Redakcja Polska

Komisja Europejska wstrzymuje finansowanie UNRWA. Pomoc dla Strefy Gazy tylko do końca lutego

29.01.2024 13:18
Komisja Europejska wstrzymała finansowanie dla Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) w związku z zarzutami o udział członków jej personelu w ataku Hamasu na Izrael z 7 października.
Ciężarówki z pomocą UNWRA stojące na przejściu granicznym Strefy Gazy i Izraela
Ciężarówki z pomocą UNWRA stojące na przejściu granicznym Strefy Gazy i IzraelaPAP/EPA/ABIR SULTAN

"Unia Europejska jest jednym z największych darczyńców pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków w Gazie. Pomoc humanitarna dla Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu będzie kontynuowana za pośrednictwem organizacji partnerskich. Obecnie nie przewiduje się żadnych dodatkowych środków dla UNRWA do końca lutego".

W komunikacie czytamy, że Komisja "dokona przeglądu tej sprawy". Z zadowoleniem przyjęłainformacje dostarczone przez Agencję oraz rozpoczęcie dochodzenia. Zdaniem unijnych urzędników należy jak najszybciej przeprowadzić przegląd całego personelu w celu sprawdzenia, czy jego członkowie nie brali udziału w atakach.

UNRWA: pomoc dla Strefy Gazy tylko do końca lutego

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) poinformowała, że bez przywrócenia wsparcia finansowego, będzie w stanie prowadzić działania pomocowe w Strefie Gazy tylko do końca lutego.

Oświadczenie oenzetowskiej agencji ma związek z wycofywaniem się kolejnych krajów z finansowania UNRWA po oskarżeniach Izraela, jakoby niektórzy jej członkowie byli zaangażowani w atak palestyńskiego Hamasu na Izrael z 7 października. "Jeśli finansowanie nie zostanie wznowione, UNRWA nie będzie w stanie kontynuować swoich działań (pomocowych) w regionie, w tym w Strefie Gazy, po końcu lutego" - podała agencja ONZ.

Grupa 12 pracowników UNRWA, wobec których skierowano podejrzenie o zaangażowanie w atak Hamasu na Izrael, została zwolniona z pracy i wszczęto w ich sprawie śledztwo. Jednak w reakcji na zarzuty, wysunięte przez Izrael, finansowane UNRWA wstrzymało wiele państw, w tym te, które zapewniały agencji większość funduszy: Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Finlandia czy Japonia. O wstrzymaniu finansowania poinformowała też Komisja Europejska.

IAR/dad


Rosja zaatakowana ukraińskim dronami. To kolejna taka akcja

29.01.2024 11:09
Ukraińskie drony w poniedziałek nad ranem zaatakowały trzy rosyjskie obwody. Niezależne serwisy internetowe podały, że bezzałogowce eksplodowały w rejonach Biełgorodu i Rostowa, w pobliżu rosyjsko - ukraińskiej granicy. Bezzałogowa maszyna spadła także w pobliżu rafinerii, w obwodzie jarosławskim.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu niezagrożony. Wiceminister Marchewka: wielka szansa dla regionu

29.01.2024 11:54
Co z Chcemy zrealizować tę inwestycję, bo jest wielką szansą dla rozwoju naszego regionu - powiedział Arkadiusz Marchewka Radiu Szczecin. Wiceminister infrastruktury odniósł się w ten sposób do kwestii przyszłości terminala kontenerowego w Świnoujściu. Jak mówił polityk, ta inwestycja to wielka szansa dla gospodarki regionu i że będzie konsekwentnie działał, by projekt został zrealizowany.

Pomoc UE dla Ukrainy. Budapeszt gotowy na wyrażenie zgody, stawia jednak warunki

29.01.2024 13:06
Przedstawiciele węgierskiego rządu potwierdzili, że w weekend została do Brukseli przesłana propozycja zgody tego kraju na pomoc finansową dla Ukrainy. Może ona zostać wyrażona jednak pod pewnymi warunkami. W poniedziałek na Ukrainę poleciał minister spraw zagranicznych Węgier.

Litwa szuka dodatkowych środków na obronność

29.01.2024 13:26
Litwa szuka dodatkowych środków na obronność i przywrócenie powszechnej służby wojskowej. W poniedziałek odbędzie się pierwsze w tej sprawie formalne spotkanie szefowej rządu z udziałem polityków wszystkich partii, przedstawicieli biznesu i związków zawodowych. Spotkanie jest inicjatywą premier Ingridy Szimonyte.