Redakcja Polska

Ukraina wnioskuje o przyjęcie do NATO w trybie przyspieszonym

30.09.2022 17:37
Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym - ogłosił w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Taką informację szef państwa przekazał po piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).
Prezydent Ukrainy Zełenski: składamy wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.
Prezydent Ukrainy Zełenski: składamy wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.twitter/@Denys_Shmyhal

Prezydent na opublikowanym po posiedzeniu RBNiO nagraniu powiedział, że Rosja po 24 lutego nie zatrzymałaby się na ukraińskich granicach, gdyby nie została powstrzymana. Celem rosyjskiego uderzenia stałyby się kraje bałtyckie, Polska, Mołdawia, Gruzja i Kazachstan; Rosja starałaby się podbić różne narody Europy i Azji - wyliczył.

Zełenski oświadczył, że Rosja poprzez próbę aneksji ukraińskiego terytorium stara się ukraść to, co do niej nie należy. Próby aneksji prezydent ocenił jako "farsę". Zaznaczył, że Rosja poprzez "zabójstwa, znęcanie się, szantaż i kłamstwa chce napisać od nowa historię i przemalować granice". - Ukraina do tego nie dopuści - zapewnił.


Posłuchaj
00:57 11968724_1.mp3 Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przyspieszoną procedurę przyjęcia jego kraju do NATO. Poinformował o tym po zakończeniu posiedzenia ukraińskiej rady Bezpieczeństwa Narodowego i Wspólnoty. Ukraiński przywódca ocenił też jako farsę dzisiejsze ogłoszenie na Kremlu aneksji kolejnych ukraińskich terytoriów. O szczegółach Paweł Buszko (IA

 

- Tylko ścieżka wzmocnienia Ukrainy i wygonienia okupantów z całego ukraińskiego terytorium przywraca pokój; przejdziemy tę drogę - zaznaczył.

Wniosek o przyjęcie do NATO

Poinformował również, że jego kraj składa w trybie przyspieszonym wniosek o dołączenie do NATO. - De facto już przeszliśmy drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami NATO. (...) Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie - oznajmił prezydent.

- Wiemy, że to możliwe. Widzimy, jak w tym roku Finlandia i Szwecja rozpoczęły akcesję do Sojuszu bez Membership Action Plan - podkreślił.

Wniosek został podpisany przez Zełenskiego, przewodniczącego parlamentu Rusłana Stefanczuka i premiera Denysa Szmyhala.

Prezydent zapewnił też, że Ukraina jest gotowa do dialogu z Rosją, ale kiedy zmieni się jej prezydent. Obecny prezydent Rosji "nie wie, czym jest godność i uczciwość" - podkreślił Zełenski.

- Kończymy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat - oświadczył. Zaapelował do deputowanych o poparcie ustawy, przewidującej nacjonalizację wszystkich rosyjskich aktywów na Ukrainie.


PAP/dad

"Oddaję hołd tym wszystkim którzy zostali na Wschodzie". Spotkanie z Adamem Hlebowiczem, historykiem i pisarzem

30.09.2022 14:29
Publikacja ,,Zostali na wschodzie. Słownik inteligencji Polskiej w ZSRS 1945 – 1991” daje czytelnikom okazję poznania niezwykłych postaci, swego rodzaju ,,cichych” bohaterów, bez których w tych ośrodkach w których żyli i pracowali polski duch nie przetrwałby. Pomysłodawcą i redaktorem naukowym wydawnictwa jest Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

Nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji. Padły istotne dla sprawy terminy

30.09.2022 15:04
Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że w jego ocenie skierowanie noty dyplomatycznej do Niemiec ws. reparacji to "kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch". Jak dodał," za notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w Unii Europejskiej i na całym świecie".

Polska nie uzna decyzji Putina. Rzecznik PiS: to próba wprowadzenia chaosu

30.09.2022 17:11
- Oczywiste jest, że Polska nie uzna decyzji Władimira Putina o włączeniu do Rosji okupowanych terenów Ukrainy - Radosław Fogiel. - To kolejna próba wprowadzenia chaosu na Ukrainie - dodał rzecznik PiS.