X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski: szczyt normandzki po poprawie sytuacji związanej z pandemią

20.05.2020 12:55
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że po poprawie sytuacji związanej z pandemią Covid-19 powinien odbyć się szczyt w sprawie konfliktu w Donbasie w tzw. formacie normandzkim, tj. z udziałem Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.
Audio
  • Dziś mija rocznica objęcia posady prezydenta Ukrainy przez Wołodymyra Zełenskiego. Były komik, znany m.in. z serialu w którym wcielił się w prezydenta Ukrainy, wygrał w zeszłym roku wybory i zastąpił swego poprzednika - Petra Poroszenkę, uzyskując w drugiej turze 73 % głosów. Obiecywał m.in. walkę z korupcją i zakończenie wojny w Donbasie. O szczeg
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski Shutterstock.com / home for heroes

Na konferencji prasowej z okazji rocznicy swej inauguracji ukraiński prezydent podkreślił, że w jego kraju mimo pandemii na porządku dziennym pozostaje kwestia powrotu do kraju przetrzymywanych Ukraińców oraz powrotu ukraińskich terytoriów. - Rozmawialiśmy i z Niemcami, i z Francją, wszyscy popierają (pomysł), że od razu po spadku (liczby chorych na - przyp.red.) Covid-19 powinno odbyć się spotkanie w formacie normandzkim - oświadczył Zełenski.

W grudniu w Paryżu liderzy "czwórki normandzkiej" ustalili, że kolejny szczyt odbędzie się w ciągu czterech miesięcy w Berlinie. Zełenski zaznaczył, że planowane spotkanie w tym formacie nie doszło do skutku z uwagi na pandemię. - Jeśli chodzi o prezydenta Rosji (Władimira Putina): nic z tym nie zrobimy, powinniśmy z nimi (tj. z Rosją - przyp.red.) rozmawiać, powinniśmy się dogadywać. Jeszcze raz powtarzam: format miński jest priorytetem, ale nikt nie odrzuca jakichś innych formatów. Jestem gotowy do jakiegokolwiek formatu, który może przybliżyć nas do końca wojny i powrotu naszych terytoriów i ludzi - oświadczył.

- Bez względu na to, że społeczeństwo różnie ocenia bezpośrednie rozmowy prezydenta Zełenskiego i prezydenta Putina, jestem przekonany, że powinniśmy to robić - oznajmił. Jak dodał, "są pewne sprawy, które można zrozumieć tylko w cztery oczy (...)".

Rozmowy ws. wymiany jeńców

Prezydent poinformował też o trwających rozmowach z Moskwą w sprawie możliwej wymiany więźniów politycznych znajdujących się w więzieniach w Rosji i na Krymie po zakończeniu pandemii.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską.

Zełenski poinformował także w środę, że Kijów proponował separatystycznym republikom w Donbasie pomoc w związku z Covid-19, jednak nie została ona przyjęta. Dodał, że tereny nieznajdujące się pod kontrolą Kijowa zapewniają, że niczego tam nie brakuje. - (Ale tam - przyp.red.) niczego nie ma. Nie ma szpitali zakaźnych, nie ma wystarczającej liczby łóżek, nie ma środków ochronnych - wyliczył Zełenski.

Apele o rozwiązanie parlamentu

Szef państwa również oświadczył, że nie rozwiąże parlamentu, dopóki prezydenckie ugrupowanie Sługa Narodu będzie głosować za przyjęciem ustaw istotnych dla kraju. - Dopóki partia Sługa Narodu będzie głosować za ważnymi ustawami, będę ją popierać. (...) Kiedy tylko nie będą głosować, (będą) lobbować na rzecz interesów komercyjnej grupy wpływu, wtedy będę rozwiązywać parlament - zapowiedział.

Przywódca ocenił także, że jedna kadencja może mu nie wystarczyć na realizację złożonych obietnic. Dodał, że "zastanowi się" nad tym, czy będzie startować w przyszłych wyborach, zaplanowanych na 2024 rok, jeśli będzie miał poparcie w społeczeństwie. Podczas kampanii wyborczej w ubiegłym roku Zełenski zapowiadał, że kandyduje tylko na jedną kadencję.

Zełenski, showman i producent telewizyjny, wygrał II turę wyborów prezydenckich, która odbyła się w kwietniu ubiegłego roku, z poparciem na poziomie 73 proc. Na jego rywala, odchodzącego prezydenta Petra Poroszenkę, głosowało niecałe 25 proc. wyborców. Podczas inauguracji prezydent poinformował o rozwiązaniu parlamentu. W przedterminowych wyborach w lipcu zwyciężyła jego partia Sługa Narodu.


PAP/IAR/dad

Ćwiczenie Defender-Europe 20. Ostatnie przygotowania przed manewrami

20.05.2020 09:56
W Olesznie w woj. zachodniopomorskim odbyła się odprawa dotycząca polsko-amerykańskiej współpracy przed ćwiczeniem Defender-Europe 20 - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Opublikowano raport o wojnie informacyjnej i propagandzie historycznej Rosji

20.05.2020 11:18
Polacy mają dość powszechny kontakt z propagandą historyczną Rosji, jednak wzbudza ona negatywne emocje i jest przez nich odrzucana na poziomie racjonalnym - to jeden z wniosków opublikowanego w środę raportu "Wojna informacyjna i propaganda historyczna".

Moskwa uniknęła czarnego scenariusza pandemii

20.05.2020 11:15
Moskwa uniknęła najczarniejszego scenariusza rozwoju pandemii koronawirusa - oświadczył mer miasta Siergiej Sobianin. Zapowiedział, że w stolicy Rosji na razie nie zostaną cofnięte ograniczenia, związane z powszechną izolacją. Rosyjskie media poinformowały, że w części regionów lokalne władze zdecydowały się na systematyczne łagodzenie rygorów kwarantanny.