Historia

W Muzeum Auschwitz powstaje nowa wystawa główna

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:40
Rozpoczęły się prace przy tworzeniu nowej wystawy głównej w Muzeum Auschwitz. I etap przedsięwzięcia obejmuje remont i konserwację poobozowych bloków 8 i 9 oraz zamontowanie tam części ekspozycji poświęconej więźniom.
Muzeum Auschwitz
Muzeum AuschwitzFoto: PhotoFra/ Shutterstock

Wokół polityki dehumanizacji 

Budynki zostaną poddane remontowi i konserwacji. Przeprowadzone będą też niezbędne prace archeologiczne. Po zakończeniu prac budowlanych w poobozowych obiektach zostanie zainstalowany fragment nowej wystawy głównej, który ukaże los około 400 tys. więźniów niemieckiego obozu. Osią narracji ma być polityka dehumanizacji realizowana przez załogę SS, która z człowieka próbowała dzień po dniu zrobić jedynie numer. Docelowo ta część wystawy ma kończyć całą ekspozycję.


German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-spo eczny

W tej części wystawy będzie można zobaczyć między innymi rysunki i obrazy tworzone przez więźniów potajemnie w obozie, ale też i po wojnie. Będą archiwalne dokumenty zawierające dane oraz fotografie więźniów wykonane podczas rejestracji. Zaprezentowane zostaną przedmioty codziennego użytku w KL Auschwitz.

Prace potrwają do 2030 roku

Rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel podkreślił w rozmowie z PAP, że nowa wystawa główna w Muzeum Auschwitz w całości ma być gotowa w 2030 roku.

- W 2025 roku planujemy zakończyć etap I, czyli wystawy w blokach 8 i 9 – zaznaczył Bartosz Bartyzel i dodał, że prace na tym etapem już trwają. Realizuje je firma Arco System. Koszt przedsięwzięcia wyniesie 46,09 mln zł.

Dwa pozostałe etapy mają zostać zrealizowane w kolejnych latach. Etap II, czyli bloki 6 i 7, w których ekspozycje będą poświęcone Zagładzie, ma zostać zakończony w 2027 roku. Etap III – bloki 4 i 5 z wystawą opisującą obóz jako instytucję – w 2030 roku.

Ekspozycja powstanie na parterach sześciu poobozowych bloków. Między innymi poprawi to jej dostępność dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Etapowanie prac ma spowodować zmniejszenie uciążliwości dla ruchu zwiedzających.

Poszerzona narracja

Zmianę ekspozycji głównej, która z korektami istnieje od 1955 roku, wymusiły przede wszystkim rozwój badań na temat historii Auschwitz oraz wymiana pokoleniowa wśród odwiedzających. Istotne jest też, że do muzeum przyjeżdżają zwiedzający z różnych przestrzeni geograficznych i kulturowych. Obecna wystawa kładła akcent na masowość zbrodni dokonanej przez Niemców. Teraz narracja zostanie poszerzona o losy jednostki i indywidualny wymiar zbrodni.

Pierwsze prace nad nową wystawą ruszyły jeszcze w 2008 roku. Wówczas powstała wstępna koncepcja, która jest dziełem pracowników muzeum współpracujących z ekspertami m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Izraela.

Autorami scenariusza wystawy są dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr Cywiński i kierownik muzealnego Centrum Badań dr Piotr Setkiewicz.

***

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

PAP/Marek Szafrański/th

Czytaj także

Auschwitz-Birkenau. Ostatni transport do piekła

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 05:45
79 lat temu, 16 stycznia 1945 roku, z niemieckiego nazistowskiego obozu KL Plaszow wysłano ostatni transport więźniów do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auschwitz-Birkenau. Miejsce kaźni Romów i Sinti

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 05:45
81 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz II-Birkenau obóz cygański. Pierwszy transport z deportowanymi Romami dotarł tam 26 lutego 1943 roku z Niemiec. Obóz istniał przez 17 miesięcy. Większość uwięzionych nie przeżyła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Kościelniak. Dokumentalista obozów zagłady

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:40
5 marca 1993 roku w Słupsku zmarł Mieczysław Kościelniak, malarz, grafik, więzień niemieckiego obozu śmierci Auschwitz, autor około 300 prac narysowanych w obozie, dokumentujących życie więźniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film o komendancie Auschwitz – polska premiera w miejscu pamięci Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 05:40
Film "Strefa interesów", uhonorowany Grand Prix na festiwalu w Cannes i pięciokrotnie nominowany do Oscara, został po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce. Obraz opowiadający o życiu komendanta obozu śmierci Auschwitz Rudolfa Hoessa wyświetlono w Muzeum Auschwitz.
rozwiń zwiń