Redakcja Polska

Wicepremier Krzysztof Gawkowski: mamy cyber zimną wojnę

24.06.2024 14:15
- Dziennie w Polsce dochodzi do kilkuset incydentów związanych z cyberatakami, średnio tysiąc, a bywa, że i dwa tysiące; te incydenty są skierowane głównie z tych stron, które są na cyber zimnej wojnie z Polską, czyli z Rosji i Białorusi - mówi w magazynie "Polska" wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Krzysztof Gawkowski
Krzysztof GawkowskiPrzemysław Chmielewski/Polskie Radio

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w rozmowie opublikowanej w weekendowym wydaniu magazynu "Polska" przyznał, że cyberbezpieczeństwo staje się powszechne. "Mamy świadomość, że trzeba chronić obywateli, administrację i biznes" - przyznał. Zwrócił jednocześnie uwagę, że obserwujemy coraz więcej incydentów w cyberprzestrzeni.

"Dziś, z perspektywy ostatnich tygodni, możemy powiedzieć, że Polska ma najwięcej cyberincydentów w historii. Chodzi o incydenty różnego typu - od tych zwykłych, do takich, które mogą być kwalifikowane jako krytyczne. Przeciwdziałamy im. Umiemy ro robić, dlatego nie mówi się o tym bardzo dużo" - podkreślił Gawkowski.

Wicepremier dodał, że incydenty związane z fałszywą depeszą Polskiej Agencji Prasowej czy zakłócenia transmisji TVP w internecie podczas meczu Polaków na mistrzostwach Euro 2024 pokazują, że są jeszcze miękkie podbrzusza, które trzeba lepiej zabezpieczyć. "Dlatego chcemy stworzyć polską cybertarczę, odpowiedzialnie zainwestować w to przedsięwzięcie ponad 3 miliardy złotych" - wskazał szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że transformacja cyfrowa to dla Polski "bardzo ważny element"; rząd - jak mówił - na cybernetyczną pomoc dla sektora prywatnego przeznaczy "ogromne pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy".


Na pytanie, jakie są plany dotyczące cyberbezpieczeństwa w związku z rozpoczynającą się 1 stycznia 2025 r. polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej, Gawkowski podkreślił, że dla polskiej prezydencji cybertransformacja jest bardzo ważnym elementem. "Chcemy, aby w ramach głównych priorytetów były zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa, komputerów kwantowych, rozwoju sztucznej inteligencji, budowy odpowiedzialnego prawa, zmniejszenia silosowości, gospodarowania prawem tak, by nie przeszkadzało biznesowi. O tym w ramach polskiej prezydencji chcemy rozmawiać" - podkreślił minister Gawkowski.


PAP/ho

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 21.06.2024 r.

21.06.2024 17:30
W tym wydaniu: rozmowy w Unii Europejskiej o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, Ukraina i Mołdawia coraz bliżej członkostwa w Unii Europejskiej oraz współpraca Polski i Korei Południowej w zakresie bezpieczeństwa.

Sekretarz generalny ONZ: większość pomocy humanitarnej w Strefie Gazy jest rozkradana

22.06.2024 11:00
Większość pomocy humanitarnej, która trafia do Strefy Gazy jest rozkradana; na tym terytorium panuje totalny chaos i całkowite bezprawie - ostrzegł sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, cytowany w sobotę przez portal Times of Israel.

Ukraińcy mogą atakować przy pomocy amerykańskiej broni cele położone do 100 km w głąb Rosji

22.06.2024 16:15
Zezwolenie na ostrzeliwanie przy pomocy amerykańskiej broni celów na terytorium Rosji, położonych w odległości do 100 km od granicy, ograniczyło ataki Kremla na Ukrainę, jednak Kijów nadal nie jest w stanie uderzać w kluczowe rosyjskie lotniska - ujawnił dziennik "Washington Post", powołując się na źródła ukraińskie.

Były sekretarz generalny NATO Javier Solana odebrał Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego

22.06.2024 16:41
Były sekretarz generalny NATO Javier Solana otrzymał w sobotę Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wyróżnienie wręczono podczas gali w Ossolineum we Wrocławiu. Moją obsesją było otwarcie NATO na nowych członków, szczególnie na Polskę - powiedział Solana.