X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jadwiga Andegaweńska - święta królowa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 07:00
17 lipca 1399 roku zmarła Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski i żona Władysława Jagiełły. Jaka była naprawdę najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i pięknej Elżbiety Bośniaczki?
Audio
  • Jadwiga Andegawenka, król Polski
  • Prof. M. Koczerska o średniowiecznej zasadzie pierworództwa (w kontekście córek Ludwika Węgierskiego)
  • Prof. M. Koczerska o zaślubinach Jadwigi i Wilhelma
  • Prof. M. Koczerska o charakterze rządów nieletniej władczyni
  • Prof. M. Koczerska o idei Korony Królestwa Polskiego
  • Prof. M. Koczerska o relacjach między Jadwigą a Wilhelmem

Jadwiga Andegaweńska jest z pewnością jedną z najpopularniejszych polskich władczyń. Przyczyniła się do tego między innymi barwna tradycja - zapiski Długosza, obrazy Matejki czy też "Krzyżacy" Sienkiewicza - która utrwaliła w powszechnej świadomości frapujący obraz młodej, szlachetnej, a przy tym nietuzinkowej kobiety. Jaka była naprawdę owa najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i pięknej Elżbiety Bośniaczki?  W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Hanna Maria Giza rozmawiała o Jadwidze Andegawence z prof. Marią Koczerską.

Prof. Koczerska wyjaśniała, dlaczego z trzech córek Ludwika i Elżbiety - Katarzyny, Marii i Jadwigi - na tron polski została przeznaczona najmłodsza. Mówiła również, jakie konsekwencje prawne miała ceremonia zaślubin czteroletniej Jadwigi z ośmioletnim Wilhelmem Habsburgiem. Odpowiadając na pytania słuchaczy, prof. Koczerska opowiadała o charakterze rządów nieletniej władczyni oraz o idei Korony Królestwa Polskiego. Interesującą kwestią okazała się sprawa dalszej historii Jadwigi i jej dawnego narzeczonego: niespełna rok po koronacji przyszłej żony Jagiełły na Wawel przybył Wilhelm. Według Długosza młodzi spotykali się, co więcej: niedoszłe małżeństwo zostało być może skonsumowane…

Prof. Maria Koczerska wyjaśniała także, z jakich powodów Jagiełło zdecydował się na przyjęcie chrześcijaństwa w obrządku zachodnim, a nie wschodnim oraz dlaczego nie był on takim strasznym kandydatem na męża, jakby się to mogło wydawać.

Posłuchaj audycji o świętej Jadwidze Andegaweńskiej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Spory Historyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2008 15:47
W audycji Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego postać polityka II Rzeczypospolitej - Eugeniusza Kwiatkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa tygodnie z życia królowej Jadwigi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 08:46
Krzysztof Zanussi pracuje nad filmem o córce Ludwika Węgierskiego, polskiej królowej Jadwidze. Scenariusz jest już gotowy, a miejsca do nagrywania zdjęć wybrane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film o polskiej królowej i zjednoczonej Europie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 08:06
Krzysztof Zanussi pracuje nad filmem o córce Ludwika Węgierskiego, polskiej królowej Jadwidze. Jest gotowy scenariusz, wybrane miejsca do zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Jagiełło – Litwin, który zbudził w Polakach patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 05:35
2 lutego 1386 podczas zjazdu walnego szlachty w Lublinie obwołano na króla Polski księcia litewskiego Władysława II Jagiełłę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia w Krewie – początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 06:00
14 sierpnia 1385 w Krewie na Litwie doszło do podpisania aktu unii polsko-litewskiej. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akademia Krakowska – najstarszy uniwersytet w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 06:07
12 maja 1364 roku król Kazimierz Wielki wydał przywilej fundacyjny Akademii Krakowskiej. Tak powstała pierwsza polska uczelnia.
rozwiń zwiń