskiej kultury pomorskiej oraz okresem rzymskim, udało się przebadać 6 pochówków inhumacyjnych z XI–XII wieku" - opisał na stronie uczelni kierujący badaniami prof. Jerzy Sikora z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Wszystkie groby zawierały osobiste wyposażenie zmarłych. Znaleziono m.in. noże żelazne - zazwyczaj z ozdobnymi pochewkami z okuciami z brązu. "Ponadto w jednym z grobów odkryliśmy przęślik gliniany, w innym srebrny denar krzyżowy. W grobie numer 94 udało się odnaleźć żelazne obręcze i kabłąk niewielkiego wiaderka. Podobne wiaderka znajduje się niekiedy w pochówkach z X–XII wieku. Był to drugi grób w Ostrowitem zawierający taki przedmiot" - podał archeolog.

Misy brązowe. "40 takich pochówków w dawnej Polsce"

W innym grobie na kościach udowych pochowanej osoby spoczywała niewielka misa brązowa.

"Był to już szósty grób rozpoznany w Ostrowitem, który zawierał podobny przedmiot. Od 2020 roku, co roku udaje się nam odnajdywać kolejny taki pochówek. W całej dzisiejszej Polsce odkryto ich około 40 z okresu między schyłkiem X a XII wiekiem. Zwykle na cmentarzyskach znajduje się jeden lub dwa groby zawierające misy brązowe. Ostrowite należy więc do absolutnych rekordzistów w tej kategorii zabytków. Ze względu na ich rzadkość możemy uznawać je za pochówki przedstawicieli ówczesnych elit" - wyjaśnił badacz.

Znaleziono również m.in. ciężarek tkacki, sierp brązowy, fragment pucharka szklanego, fragment siekierki neolitycznej.

***

Czytaj także:

Odkrycia w Janowie Podlaskim – naczynia, garnki i kafle sprzed wieków

Pierwsze takie znalezisko w Polsce. Grób scytyjskiego wojownika odkryty pod Jarosławiem

Kości, narzędzia i tajemnica. Nowe śledztwo w sprawie neandertalczyka z Mazowsza

***

W badaniach - oprócz studentów archeologii - wzięły udział studentki antropologii biologicznej z UŁ pod opieką dr Beaty Borowskiej oraz uczniowie Bednarskiej Szkoły Realnej z Warszawy.

Był to kolejny od ponad 20 lat sezon prac archeologicznych w Ostrowitem. Badania prowadzone są od 2000 roku. Od 2008 roku naukowcy koncentrują się na rozpoznaniu średniowiecznego kompleksu osadniczego wraz z cmentarzyskiem, a kierownictwo nad nimi sprawuje prof. Jerzy Sikora.

PAP/im

Zobacz więcej na temat: archeologia średniowiecze
Czytaj także

Czy legendarny Jomsborg znajdował się na Wzgórzu Wisielców w Wolinie? Nowa hipoteza badaczy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 05:45
Na podstawie dotychczasowych odkryć archeologicznych dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk przedstawił hipotezę, według której Jomsborg - legendarna twierdza wspominana w skandynawskich sagach - mogła znajdować się na terenie Wzgórza Wisielców w Wolinie. U jej podnóża zaś leżało miasto Jom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Lublinie odkryto nieznaną średniowieczną wieżę. "Jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych na Lubelszczyźnie"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 05:40
W trakcie prac archeologicznych na terenie zespołu pobernardyńskiego w Lublinie archeolodzy natrafili na fundamenty wieży z epoki średniowiecza. Zdaniem badaczy budowla mogła stanowić część dawnego systemu obronnego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Genetyka i pytanie o społeczeństwo Piastów. Przełomowe badania polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 05:40
Interdyscyplinarny zespół badaczy ogłosił wyniki prac, które – jak przekonują ich autorzy – mogą stać się "punktem zwrotnym w ponad 200‑letniej, gorącej dyskusji toczącej się wokół najbardziej zasadniczych kwestii związanych z pochodzeniem Słowian zachodnich, w tym społeczeństwa państwa Piastów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Lublinie odkryto cmentarz z czasów średniowiecza. "Siedem nieznanych pochówków"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 05:40
Podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Reduty Tadeusza Kościuszki, która znajduje się w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie, natrafiono na nieznany dotąd cmentarz z XII-XIII wieku.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okolice jeziora Wierzchowo. "Ludzie osiedlali się tu już w pradziejach"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 05:40
Jak sugerują archeolodzy, miejsca niedaleko Grąbczyna nad jeziorem Wierzchowo w woj. zachodniopomorskim mogły być zasiedlone na długo przed powstaniem grodziska średniowiecznego. Przemawia za tym mnogość zabytków krzemiennych odkrytych w trakcie tegorocznych badań.
rozwiń zwiń