Redakcja Polska

Polski prezydent nie chciał wspólnego zdjęcia uczestników szczytu klimatycznego. Powodem obecność Łukaszenki

02.12.2023 12:06
Prezydent Andrzej Duda nie pozował do wspólnego zdjęcia uczestników szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju; powodem była obecność dyktatora Białorusi Aleksandra Łukaszenki - przekazała w piątek szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.
Zdjęcie uczestników szczytu COP2023
Zdjęcie uczestników szczytu COP2023PAP/EPA/MAHMOUD KHALED/ UN PRESS OFFICE / HANDOUT

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju.

Do wizyty prezydenta odniosła się w piątkowym wpisie na platformie X szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych, dołączając do niego zdjęcie uczestniczących w szczycie przywódców. "Prezydent Andrzej Duda nie pozował do wspólnego zdjęcia uczestników szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju" - napisała prezydencka minister. Powodem - jak wyjaśniła - była "obecność dyktatora Białorusi Aleksandra Łukaszenki".

Szefowa KPRP zaznaczyła, że - wraz z polskim prezydentem - do zdjęcia nie pozowali także: prezydent Litwy Gitanas Nauseda oraz Łotwy - Edgars Rinkeviczs.

Wcześniej agencja informacyjna BNS informowała, że "prezydenci Polski,Litwy i Łotwy, Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Edgars Rinkeviczs, odmówili w piątek wykonania wspólnego „rodzinnego zdjęcia” na konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) w Dubaju, ponieważ pozował do niego do niego przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka".

"Byłoby hipokryzją stać ramię w ramię z przywódcą kraju, z terytorium którego Rosja prowadziła agresję na Ukrainę i, jak gdyby nigdy nic dyskutować o przyszłości świata i zmianach klimatycznych" - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

"Białoruski reżim przyczynia się do niszczenia przyszłości świata i - podobnie jak Rosja - jest odpowiedzialny za to, co dzieje się na Ukrainie (...)" - dodał Nauseda i podkreślił, że wspólne zdjęcie przywódców określane jest mianem "rodzinnego", a "Łukaszenka nie należy do rodziny, której chcemy być częścią". 

W piątek w Dubaju, największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, rozpoczęła się 28. konferencji sygnatariuszy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (zwana w skrócie COP28). Odbywające się corocznie od 1995 r. konferencje COP mają na celu wypracowanie przez rządy polityki mającej na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury i dostosowanie się do skutków związanych ze zmianami klimatu. Tegoroczna konferencja potrwa do 12 grudnia. 


PAP/dad

Walka z globalnym ociepleniem. Konferencja COP28 w Dubaju z udziałem polskiego prezydenta

30.11.2023 15:06
Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Dubaju. Do soboty będzie tam reprezentował Polskę na rozpoczętej dzisiaj konferencji klimatycznej ONZ pod nazwą COP28. Liderzy 198 krajów mają w czasie obrad zdecydować o dalszych sposobach walki z globalnym ociepleniem.

Polacy będą strzegli bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich

01.12.2023 11:22
Bezpieczeństwa nieba Litwy, Łotwy i Estonii będą przez najbliższe miesiące strzegli między innymi Polacy. W krajach bałtyckich zmieniły się jednostki sił lotniczych NATO, które biorą udział w misji Baltic Air Policing.

COP28. Polska chce potrojenia mocy wytwórczej energii jądrowej na świecie do 2050 r.

02.12.2023 09:59
Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej - podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.