Redakcja Polska

Minister Rau podziękował szefowej niemieckiego MSZ za pamięć o agresji z 1939 r.

02.09.2023 09:00
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podziękował szefowej niemieckiej dyplomacji Annalenie Baerbock za uczczenie pamięci ofiar II wojny światowej. 1 września przypada 84. rocznica tamtych wydarzeń.
Zbigniew Rau podziękował szefowej niemieckiej dyplomacji. Ważne słowa Annalenie Baerbock 1 września
Zbigniew Rau podziękował szefowej niemieckiej dyplomacji. Ważne słowa Annalenie Baerbock 1 wrześniaPAP/Rafał Guz/Fabian Sommer/dpa

 - Pragnę podziękować pani minister Annalenie Baerbock za pamięć o niemieckiej agresji na Polskę, przytoczenie ofiar wojny, jednej piątej polskich obywateli, a także strat materialnych poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej okupacji. Temat ten jest wciąż niedostatecznie poruszany w niemieckim dyskursie publicznym. Jestem przekonany, że przyszłoroczna 85. rocznica niemieckiej agresji na Polskę pozwoli nam dokonać przełomu w sprawie niemieckiej odpowiedzialności i zadośćuczynienia - napisał w mediach społecznościowych Zbigniew Rau.

Wcześniej w piątek niemiecka minister napisała na Twitterze, że "atak na Polskę zapoczątkował wojnę przeciwko ludzkości". "Zaczynając od Polski, niemieccy sprawcy poszerzali obszar zniszczeń, rozciągający się od krajów bałtyckich, przez Białoruś, Ukrainę, Rosję, po Grecję i jeszcze dalej" - dodała Baerbock.

"Śmierć poniosła jedna piąta ludności Polski. Naszym obowiązkiem jest dostrzegać cierpienie naszych polskich sąsiadów, i z tą świadomością kształtować naszą wspólną europejską przyszłość" - podkreśliła szefowa niemieckiego resortu.

IAR/PAP/ho

Saryusz-Wolski: duch paktu Ribbentrop-Mołotow wciąż krąży po Europie, te zagrożenia nie są martwe

01.09.2023 09:50
- Duch paktu Ribbentrop-Mołotow, którego sednem jest współpraca niemiecko-rosyjska kosztem Europy Środkowo-Wschodniej, wciąż krąży po Europie - mówi eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski.

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Brytyjski historyk: to dobry moment, by przypominać o roli Sowietów

01.09.2023 12:57
- To dobry moment, by opowiedzieć światu o roli Sowietów w 1939 r., pakcie Ribbentrop-Mołotow i ataku 17 września - uważa znany brytyjski historyk Roger Moorhouse.

Prezydent Duda na Westerplatte: władze Rosji próbują pisać historię od nowa, ale nic nie zmieni prawdy historycznej

01.09.2023 16:07
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że II wojna światowa miała swój początek w pakcie Ribbentrop-Mołotow podpisanym kilka dni przed 1 września 1939 roku. W wystąpieniu podczas uroczystości na Westerplatte zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił uwagę, że obecnie rosyjscy historycy i rosyjskie władze próbują przeinaczać historię, wymazując fakt niemiecko-sowieckiego sojuszu.