Redakcja Polska

Spotkanie szefów rządów Polski i Norwegii. Donald Tusk: nasze relacje są wzorcowe

28.02.2024 17:47
Razem z Norwegią chcemy intensyfikować pomoc dla Ukrainy i motywować do tego inne kraje; chodzi o uzbrojenie, środki na odbudowę, podtrzymanie ukraińskiej gospodarki - powiedział w środę premier Donald Tusk Podkreślił, że od tygodni rząd buduje na nowo relacje ze wszystkimi państwami regionu.
Audio
  • Szefowie rządów Polski i Norwegii spotkali się w Warszawie by rozmawiać o współpracy i sytuacji na Ukrainie. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Spotkanie szefów rządów Polski i Norwegii w Warszawie
Spotkanie szefów rządów Polski i Norwegii w WarszawieFot.: KPRP/Krystian Maj Źródło: X/@PremierRP

Tusk spotkał się w środę w Warszawie z premierem Norwegii Jonasem Gahr Storem. Na konferencji po tym spotkaniu szef polskiego rządu podkreślił, że współpraca z Norwegią ma priorytetowy wymiar, szczególnie w zakresie energetyki. Jednocześnie wskazał, że oba kraje mają wspólne stanowisko wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, podobne problemy i podobną determinację w przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji.

- Chcę potwierdzić, że relacje polsko-norweskie mogą być wzorcowe dla innych państw na świecie. Nasza pierwsza część spotkania to potwierdziła - oświadczył Tusk.

Norwegia kluczowym partnerem

Zaznaczył, że od wielu tygodni rząd buduje na nowo relacje ze wszystkimi państwami regionu, mając na uwadze bezpieczeństwo Polski, Europy, państw regionu północno-wschodniego. Jak wskazał, Norwegia jest dla Polski kluczowym partnerem.

- Jutro z premier Łotwy, w poniedziałek będę w Wilnie, z każdym rozmówcą wszędzie rozmawiamy o potrzebie zbudowania pełnego bezpieczeństwa dla Europy, Norwegii, Polski, dla innych naszych partnerów, jak skutecznie wesprzeć Ukrainę. Cieszę się, że z Norwegią mamy w stu procentach ten sam pogląd: chcemy - nasze kraje, i też chcemy motywować innych, by jeszcze zintensyfikować pomoc dla Ukrainy, jeśli chodzi o uzbrojenie, środki na odbudowę, podtrzymanie ukraińskiej gospodarki. I tutaj będziemy współpracować bilateralnie i rozmawiać nad detalami - powiedział premier.

Tusk dziękował szefowi norweskiego rządu za to, że po każdym spotkaniu z nim Polska jest "trochę bezpieczniejsza". Zaznaczył, że jest bardzo zadowolony ze współpracy militarnej i w zakresie energetyki z Norwegią. - To, co kupujemy od naszych przyjaciół z Norwegii, to jest jeden z najbardziej nowoczesnych i skutecznych elementów naszej obrony nad Bałtykiem. A współpraca energetyczna zapewniła Polsce realną dywersyfikację. Ta współpraca z Norwegią ma dla nas wymiar bezpieczeństwa wprost - ocenił Tusk.


Jak dodał, cieszy go fakt, że współpraca trzech państw skandynawskich - Norwegii, Szwecji i Finlandii - w ramach NATO będzie jeszcze bardziej intensywna, a jej częścią będzie troska o bezpieczeństwo Bałtyku.

Tusk: będziemy współpracować ze skandynawskimi partnerami

Zadeklarował, że Polska będzie współpracowała ze skandynawskimi partnerami - jeśli chodzi o militarne bezpieczeństwo państw leżących nad Bałtykiem. - Podkreśliłem w naszych rozmowach, że jestem gotowy do rozmowy także o detalach w tej kwestii - zaznaczył premier.

