Historia

Jajami w Stalina

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 07:23
W Ługańsku na Ukrainie oblano farbą i obrzucono jajkami billboardy z podobizną Stalina.

Incydent miał miejsce na kilka dni przed zaplanowanymi na Ukrainie na 9 maja obchodami 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. 

Zniszczone w wyniku działań "nieznanych sprawców" plakaty decyzją władz miasta zostały usunięte - poinformowała w czwartek ukraińska telewizja 5. Kanał.

Przedstawiające Stalina billboardy pojawiły się w Ługańsku z inicjatywy i za pieniądze Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU).

W środę w Zaporożu miejscowy komitet KPU odsłonił pomnik Stalina. Trzymetrowy posąg stanął przed siedzibą tej partii, wywołując protesty środowisk nacjonalistycznych.

Do zapowiadanej demonstracji przeciwników pomnika nie doszło, gdyż zaporoski sąd zabronił przeprowadzania tego dnia wszelkich protestów.

Nie zważając na sądowy zakaz pomnikowi Stalina sprzeciwili się kibice klubu piłkarskiego Metalurg Zaporoże, którzy podczas meczu z odeskim Czornomorcem w środę wieczorem wywiesili na trybunie stadionu ogromny transparent "Zaporoże przeciw Stalinowi".

Pomnik Stalina nie spodobał się także biskupowi ukraińskiej Cerkwi prawosławnej (patriarchatu kijowskiego) w obwodzie zaporoskim, Josypowi.

"Osoba +wodza narodów+ odbierana jest przez dzisiejsze społeczeństwo niejednoznacznie. Nie można zapominać o ludziach - a większość z nich było wiernymi Kościoła prawosławnego - którzy byli prześladowani i zamęczeni przez NKWD. Wśród nich byli także prawosławni duszpasterze" - czytamy w oświadczeniu biskupa Josypa.

Komuniści uważają ze swej strony, że pomniki Stalina są Ukraińcom potrzebne. W środę jeden z parlamentarzystów KPU Ołeksandr Hołub wyraził przekonanie, że posąg Stalina niebawem pojawi się również w Kijowie.

"Uważam, że byłoby to absolutnie uzasadnione, ponieważ żaden działacz nie uczynił dla Ukrainy tak wiele, jak Stalin. Ukraina wygląda dziś tak, a nie inaczej właśnie dzięki temu człowiekowi i jej potencjał, m.in. gospodarczy, także zawdzięcza jemu" - oświadczył Hołub.

Mykoła Tomenko, wiceprzewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, zaapelował tymczasem, by przy okazji 65-lecia zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi nie pozwolić na odrodzenie kultu Stalina.

"65 lat od Dnia Zwycięstwa jest okazją do uczczenia bohaterów wojennych, a nie okazją dla heroizacji Stalina i Związku Radzieckiego" - powiedział Tomenko.

Czytaj także

Łyk Stalina

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 07:37
Oranżada z wizerunkami Stalina, Żukowa i Rokossowskiego trafi do rosyjskich sklepów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hitler z czaszką kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 13:33
Czaszka, która dotąd uchodziła za szczątki Adolfa Hitlera, należała w rzeczywistości do niezidentyfikowanej kobiety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stalin w 3D

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 13:24
Zestaw nagrodowy Pułkownicy Zwycięstwa, składa się z 18 medali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kadr z historii

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2010 16:11
Stalin i Beria szukają miejsca na posadzenie drzewa na lotnisku pod Smoleńskiem 10 kwietnia 1940 roku. Czy to możliwe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

11 ton złomu?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 07:29
Dowódca jednej z jednostek ukraińskiej armii oddał na złom 70 tysięcy hełmów.
rozwiń zwiń