Historia

Remont na wagę złota. Pod podłogą znaleźli 260 cennych monet

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 05:40
W północno-wschodniej Anglii przypadkiem dokonano wyjątkowego odkrycia. Podczas prac remontowych w jednym z domów właściciele natrafili na naczynie wypełnione po brzegi złotymi monetami z XVII i XVIII wieku. Zdaniem ekspertów znalezisko jest warte niemal półtora miliona złotych. 
Złote monety. Zdjęcie ilustracyjne
Złote monety. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W jednym z domów w mieście Ellerby w hrabstwie North Yorkshire przypadkowo natrafiono na prawdziwy skarb. Zdarzenie to miało miejsce latem 2019 roku, gdy właściciele budynku postanowili odnowić kuchnię. Generalny remont zakładał również zerwanie podłogi.

Okazało się, że pod starymi deskami znajdował się gliniany kubek. W środku naczynia, nie większego od puszki na konserwy, mieściło się ponad 260 złotych monet. Po przeprowadzeniu badań eksperci oświadczyli, że monety zostały wybite w latach 1610-1727. W przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze siła nabywcza tego skarbu to około 100 tys. funtów brytyjskich.

Już w przyszłym miesiącu monety zostaną wystawione na licytację w domu aukcyjnym Spink & Son.

"Wyjątkowe na skalę kraju"

- To cudowne i zupełnie niespodziewane odkrycie. Szczególnie, że dokonano go w tak niepozornym miejscu – stwierdził Grogory Edmund, licytator ze Spink & Son w rozmowie z amerykańskim portalem CNN.

Zdaniem eksperta znalezisko jest wyjątkowe na skalę Wielkiej Brytanii i przyznał, że dotychczas nie spotkał się z czymś podobnym.

- Odnalezienie ponad 260 monet czyni to odkrycie jednym z największych w brytyjskiej historii. Szczególnie, jeśli chodzi o XVIII wiek – dodał Gregory Edmund.

Czytaj także:

Wielka Brytania. Bogata rzymska osada odnaleziona dzięki budowie szybkiej kolei

W Londynie odkryto rzymską mozaikę sprzed ponad 2 tysięcy lat

Właściciele nie ufali bankowi

Odkrycie z północno-wschodniej Anglii budzi wiele pytań. Po pierwsze, do kogo należał skarb?

Prawdopodobnie jego właścicielami byli Joseph i Sara Fernley-Maister. Para pobrała się w 1694 roku i zamieszkała we wspomnianym domu w Ellerby. Małżonkowie byli członkami zamożnej i wpływowej rodziny kupieckiej, która na początku XVIII wieku miała nawet swoich przedstawicieli w brytyjskim parlamencie.

Czemu ukryli tak ogromną sumę pieniędzy pod podłogą?

- Joseph i Sara Fernley-Maister najwyraźniej nie darzyli zaufaniem świeżo powstałego Banku Anglii – stwierdził Gregory Edmund.

Licytator z domu aukcyjnego dodał, że państwo Fernley-Maister nie ufali również współczesnym monetom, ponieważ wciąż posiadali te wybite kilkadziesiąt lat wcześniej.

Zagadką pozostaje, czemu właściciele pozostawili skarb pod podłogą.

- Ta tajemnica jest bardziej intrygująca od samego skarbu – podsumował ekspert.

Monety odkryte w Ellerby już w przyszłym miesiącu trafią na aukcję. Szacuje się, że osiągną wartość 250 tys. funtów, czyli niemal 1,5 mln zł.

CNN/National Geographic/th

Czytaj także

Oliver Cromwell - zawisł na szubienicy dwa lata po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 07:00
Uznany przez BBC za jednego ze 100 najwybitniejszych Brytyjczyków wszechczasów, polityk, jedna z głównych postaci angielskiej wojny domowej. Dwa lata po śmierci jego ciało wyjęto z grobu i zbeszczeszczono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyczne znalezisko archeologiczne. Pierwszy namacalny dowód na niewolnictwo w rzymskiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 15:48
Historyczne znalezisko archeologiczne w środkowej Anglii. Nieopodal Peterborough grupa budowniczych odnalazła ciało niewolnika, wciąż zakutego w kajdany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta anglosaskich królów była głównie wegetariańska, chyba że wpadali na grilla do chłopów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 05:50
Historycy od dawna zakładali, że wczesnośredniowieczni królowie i ich drużyny spożywali więcej mięsa niż reszta społeczeństwa. Nowe badania brytyjskich naukowców podważają to założenie i rzucają nowe światło na stosunki między władcą i poddanymi.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na zachodzie Walii odkryto rzymską drogę. Rzymianie zaszli dalej, niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 05:38
W najdalej wysuniętym na zachód walijskim hrabstwie Pembrokeshire archeolodzy odkryli drogę z czasów starożytnych. Okazuje się, że Rzymianie w podboju Brytanii doszli dużo dalej, niż dotychczas zakładano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono wrak HMS Gloucester. Zatonięcie okrętu kosztowało życie 250 osób

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 05:40
Naukowcom udało się zidentyfikować wrak okrętu, który w 2007 roku został odnaleziony u wschodnich wybrzeży Anglii. To HMS Gloucester, który zatonął w 1682 roku podczas podróży przyszłego króla Anglii Jakuba II.
rozwiń zwiń