Redakcja Polska

Rząd USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce systemów obrony przeciwlotniczej

12.09.2023 08:30
Szacunkowa wartość kontraktu ma wynieść do 4 miliardów dolarów. Departament Stanu wystąpił do Kongresu o zgodę na transfer uzbrojenia
Audio
  • Rząd USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce systemów obrony przeciwlotniczej [posłuchaj]
artyleria przeciwlotnicza
artyleria przeciwlotniczapingvin121674/ Shutterstock

Amerykański rząd zatwierdził sprzedaż Polsce zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową (IBCS). Szacunkowa wartość kontraktu ma wynieść do 4 miliardów dolarów. Departament Stanu wystąpił do Kongresu o zgodę na transfer uzbrojenia. 

Departament Stanu poinformował, że polski rząd złożył wniosek o zakup sprzętu do drugiej fazy programu dla Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową obsługującego konfigurację PATRIOT-3+, ze zmodernizowanymi czujnikami i komponentami. Polska chce kupić 93 centra operacyjne systemu Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową oraz 175 przekaźników Zintegrowanej Sieci Kierowania Ogniem. Kontrakt ma objąć także szyfratory sieciowe, oprogramowanie, integrację komponentów, wsparcie techniczne i sprzęt do testów.
"Całkowity szacowany koszt programu wynosi 4 miliardy dolarów” - napisano w komunikacie Agencji Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa Departamentu Stanu. 

Amerykańscy urzędnicy podkreślili, że proponowana sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika z NATO, który jest „siłą napędową stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie”. Rząd USA ocenił, że uzbrojenie poprawi zdolność Polski do obrony przeciwrakietowej i że Polska nie będzie miała trudności z przyjęciem tego sprzętu do swoich sił zbrojnych.
Realizatorem programu będzie amerykański koncern Northrup Grumman. Polska zażądała offsetów, które zostaną określone w negocjacjach między nabywcą a wykonawcą.

IAR.ks

Powstanie kolejny zespół bojowy w Formozie. Specjalsi będą chronić gazociągu Baltic Pipe

23.08.2023 11:34
Musimy liczyć się z różnymi prowokacjami ze strony Rosji, w związku z tym infrastruktura krytyczna musi być silnie chroniona. Najlepiej mogą ochronić ją wojska specjalne w tym Formoza - powiedział we wtorek w Dziwnowie w województwie zachodniopomorskim szef MON Mariusz Błaszczak.

"Polska jest dla USA stabilnym partnerem". Marszałek Sejmu spotkała się z delegacją Kongresu Stanów Zjednoczonych

30.08.2023 09:33
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z delegacją doradców Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Sejmu, rozmowy dotyczyły współpracy międzyparlamentarnej, bezpieczeństwa oraz wsparcia dla Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją.

Każdy dzień wojny z Rosją kosztuje Ukrainę około 100 mln dolarów

04.09.2023 13:46
Każdy dzień wojny z Rosją to dla naszego kraju wydatek w wysokości około 100 mln dolarów; są to koszty ponoszone głównie przez obywateli, którzy płacą podatki, ponieważ łączny udział wolontariuszy w finansowaniu sił zbrojnych to zaledwie około 3 proc. - powiadomił w poniedziałek ustępujący minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

47. pakiet pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy

08.09.2023 08:12
Uzbrojenie zostanie zakupione przez rząd USA od amerykańskich koncernów zbrojeniowych w ramach długoterminowego programu Ukraine Security Assistance Initiative