Redakcja Polska

Przełom ws. miliardów pomocy Ukrainie przez USA. W Kongresie ważą się losy dwóch propozycji

16.04.2024 11:30
Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - poinformował w poniedziałek spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.
Według CNN pakiety pomocowe miałyby zawierać podobne kwoty, jak w senackiej wersji projektu, tj. 60 mld na pomoc dla Ukrainy i 14 mld dla Izraela.
Według CNN pakiety pomocowe miałyby zawierać podobne kwoty, jak w senackiej wersji projektu, tj. 60 mld na pomoc dla Ukrainy i 14 mld dla Izraela.FB/GeneralStaff.ua

Johnson zapowiedział swój plan zajęcia się zalegającą od niemal pół roku sprawą wsparcia dla Ukrainy po poniedziałkowym spotkaniu klubu Republikanów w Izbie.

Posłuchaj
00:47 12928610_1.mp3 Pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy w wysokości 60 miliardów dolarów zostanie w końcu poddany pod głosowanie w Kongresie USA. Taką deklarację złożył przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson. Jeśli dojdzie do głosowania to pakiet zostanie najprawdopodobniej uchwalony. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)

 

Jak ogłosił podczas konferencji prasowej, zamiast poddać pod głosowanie przegłosowany w lutym przez Senat opiewający na 95 mld dolarów pakiet łączący środki na wsparcie Ukrainy, Izraela i państw Indo-Pacyfiku, prawdopodobnie jeszcze we wtorek zgłosi osobne projekty dotyczące każdego regionu oraz dodatkowy pakiet zawierający m.in. przepisy umożliwiające wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów, czy zamianę pomocy dla Ukrainy w pożyczki i leasing sprzętu. Spiker zasugerował, że do głosowania w Izbie nad tymi ustawami mogłoby dojść w piątek, zaś potem trafiłyby one znów do Senatu.

Według CNN pakiety pomocowe miałyby zawierać podobne kwoty, jak w senackiej wersji projektu, tj. 60 mld na pomoc dla Ukrainy i 14 mld dla Izraela.

Plan Johnsona

Plan Johnsona - nastawiony na obłaskawienie przeciwnych Ukrainie kongresmenów własnej partii - daje nadzieje na odblokowanie trwającego od niemal pół roku impasu w sprawie pomocy dla Ukrainy, choć droga do przyjęcia ustaw wciąż nie jest do końca jasna. Choć fundusze dla Kijowa popiera znaczna większość kongresmenów, to proces mogą skomplikować proceduralne przeszkody i zgłaszane poprawki.

Republikanka Marjorie Taylor Greene, która zapowiadała że będzie domagać się odwołania Johnsona ze stanowiska, jeśli zgodzi się na wsparcie Ukrainy, nazwała jego plan "oszustwem, którego ludzie mają dość", ale nie określiła, czy zrealizuje swoją groźbę. Jeszcze dzień wcześniej deklarowała, że połączenie pomocy dla Ukrainy i Izraela jest "antysemickie" i domagała się rozdzielenia obu spraw.

Niewiadomą jest też czas, bo według planu w piątek Kongres ma się udać na kolejną dwutygodniową przerwę w obradach.

Biały Dom przeciwny

Jeszcze w poniedziałek Biały Dom zapowiadał, że sprzeciwia się przyjęciu osobnego pakietu zamiast ustawy przegłosowanej w lutym przez Senat, co byłoby najprostszym i najszybszym rozwiązaniem. Jednak część Demokratów zasygnalizowała, że może być gotowa poprzeć plan, jeśli pozwoli on na umożliwienie wysłania pilnie potrzebnej pomocy dla Kijowa. Według portalu Punchbowl News Johnson rozmawiał w poniedziałek wieczorem z prezydentem Joe Bidenem i zamierza odbyć rozmowę z liderem Demokratów w Izbie Hakeemem Jeffriesem.

We wtorek na temat pakietu rozmawiać będzie też z premierem Czech Petrem Fialą - kolejnym w szeregu zagranicznych przywódców, którzy wzywają Kongres do wsparcia Ukrainy. Wcześniej podobnie czynili m.in. prezydent Andrzej Duda, szef brytyjskiego MSZ David Cameron, premier Japonii Fumio Kishida, czy premier Estonii Kaja Kallas


PAP/dad

Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy

15.04.2024 13:43
Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - prawie 27 miliardów złotych. Jak podkreśla korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, która pierwsza poinformowała o środkach, wypłata Polsce pierwszych pieniędzy z KPO będzie przełomowa, bo przez dwa ostatnie lata były one zablokowane z powodu zarzutów Komisji dotyczących braku niezależności sądownictwa.

Atak Iranu na Izrael. Wciąż obowiązują ostrzeżenia przed podróżami na Bliski Wschód

15.04.2024 14:49
Nie ma obecnie zagrożenia dla polskich obywateli ani potrzeby ich ewakuacji w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie - przekazał w poniedziałek rzecznik MSZ Paweł Wrońsk. Podtrzymał ostrzeżenia resortu przed podróżami w ten region świata.

Dezinformacja, fake news i sztuczna inteligencja. "W Polsce, jak i w całej Europie, trwa wojna o umysły"

16.04.2024 09:54
Podmioty szerzące dezinformację powszechnie zaczęły wykorzystywać sztuczną inteligencję do generowania fałszywych treści, zdjęć i filmów - powiedział Rzecznik Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni Przemysław Lipczyński. Dodał, że w Polsce, jak i w całej Europie, trwa wojna o umysły.