Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z królem Karolem III

17.02.2023 14:56
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z królem Karolem III w Buckingham Palace. To ostatni punkt jego wizyty w stolicy Wielkiej Brytanii.
Król Karol III i Andrzej Duda
Król Karol III i Andrzej Duda Yui Mok/PAP/PA Wire

To była krótka, kurtuazyjna rozmowa - bez kamer i bez dziennikarzy, zgodnie z protokołem. Od końca XIX wieku brytyjski monarcha nie angażuje się bezpośrednio w politykę, ale takie rozmowy to symbol dobrych stosunków.

- To wielki zaszczyt móc spotkać się z królem Karolem III - deklarował przed spotkaniem prezydent Andrzej Duda, dodając, że chciałby porozmawiać z przywódcą między innymi o pomocy humanitarnej dla ludzi, którzy ucierpieli w wyniku wojny.


Posłuchaj
00:54 12205518_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda spotka się z królem Karolem III - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 

- Wiem, że jego królewska mość jest w te kwestie bardzo zaangażowany, a rodzina królewska przeznaczyła na pomoc dla Ukrainy i Ukraińców znaczące środki - mówił polski prezydent.

Tym samym zakończyła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Londynie. W czwartek na Downing Street spotkał się z premierem Rishim Sunakiem. Znów padła tam deklaracja, że Londyn i Warszawa w sprawie rosyjskiej agresji mówią jednym głosem.

Spotkanie w Buckingham House

Buckingham House - tak na początku nazywał się budynek, w którym odbyła się audiencja. Powstał w 1703 roku, u schyłku rządów dynastii Stuartów. Wcześniej król Jakub I próbował na tych terenach zorganizować uprawę jedwabiu. Bezskutecznie. Na początku w budynku mieszkał książę Buckingham i Normanby. Potem dom służył żonie króla Jerzego III, Karolinie. Nazywany był wtedy Queen's House.

Przez stulecia budynek nie był zbyt imponujący: ciemny i zimny, bez porządnej kuchni. Po gruntownej przebudowie status głównej królewskiej Buckingham Palace zyskał dopiero za czasów królowej Wiktorii. Wtedy to, dzięki architektowi Thomasowi Cubittowi, pałac zyskał nowe, reprezentacyjne skrzydło, zwrócone na wschód, ku Parkowi św. Jakuba i alei The Mall.

- Królowa Wiktoria sprowadzała tu największych artystów, kompozytorów i największe umysły swej epoki. Sprawiła, że to miejsce stało się jednym z wielkich centrów intelektualnych Europy - powiedziała Polskiemu Radiu historyczka, dr Amanda Forman.

IAR/dad


Instytut Polski w Budapeszcie był zaangażowany w działalność konspiracyjną w trakcie II wojny światowej

17.02.2023 12:20
W czasie II wojny światowej Instytut Polski w Budapeszcie również był zaangażowany w działalność konspiracyjną, wspierając m.in. kurierów tatrzańskich zapewniających łączność z okupowanym krajem - powiedziała dyrektorka instytutu Joanna Urbańska podczas czwartkowego spotkania "Polak – urodzony konspirator?".

Niemcy: rosyjska artystka związana z Putinem gwiazdą festiwalu dedykowanego więźniom politycznym

17.02.2023 12:44
Budząca wiele kontrowersji rosyjska artystka operowa Anna Netrebko wystąpi podczas majowego festiwalu w Wiesbaden w Niemczech – potwierdził w tym tygodniu Teatr Miasta Wiesbaden. Artystka jest oskarżana o bliskie kontakty z rosyjskim dyktatorem Putinem. Jak podkreśla portal "Hessenschau", wydarzenie poświęcone będzie więźniom politycznym na świecie. Artyści z Ukrainy zbojkotowali wydarzenie.

"Odzwierciedlenie stanu relacji polsko-amerykańskich". Wiceszef MSZ o wizycie Bidena

17.02.2023 13:47
Jak mówił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński "wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce jest odzwierciedleniem stanu relacji polsko-amerykańskich, nie tylko politycznych, ale też tych dotyczących bezpieczeństwa". Dodał, że Polska liczy na zwiększenie stałej obecności wojsk NATO w naszym regionie.