Redakcja Polska

Są pierwsze szacunki ewentualnego rozszerzenia UE o Ukrainę. W grudniu decyzja ws. negocjacji

04.10.2023 13:22
W Brukseli oczekiwanie na zgodę w grudniu na rozpoczęcie negocjacji Unii Europejskiej z Ukrainą. Są też pierwsze szacunki dot. ewentualnego rozszerzenia. Według gazety "Financial Times", jeśli Ukraina wejdzie do Wspólnoty, będzie uprawniona do około 186 miliardów euro z 7-letniego, europejskiego budżetu.
Audio
  • W Brukseli oczekiwanie na zgodę na negocjacje UE z Ukrainą. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
W Brukseli oczekiwanie na zgodę na negocjacje UE z Ukrainą, są pierwsze szacunki ewentualnego rozszerzenia
W Brukseli oczekiwanie na zgodę na negocjacje UE z Ukrainą, są pierwsze szacunki ewentualnego rozszerzeniaRospoint/Shutterstock

W tym miesiącu Komisja Europejska ma opublikować raport o postępach Ukrainy w spełnieniu unijnych warunków rozpoczęcia negocjacji członkowskich. Ze wstępnej, czerwcowej oceny wynikało, że z siedmiu kryteria Kijów spełnia dwa - dotyczące reformy sądownictwa i prawa medialnego.

Wśród pozostałych do spełnienia były między innymi walka z korupcją, ograniczenie roli oligarchów i gwarantowania praw mniejszości narodowych. Według urzędników w Komisji obecnie najwięcej zastrzeżeń Bruksela ma do ostatniego warunku.

Decyzja na grudniowym szczycie

Wiele wskazuje jednak na to, że raport będzie pozytywny, a ostateczna decyzja, czy rozpocząć negocjacje będzie należała do przywódców 27 krajów na grudniowym szczycie i musi być jednomyślna.

Posłuchaj
01:01 12585719_1.mp3 W Brukseli oczekiwanie na zgodę na negocjacje UE z Ukrainą. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Wstępne rozmowy na temat ewentualnego, przyszłego rozszerzenia, możliwości finansowania i przygotowania Unii będą się toczyć na piątkowym, nieformalnym szczycie w Grenadzie.

186 miliardów euro dla Ukrainy

Jeśli chodzi o finanse, to wstępne szacunki już są. 186 miliardów euro dla Ukrainy oznaczałoby - jak donosi gazeta "Financial Times", że część obecnych unijnych krajów, korzystających z hojnej polityki spójności stałoby się płatnikami netto, czyli więcej wpłacałoby do wspólnej kasy, niż z niej otrzymywało.

Brytyjski dziennik, powołując się na szacunki w Komisji Europejskiej, donosi o konsekwencjach finansowych dla Unii po przyjęciu dziewięciu nowych krajów, oprócz Ukrainy, także Mołdawii, Gruzji i sześciu państw Bałkanów Zachodnich. To ponad 250 miliardów euro.

Według "Financial Times" to może się wiązać ze zmniejszeniem dopłat dla rolników z obecnej Unii o jedną piątą.

IAR/dad

USA mają fundusze na wspieranie Ukrainy najwyżej na kilka miesięcy. Biały Dom zwrócił się do Kongresu

04.10.2023 11:20
Podczas telekonferencji na temat dalszej pomocy dla Ukrainy prezydent Joe Biden zapewnił grupę światowych przywódców, że Stany Zjednoczone będą kontynuować wsparcie dla Kijowa - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.

W Warszawie rozpoczyna się 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

04.10.2023 11:36
W wydarzeniu organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina weźmie udział 35 pianistów z 14 krajów, w tym z Polski, Japonii, Włoch, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.  

"Skandaliczna decyzja". Rafał Bochenek o ustaleniach serialu "Reset" ws. zgody Tuska na współpracę SKW z FSB

04.10.2023 12:42
To oburzające, skandaliczna decyzja - powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany o to, że Donald Tusk miał - wg ustaleń "Resetu" TVP Info - wyrazić zgodę na współpracę między SKW a FSB. "To było kolejne uderzenie w podwaliny naszego bezpieczeństwa" - ocenił Bochenek.