Redakcja Polska

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia żądają opuszczenia Białorusi przez najemników grupy Wagnera

28.08.2023 15:21
Szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii żądają od reżimu Łukaszenki opuszczenia Białorusi przez najemników z tzw. grupy Wagnera oraz opuszczenia stref przygranicznych przez nielegalnych imigrantów- poinformował minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Treść listu ujawniono po spotkaniu ministrów w Warszawie.
Audio
  • Polska, Litwa, Łotwa i Estonia żądają opuszczenia Białorusi przez najemników grupy Wagnera. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Szefowie resortów spraw wewnętrznych Estonii, Litwy, Polski i Łotwy na spotkaniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie
Szefowie resortów spraw wewnętrznych Estonii, Litwy, Polski i Łotwy na spotkaniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie PAP/Radek Pietruszka

W liście zapisano też, że jeśli dojdzie do incydentu na granicy któregoś z tych państw, zamknięte zostaną wszystkie przejścia graniczne. - Jeżeli dojdzie do krytycznego momentu niezależnie czy to na polskiej, czy litewskiej granicy to zastosujemy retorsje. Zamknięte zostaną wszystkie przejścia graniczne osobowe i towarowe, które są do tej pory otwarte. Powołaliśmy zespół, który cały czas będzie monitorował sytuację na naszych granicach - mówił minister Mariusz Kamiński.

- Członkowie grupy Wagnera mogą zrobić wszystko. Ta grupa musi opuścić region, w którym mieszkamy - tego wymaga bezpieczeństwo międzynarodowe. Spodziewamy się prowokacji, w tym zbrojnych, ze strony najemników z tej grupy. Oni mają krew na rękach ukraińskiej ludności - dodał.

Sprawa dotyczy granic z Rosją

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że wypracowane mechanizmy dotyczą również granic z Rosją.


Posłuchaj
00:24 12522228_1.mp3 Jak poinformował minister Mariusz Kamiński, we współnym oświadczeniu ministrów zapisano, że jeśli dojdzie do "krytycznego incydentu", wszystkie przejścia graniczne zostaną zamknięte (IAR)

 

Rządy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii pozostają również w kontakcie z białoruską opozycją tak, aby w sytuacji zamknięcia granic osoby chcące uciec przed reżimem Aleksandra Łukaszenki, mogły znaleźć schronienie w tych krajach.

- Zdajemy sobie sprawę, że pełna izolacja reżimu Łukaszenki będzie miała pewne negatywne konsekwencje dla narodu białoruskiego znajdującego się w głębokiej opresji. Po sfałszowanych wyborach w 2020 roku ten naród pokazał swoją prawdziwą twarz umiłowania wolności i niepodległości - mówił Mariusz Kamiński.

Przypomniał, że doszło tam do brutalnych represji, w wyniku których tysiące więźniów politycznych trafiły do więzień na Białorusi - wśród nich Andrzej Poczobut, wybitny dziennikarz i działacz polskiej mniejszości narodowej.

- Jesteśmy w kontakcie z opozycją białoruską i wypracujemy takie mechanizmy, aby każdy kto jest zagrożony represjami na Białorusi w sytuacji zamknięcia wszystkich przejść granicznych mógł dotrzeć do naszych krajów. Nie zapominamy o opozycjonistach białoruskich, narażonych na utratę życia i wolności - dodał szef MSWiA.


IAR/dad


Kluczowe Robotyne wyzwolone - kontrofensywa prze dalej. Wiceminister obrony Ukrainy potwierdza informacje

28.08.2023 12:35
Robotyne w obwodzie zaporoskim zostało wyzwolone, a nasze wojska już posuwają się na południowy wschód od tej ważnej miejscowości – powiadomił w poniedziałek na Telegramie Military Media Center, cytując wiceminister obrony Ukrainy Hannę Malar.

Eskalacja sytuacji na granicy. Białoruskie służby rzucały kamieniami w polski patrol

28.08.2023 13:31
Straż Graniczna odnotowała kolejny przypadek rzucania kamieniami w kierunku polskich służb. Sześciu cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; byli to obywatele Syrii i Jemenu - podała SG w raporcie z minionej doby.

Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią. Australijski nadawca opublikował zestawienie

28.08.2023 14:03
Australijski nadawca radiowo-telewizyjny SBS opublikował zestawienie wrogów Władimira Putina, którzy nagle zmarli lub ciężko zachorowali. Materiał zatytułowano "Od katastrof lotniczych po postrzały i otrucia". Na liście znalazł się też były prezydent RP prof. Lech Kaczyński.