Redakcja Polska

Putin boi się buntu. Co najmniej 128 osób zatrzymano w związku z pogrzebem Nawalnego

02.03.2024 08:40
Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na platformie X: "Trzeba było odwagi, by pójść oddać hołd Aleksiejowi Nawalnemu. Tysiącom Rosjan jej nie zabrakło. Pozostaje jego dziedzictwo. Wieczna pamięć"
Audio
  • . Na pogrzeb lidera opozycji przyszły tysiące Rosjan. Polityk zmarł 16 lutego w kolonii karnej. Jego rodzina i współpracownicy oskarżyli Władimira Putina o wydanie rozkazu zamordowania Aleksieja Nawalnego [posłuchaj]
Współpracownicy Alekseja Nawalnego wzywają Rosjan do protestu w dniu wyborów prezydenckich.
Współpracownicy Alekseja Nawalnego wzywają Rosjan do protestu w dniu wyborów prezydenckich.andreylazy/Shutterstock

Co najmniej 128 osób zatrzymano w piątek w związku z pogrzebem Aleksieja Nawalnego. Do zatrzymań doszło w 19 miastach Rosji, w tym w Moskwie, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Czelabińsku, Omsku, Petersburgu i Soczi - przekazał niezależny projekt OWD-Info.

OWD-Info, zajmujący się prawami człowieka, poinformował też, że większość ludzi zatrzymano, gdy usiłowali złożyć kwiaty pod pomnikami ofiar stalinowskich represji.

W metrze zatrzymano wiceprzewodniczącego moskiewskich struktur opozycyjnej partii Jabłoko, Andrieja Moriewa, który wracał z pogrzebu Nawalnego.

Rosyjski portal niezależny Mediazona przekazał wieczorem, że policja wypuszcza ludzi z cmentarza Borysowskiego, gdzie pochowano Nawalnego, ale nie pozwala już wchodzić na jego teren, a portal Meduza podał, że cmentarz ten jest zazwyczaj zamykany o godz. 17, ale w piątek pozostał otwarty do godz. 22.30 (czasu moskiewskiego).

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na platformie X: "Trzeba było odwagi, by pójść oddać hołd Aleksiejowi Nawalnemu. Tysiącom Rosjan jej nie zabrakło. Pozostaje jego dziedzictwo. Wieczna pamięć". 

Również kanclerz Niemiec Olaf Scholz napisał w serwisie X, że po śmierci Nawalnego "odważni Rosjanie utrwalają pamięć o nim: wielu z nich było dziś na jego pogrzebie, podejmując w ten sposób ogromne ryzyko".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł wcześniej, że za udział we wszelkich niedozwolonych manifestacjach grożą poważne konsekwencje. Na nabożeństwo nad trumną Nawalnego policja nie wpuściła tysięcy osób chcących się z nim pożegnać.

Telewizja CNN poinformowała, że jej sygnał z Moskwy został najprawdopodobniej zakłócony podczas relacjonowania uroczystości pogrzebowych, ponieważ z niewiadomych względów zanikł on na 20 minut przed ich rozpoczęciem i pojawił się ponownie, gdy dobiegały one końca. 

Wcześniej podano, że transmisja z ceremonii pogrzebowej, prowadzona online przez współpracowników Nawalnego, była utrudniona z powodu blokowania połączeń przez operatorów komórkowych. Zagłuszano też sygnał mobilnej telefonii. W czwartek serwis The Insider napisał, że obok świątyni zainstalowano antenę służącą do utrzymywania łączności przez struktury siłowe.

W sobotę w Rosji zatrzymano co najmniej 49 osób podczas akcji upamiętniających Nawalnego i protestów antywojennych w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję wojny przeciw Ukrainie. 

16 lutego władze rosyjskie poinformowały o nagłej śmierci Nawalnego, najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina. Nawalny miał umrzeć w łagrze za kołem podbiegunowym, gdzie odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności, a groziło mu nawet 30 lat więzienia. Władze odmawiały oddania ciała polityka bliskim. 

PAP/IAR/ks

Domy pogrzebowe w Rosji odmawiają organizacji pogrzebu Nawalnego. W tle obawy o masowe protesty

27.02.2024 11:37
Domy pogrzebowe w Moskwie odmawiają organizacji uroczystości ostatniego pożegnania opozycyjnego rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego, powołując się na ograniczenia ze strony władz miasta - powiadomił rosyjski niezależny kanał na Telegramie "Możem Objasnit".

"Bild": rząd Niemiec przygotowuje się na możliwość ataku Rosji na kraje NATO

29.02.2024 12:30
Rząd RFN przygotowuje się coraz konkretniej na możliwy atak Rosji na Niemcy lub któryś z krajów NATO; w 13-stronicowym dokumencie dla Bundestagu przedstawiono analizę zagrożeń, prowadzących do wybuchu wojny – informuje w czwartek portal dziennika "Bild".

Ambasador RP na pogrzebie Nawalnego w Moskwie. Oddał hołd zmarłemu, złożył kondolencje rodzinie

01.03.2024 16:22
Na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie zakończył się pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Krewni i bliscy otoczyli mogiłę. Tysiące ludzi stało z kwiatami wokół cmentarza, a pobliskimi ulicami przeszły tysiące Rosjan. W trakcie przemarszu od cerkwi do cmentarza skandowano antywojenne i antyputinowskie hasła.

"Rosja będzie wolna". W Moskwie pogrzebano Nawalnego - żegnały go tysiące

01.03.2024 18:20
W Moskwie pochowano Aleksieja Nawalnego. Na nabożeństwo nad trumną opozycjonisty policja nie wpuściła tysięcy osób chcących się z nim pożegnać.