Redakcja Polska

Ustawa o obronie ojczyzny. Andrzej Duda: Polska realizuje wielki testament Lecha Kaczyńskiego

18.03.2022 17:23
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości po podpisaniu ustawy o obronie ojczyzny powiedział, że modernizacja i stałe zwiększanie gotowości i sprawności bojowej polskiej armii, stanowią wielki testament, który pozostawił nam Lech Kaczyński. Dodał, że ustawa ta "wytycza drogę na przyszłość dla rozwoju polskich sił zbrojnych".
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny [POSŁUCHAJ]
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyznyPAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości po podpisaniu ustawy o obronie ojczyzny zacytował słowa Lecha Kaczyńskiego: "na armii nie wolno oszczędzać, armia kosztuje całe społeczeństwo, kosztuje podatników, ale jest to konieczne. Jak bardzo jest to konieczne, przekonaliśmy się w ostatnich dniach. Musimy mieć siły godne 40-milionowego kraju w środku Europy o trudnym położeniu geograficznym. Mamy świetnych sojuszników, ale obronić musimy się umieć także i sami".

Dodał, że te słowa zostały wypowiedziane parę dni po wielokrotnie cytowanej wypowiedzi z Gruzji i były jej uzupełnieniem oraz rozszerzeniem.

Wielki testament

- Modernizacja i stałe zwiększanie gotowości i sprawności bojowej polskiej armii to wielki testament, który zostawił nam prezydent Lech Kaczyński wraz z obowiązkiem starania się o to, by tutaj w Polsce były siły sojusznicze, bo to są elementy, które są zbieżne, które są wspólne i które, nie miał wtedy wątpliwości, powinny były być realizowane jednocześnie - oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że podpisana przez niego ustawa "wytycza drogę na przyszłość dla rozwoju polskich sił zbrojnych w szerokim tego słowa znaczeniu: pełnego ich funkcjonowania, także i obronności narodowej".

Podkreślał, że "to nie jest akt prawny, który został stworzony dlatego, że Rosja zaatakowała Ukrainę". - To jest akt prawny, który został stworzony, dlatego że przewidywaliśmy, że Rosja może zaatakować Ukrainę, tak jak to kiedyś wskazał prezydent Lech Kaczyński - powiedział.

Rosja: imperialna i żarłoczna

- Niestety spodziewaliśmy się tego, że może to nastąpić i że w związku z tym my w przyszłości możemy być kolejnym celem napaści żarłocznej, imperialnej Rosji - ocenił. Prezydent wyraził nadzieję, że ustawa ta "będzie realizowana z powodzeniem przez polskich polityków niezależnie od barw politycznych".

Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej ustawy.  - Dziękuję wszystkim tym, którzy nad tą ustawą w ostatnim czasie pracowali, dziękuję za życzliwe podejście. Dziękuje za to, że pokazaliśmy także całemu polskiemu społeczeństwu, ale może przede wszystkim polskiemu wojsku, naszym żołnierzom, że Polska jest jedna, wspólna i przede wszystkim polska - podkreślił prezydent. 

"WOT to sukces społeczny"

Podziękowania przypadły również byłemu ministrowi obrony Antoniemu Macierewiczowi za utworzenie Wojsk Oborny Terytorialnej. - "Okazały się one sukcesem, nie tylko sukcesem militarnym, nie tylko sukcesem bezpieczeństwa antykryzysowego w Polsce, ale przede wszystkim także i sukcesem społecznym, wzajemnej pomocy, poczucia bezpieczeństwa - podkreślił. 

Wyraził też zadowolenie i wdzięczność za zakupy dla polskiej armii, które nadzorował obecny minister obrony Mariusz Błaszczak. Wymienił w tym kontekście armatohaubice KRAB, moździerze RAK, wyrzutnie rakiet PIORUN. Jak dodał prezydent, wszystkie te działania były realizowane z głębokim poczuciem tego, że cały czas to jest za mało, że Polska potrzebuje więcej.

- Niech żyje wolna, niepodległa i suwerenna Ukraina. Niech żyje Polska. Niech pan Bóg ma w opiece naszą ojczyznę - zakończył prezydent.

IAR/PP/ho

Minister obrony Danii: jesteśmy gotowi wysłać na Ukrainę żołnierzy w ramach misji pokojowej

18.03.2022 10:30
Duński rząd jest gotowy do wysłania na Ukrainę żołnierzy w ramach misji pokojowej - powiedział minister obrony Morten Bodskov. Jak zauważa portal euroactiv, jest to odpowiedź na polską sugestię o potrzebie takiej misji na Ukrainie.

Prezydent Zełenski z nagrodą Orła Jana Karskiego. "Za bohaterską obronę Ukrainy i wartości Zachodu"

18.03.2022 12:18
Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego uhonorowano nagrodą Orła Jana Karskiego za "bohaterską obronę Ukrainy i wartości moralnych cywilizacji Zachodu, którym ten najwyraźniej nie jest w stanie dziś sprostać". Nagrodę odebrał ambasador Ukrainy w Polsce Andriej Deszczyca.

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 18.03 2022 r.

18.03.2022 17:30
W tym wydaniu: wizyta delegacji z Polski, Czech i Słowenii w Kijowie, posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji humanitarnej w związku z agresją na Ukrainę, spotkanie szefów MON krajów NATO w Brukseli.