Redakcja Polska

We Włoszech ceremonia przekazania władzy nowej premier Giorgii Meloni

23.10.2022 15:24
W siedzibie włoskiego rządu w Palazzo Chigi w Rzymie odbyła się ostatnia ceremonia przekazywania władzy. Odchodzący premier Mario Draghi zgodnie z tradycją przekazał dzwoneczek nowej premier Giorgii Meloni.
Audio
  • Włochy: ceremonia przekazania władzy Draghi -Meloni [posłuchaj]
Giorgia Meloni
Giorgia MeloniMikeDotta/Shutterstock

Giorgię Meloni w Palazzo Chigi przywitała gwardia honorowa i odchodzący premier Mario Draghi. Rozmawiali ze sobą w cztery oczy półtorej godziny. Komentatorzy podkreślają, że Mario Draghiego i Giorgię Meloni, mimo że była w opozycji, gdy sprawował władzę, łączy wzajemna sympatia i szacunek.

Partia Meloni Bracia Włosi wsparła rząd Draghiego w kontrowersyjnej sprawie pomocy zbrojnej dla Ukrainy. Mario Draghi powiedział wczoraj, że zrobi wszystko, by przekazanie władzy odbyło się bezproblemowo. Jego ministrowie przygotowali dla swoich następców bogate dossier, wraz z sugestiami jak rozwiązać istniejące problemy. Ceremonię przekazania dzwoneczka zakłócił przejazd karetki pogotowia. Po uroczystości rozpoczęło się pierwsze posiedzenie rządu Giorgii Meloni. 

Nowy minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani odbył pierwszą, na tym stanowisku, swoją dyplomatyczną rozmowę telefoniczną ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro KułebąWczoraj został oficjalnie powołany nowy włoski rząd, na którego czele stanęła Giorgia Meloni, przewodniczaca partii "Bracia Włosi". Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, z koalicyjnego Forza Italia od razu zapowiedział, że skontaktuje się z szefem dyplomacji Ukrainy. Antonio Tajani powiedział dziennikarzom, że chce w rozmowie z Dmytro Kułebą wyrazić swoją bliskość i solidarność z krajem, który został napadnięty przez Rosję i tak dzielnie walczy z najeźdźcą.

"Doceniam fakt, że Antonio Tajani odbył ze mną swoją pierwszą rozmowę telefoniczną jako włoski minister spraw zagranicznych. Wyraźny sygnał o priorytetach nowego rządu. Życzyłem mu wszelkich sukcesów i podkreśliłem, że absolutnym priorytetem jest teraz szybkie dostarczenie Ukrainie systemów obrony powietrznej" - napisał w wieczornym oświadczeniu Dmytro Kułeba. 

Nowa włoska premier Giorgia Meloni wczoraj poinformowała, że w pierwszej podróży zagranicznej jako premier uda się do Kijowa.

IAR/ks

Prezydent na szczycie FAO: to Rosja odpowiada za braki i wzrost cen żywności

23.10.2022 13:30
- Wbrew szerzonej przez Rosję dezinformacji obwiniającej o to Zachód - to nie sankcje, ale rosyjskie działania przyczyniły się do znacznego spadku dostępności i wzrostu cen żywności, nawozów i nośników energii, których Rosja jest ważnym eksporterem - mówił prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Żywnościowym (FAO).

Sukces na szczycie RE. Szymon Szynkowski vel Sęk: konkluzje odzwierciedlają nasze ambicje i postulaty

23.10.2022 12:45
W piątek w Brukseli zakończył się dwudniowy szczyt UE, który był poświęcony m.in. bieżącej sytuacji na rynku energetycznym, w tym cenom energii, a także dalszemu wsparciu Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji.

Mieszkańcy Melitopola i Chersonia pozbywają się rubli, spodziewając się wyzwolenia

23.10.2022 15:33
Chersoń jest pod okupacją rosyjską od początku marca br. W obwodzie chersońskim, przylegającym do anektowanego przez Rosję Krymu, w ostatnich tygodniach trwa kontrofensywa sił ukraińskich.