Redakcja Polska

Szymon Szynkowski vel Sęk: Polska nie ulegnie presji ws. mechanizmu warunkowości

17.11.2020 10:33
Polska nie ulegnie presji i nie zgodzi się na wprowadzenie mechanizmu warunkowości budżetu przez tzw. zasadę praworządności - mówił w TVP wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. To jest czerwona linia, która nie może zostać przekroczona, jeżeli ramy finansowe mają być uzgodnione - dodał.
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel SękFB/Szymon Szynkowski vel Sęk

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk wypowiadał się we wtorek w TVP Info na temat zapowiedzi weta Polski i Węgier do budżetu UE na lata 2021-27, w związku z próbą powiązania go z tzw. zasadą praworządności.

Zdaniem Szynkowskiego vel Sęka "to, z czym mamy do czynienia w ostatnich miesiącach, to próba obejścia prawa pierwotnego, czyli traktatów decyzjami czy to prawa wtórnego, czy to presji politycznej".

- W lipcu Rada Europejska umówiła się na to, że będą dalej procedowane wieloletnie ramy finansowe, ale jasno też w tych konkluzjach zawarto to, że nie będzie wprowadzony żaden mechanizm warunkowości. Tymczasem na tej podstawie wysnuto taki wniosek, jakoby prezydencja niemiecka miała mandat do dalszego rozbudowywania i wprowadzania tej zasady, czyli wprowadzenia takim by passem, można powiedzieć bokiem, obok traktatów, zasady dodatkowej kontroli praworządności, a nie tylko kontroli, ale warunkowania wydatków z budżetu właśnie oceną praworządności w krajach członkowskich - relacjonował.

- Na to zgodzić się nie można, bo to jest niezgodne z prawem europejskim, a po drugie jest to wymiar presji politycznej, skierowanej w stronę konkretnych państw, ale w przyszłości to może być presja polityczna każdego państwa UE, aby w sposób niejasny, oparty na niejasnych kryteriach, arbitralny decydować, kto może dostać pieniądze, na który składają się przecież wszyscy. To jest pewien wspólny budżet, do którego my płacimy niemałe pieniądze, a tymczasem później instytucje europejskie według niejasnych kryteriów miałyby decydować, czy my te pieniądze możemy dostać, czy nie - dodał Szynkowski vel Sęk.

"Tu nie może być kroku wstecz"

Podkreślił, że "to jest rzecz fundamentalna, tyczy się suwerenności, i tu nie może być kroku wstecz". Dodał, że w tej sprawie "rozmowy liderów są jeszcze przed nami".

"Tutaj kluczowe jest to, żeby w sprawach najważniejszych - a taką sprawą najważniejszą jest poszanowanie kompetencji państw członkowskich z jednej strony i sprawy przyjęcia wieloletnich ram finansowych z drugiej strony - były to decyzje zawierane w ramach kompromisu, a to gwarantują nam traktaty" - przekonywał.

Powtórzy zarazem, że w tej sprawie "nie ulegniemy presji politycznej". - To jest czerwona linia, która nie może zostać przekroczona, jeżeli ramy finansowe na najbliższe lata mają być uzgodnione" - powiedział.

Jego zdaniem również wprowadzenie mechanizmu warunkowości nie jest zgodne ani z prawem europejskim, ani z polskim porządkiem konstytucyjnym.

- Dodatkowym argumentem jest fakt, że wieloletnie ramy finansowe muszą zostać ratyfikowane przez parlamenty. W polskim parlamencie trudno wyobrazić sobie, żeby istniała większość do zaakceptowania tego rodzaju mechanizmu warunkowości i to też jasno naszym partnerom zostało zakomunikowane - powiedział wiceszef MSZ.

Porozumienie ws. przestrzegania zasad praworządności 

Porozumienie między Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją w sprawie powiązania przestrzegania zasad praworządności z budżetem UE zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia środków, np. przy zagrożeniu dla niezależności sądownictwa w danym kraju. Decyzje w tej sprawie będą jednak podejmować państwa członkowskie większością kwalifikowaną. Rozwiązania te muszą jeszcze zostać finalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE.

Premier Mateusz Morawiecki skierował w minionym tygodniu list do przywódców UE, w którym podkreślił, że Polska nie może zaakceptować obecnej wersji mechanizmu (praworządności), która - jak podkreślił - prowadzi do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną.

Węgry poinformowały w poniedziałek, że planują zawetować wieloletnie ramy finansowe, a także decyzję w sprawie zasobów własnych UE, która odnosi się do funduszu odbudowy po koronawirusie.

Sprawą wieloletniego budżetu UE i funduszu odbudowy mogą się zająć w tym tygodniu szefowie państw i rządów na szczycie unijnym.


PAP/IAR/dad

Kierunek: Polska. Emigracja a problem uzależnień

16.11.2020 14:00
Zdarza się, że największym wyzwaniem na emigracji jest samotność. „Rodzina zostaje w Polsce, praca wypełnia całe życie, taka sytuacja może powodować uczucie izolacji, wykluczenia społecznego. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. A człowiek jest istotą społeczną. Z czasem frustracja może być tak duża, że osoba sięga po używki” - mówi Barbara Ożga, instruktor terapii uzależnień w CKU - Centre for Counselling and Therapy w Dublinie.

BBC: przybywa fake newsów dot. szczepień przeciwko COVID-19

16.11.2020 15:17
Optymistyczne zapowiedzi wprowadzenia do użycia pierwszych szczepionek przeciwko COVID-19 sprawiły, że coraz częściej w internecie pojawiają się absurdalne wręcz fake newsy, zniechęcające do ich stosowania - ostrzega BBC.

Białoruś chce, by Polska wydała założycieli kanałów NEXTA i NEXTA Live

17.11.2020 08:41
Białoruś zwraca się do Polski o ekstradycję Sciapana Puciły i Ramana Pratasiewicza, założycieli kanałów w serwisie Telegram NEXTA i NEXTA Live - informuje białoruskie MSZ. Notę w tej sprawie przekazano w poniedziałek charge d’affaires Ambasady RP w Mińsku Marcinowi Wojciechowskiemu.

Polska i Węgry nie zgodziły się na unijny pakiet budżetowy

17.11.2020 08:48
Polska i Węgry nie zgodziły się na przyjęcie pakietu budżetowego podczas wczorajszego spotkania unijnych ambasadorów. Chodzi zarówno o wydatki Wspólnoty na lata 2021-2027, jak i fundusz odbudowy po pandemii. Powodem było stwierdzenie poparcia większości krajów dla przepisów warunkujących wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. We wtorek, podczas wideokonferencji, mają rozmawiać na ten temat unijni ministrowie do spraw europejskich.