X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Historia pewnego Związku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 07:00
Sześćdziesięciu badaczy stworzyło monumentalne opracowanie historii "Solidarności".
Audio

W 30. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" zostanie wydana 7. tomowa "Synteza dziejów "Solidarności".

Wydawnictwo stworzyło 60 historyków z Instytutu Pamięci Narodowej oraz kilku uniwersytetów. Pierwszy tom serii będzie opisywał dzieje oddziałów "Solidarności" z Polski centralnej.

Dyrektor Biura Edukacji IPN doktor Łukasz Kamiński wyjaśnia, że w tym wielotomowym wydawnictwie pokazane zostaną dzieje wszystkich oddziałów "Solidarności" i innych organizacji, które powstawały w tym czasie, takich jak Niezależne Zrzeszenie Studentów, czy Solidarność Walcząca.

Łukasz Kamiński wyjaśnia, że naukowcy udokumentowali losy "Solidarności" czerpiąc informacje z bardzo wielu źródeł. Obok zasobów IPN btły to również archiwa PZPR, zbiory prywatne i niezwykle ważne relacje świadków.

Doktor Kamiński zwraca uwagę, że zebrane materiały dadzą naukowcom możliwość przeanalizowania i porównania losów oddziałów "Solidarności", które działały w różnych regionach Polski. Szczególnie tych niewielkich, gdzie często relacje z władzą wyglądały inaczej.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" powstał w 1980 roku. Jego głównym celem była obrona praw pracowniczych. Bazą dla "Solidarności" stały się liczne komitety strajkowe w tym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku. Latrm 1980 roku robotnicy prowadzi protesty w tysiącach zakładów w całej Polsce. Fala strajków zmusiła komunistyczne władze do podpisania tak zwanych porozumień sierpniowych. W konsekwencji 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Związek został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak robotnicy tworzyli 21 postulatów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 07:00
Jedno z żądań dotyczyło zniesienie przywilejów Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek negocjacji w Stoczni Gdańskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 08:33
Komuniści bezskutecznie próbowali przenieść rozmowy do Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak SB inwigilowała gdańską "Solidarność"?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 16:56
Archiwalne dokumenty Służby Bezpieczeństwa, dotyczące inwigilacji środowisk "Solidarności" znalazły się w książce "Kryptonim 'Klan'. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ "Solidarność" w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

SB wobec "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 14:40
Służba Bezpieczeństwa nagrywała najważniejsze spotkania władz związkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino w PRL - PRL w kinie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 06:00
Jak wspólczesne kino porusza tematy historyczne? Tego będzie można dowiedzieć się w ramach przeglądu "Kino w PRL - PRL w kinie".
rozwiń zwiń