Redakcja Polska

Jasna demonstracja siły - wkrótce manewry NATO. Ćwiczeń o takich rozmiarach nie było od dekad

18.01.2024 17:08
W przyszłym tygodniu rozpoczną się największe od kilku dekad manewry wojskowe NATO z udziałem 90 tysięcy żołnierzy. Poinformował o tym naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie, generał Christopher Cavoli po spotkaniu szefów sztabów generalnych w Brukseli.
Ćwiczenia o nazwie Steadfast Defender potrwają do maja
Ćwiczenia o nazwie "Steadfast Defender" potrwają do majaX/@NATO

Tegoroczne ćwiczenia o nazwie "Steadfast Defender" potrwają do maja. - Sojusz zademonstruje swoją zdolność do wzmocnienia obszaru euroatlantyckiego z wykorzystaniem sił przerzuconych z Ameryki Północnej - powiedział generał Cavoli. Podczas manewrów symulowany będzie konflikt z bliskim przeciwnikiem. I choć naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie nie wymienił żadnego kraju z nazwy, to wiadomo, że chodzi o Rosję. - To będzie jasna demonstracja naszej jedności, naszej siły i naszej determinacji do wzajemnej obrony, i oczywiście ochrony naszych wartości i porządku międzynarodowego - podkreślił generał Cavoli.

Występujący na tej samej konferencji prasowej, szef Komitetu Wojskowego NATO holenderski admirał Rob Bauer odniósł się do sytuacji na Ukrainie. - Podczas gdy ostatnie ataki Rosji są niszczycielskie, nie są one skuteczne z militarnego punktu widzenia - ocenił.

Jego zdaniem wojna między Rosją a Ukrainą znalazła się w fazie "względnego impasu". - Nie powinniśmy oczekiwać cudu po żadnej ze stron - podsumował Holender.

W manewrach wezmą udział żołnierze ze wszystkich krajów Sojuszu i Szwecji, która czeka na wejście do NATO. Wcześniej pojawiły się informacje, że wojska będą się szkolić w Polsce i państwach bałtyckich oraz w Niemczech.


IAR/PAP/dad

Francja tworzy "koalicję artyleryjską" dla Ukrainy. Zełenski rozmawia z Macronem

18.01.2024 15:28
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak informuje ukraiński przywódca w mediach społecznościowych, podziękował Francuzom za uruchomienie "koalicji artyleryjskiej" oraz za zaangażowanie tego kraju w produkcję armatohaubic i amunicji dla Ukrainy w 2024 roku.

ISW: rosyjskie możliwości walki elektronicznej w obwodzie królewieckim mogą znacząco wpłynąć na Polskę i region Bałtyku

19.01.2024 09:46
Instytut Badań nad Wojną ocenił, że niedawne zakłócenia systemu GPS w Polsce i regionie Bałtyku budzą spekulacje na temat potencjalnego działania rosyjskich systemów walki elektronicznej w regionie.

Negocjacje w sprawie bezcłowego handlu z Ukrainą - pierwsze propozycje niekorzystne

19.01.2024 11:02
Przedłużają się negocjacje w Komisji Europejskiej w sprawie przepisów o przedłużeniu do czerwca przyszłego roku bezcłowego handlu z Ukrainą. Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia najnowsze propozycje są niekorzystane dla unijnego rolnictwa.

Modułowy Pistolet Samopowtarzalny - najnowszy produkt Fabryki Broni w Radomiu, będzie miał swoją premierę w USA

19.01.2024 11:27
Modułowy Pistolet Samopowtarzalny (MPS) - najnowszy produkt radomskiej Fabryki Broni, będzie miał premierę w Stanach Zjednoczonych. Zostanie zaprezentowany podczas jednego z największych wydarzeń branży strzeleckiej na świecie - SHOT SHOW w Las Vegas. Spółka weźmie w nim udział po raz czternasty.