Posłuchaj
00:53 12840099_1.mp3 "Dla Polski skuteczna ochrona granicy z Rosją i Białorusią to nie jest kwestia polityki migracyjnej, ale to być albo nie być", mówił premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem norweskiego rządu. Kwestie dotyczące bezpieczeństwa zdominowały ich rozmowy. Materiał Sylwii Białek (IAR)

 

Z kolei szef norweskiego rządu podkreślał, że od czasu pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo w Europie. Jak dodał, trzeba "mieć świadomość, o co toczy się ta wojna". - Ona toczy się o wolność Ukrainy, ukraińskiego narodu - powiedział.

Premier Norwegii zwrócił uwagę, że "Polska wzięła na swoje barki ciężar, przyjmując bardzo wielu uchodźców ukraińskich". - My również - w porównaniu z liczbą ludności - też przyjęliśmy uchodźców, co ma wpływ na naszą gospodarkę - podkreślił.

Stor: będziemy stawać ramię w ramię

Zaznaczył, że wojna wpływa na porządek bezpieczeństwa w całej Europie". - Jesteśmy sąsiadem Rosji, ale równocześnie pozostajemy członkiem NATO, a więc uczestniczymy w zbiorowej obronie i będziemy stawać ramię w ramię - zapowiedział premier Norwegii. - NATO nie jest dla nikogo zagrożeniem. NATO gwarantuje zbiorowe bezpieczeństwo - podkreślił Jonas Gahr Store.

Jak zaznaczył, "trzeba podejmować mądre i odpowiedzialne decyzje wzmacniające naszą obronność, naszą współpracę i wsparcie dla Ukrainy". - Wiem, że w tej współpracy Polska pozostanie partnerem Norwegii, ponieważ myślimy bardzo podobnie, ponieważ dobrze się znamy. I wiem, że będziemy w najbliższych miesiącach współpracować blisko w tym zakresie - oświadczył.

Zwrócił uwagę, że obecnie Polska i Norwegia są partnerami handlowymi technologicznymi oraz sojusznikami w NATO, w ramach którego współpracują w dziedzinie bezpieczeństwa. Ocenił, że "Polska ma obecnie premiera ze statusem europejskim, dobrze znającego Norwegię i pracującego na rzecz naszych więzi". - Jesteśmy gotowi do współpracy w stawianiu czoła wspólnym wyzwaniom - zapewnił Jonas Gahr Store. 

Norwegia to członek NATO, który aktywnie wspiera Ukrainę, zarówno jeśli chodzi o pomoc wojskową, finansową, jak i politykę migracyjną. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę przyjęła 70 tysięcy Ukraińców, 20 tysięcy z nich jesienią ubiegłego roku. Wyróżnia się pod tym względem wśród państw nordyckich.


IAR/dad

Grupa Wyszehradzka pozostaje podzielona w kwestii wojskowego wsparcia dla Ukrainy

27.02.2024 19:32
Węgry i Słowacja nie zamierzają zmieniać swojej polityki i - w przeciwieństwie do Polski oraz Czech - nie będą wysyłać uzbrojenia. Po spotkaniu w Pradze premierzy państw Wyszehradzkiej Czwórki zadeklarowali gotowość dalszej pomocy humanitarnej i finansowej dla Kijowa. 

Biały Dom: możliwe wykorzystanie zamrożonych aktywów Rosji do wsparcia Ukrainy

28.02.2024 09:48
Biały Dom nie wyklucza wykorzystania części rosyjskich funduszy zamrożonych w zachodnich bankach do sfinansowania zakupów uzbrojenia dla Ukrainy. Poinformował o tym we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.

Unia podwoi produkcję amunicji. Szefowa KE zapowiada "turboprzyśpieszenie" zbrojeniówki

28.02.2024 13:19
Unia Europejska do końca 2025 roku podwoi produkcję amunicji do poziomu ponad 2 milionów sztuk - poinformowała w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Polityk zapowiedziała też szereg innych działań na rzecz zwiększenia zdolności obronnych Unii, w tym wspólne zakupy uzbrojenia i "turboprzyspieszenie" europejskiego przemysłu zbrojeniowego.