X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rząd za obniżeniem od 1 lipca dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.

22.04.2022 19:34
Rząd w piątek przyjął projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada obniżenie od 1 lipca dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. i likwidację ulgi dla klasy średniej - poinformował na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że jeśli proces legislacyjny pozwoli, zapowiadane zmiany wejdą w życie jużod lipca
Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że jeśli proces legislacyjny pozwoli, zapowiadane zmiany wejdą w życie już od lipcaPAP/Piotr Nowak

"Likwidujemy słusznie krytykowaną tzw. ulgę dla klasy średniej (...) jednocześnie obniżamy stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. i to jest najmocniejsza obniżka podatku od wielu lat, która obejmie miliony podatników" - powiedział szef rządu.

Jak zaznaczył, jest to zmiana korzystna dla ponad 10 mln podatników, a neutralną dla pozostałych.

Jak dodał Mateusz Morawiecki, w projekcie zakłada się też uproszczenie rozliczenia kwoty wolnej dla zarabiających w dwóch lub trzech miejscach. "W ten sposób osoby pracujące na kilku etatach będą mogły odczuć obniżkę podatków już od pierwszej wypłaty" - podkreślił.

Z kolei - jak wskazał szef rządu - proponowana zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej oznacza niższe podatki dla 1,4 mln przedsiębiorców.

W swojej wypowiedzi premier podkreślił, że przyjazne podatki to przede wszystkim niskie, proste i sprawiedliwe podatki. Dodał, że zaproponowane zmiany w podatkach to m.in. odpowiedź na to, co się dzieje w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Szef rządu zauważył, że agresja Rosji na Ukrainę wywołała destabilizację gospodarczą w Europie. W związku z tym - jak podkreślił premier - rząd musi odpowiednio zareagować na niwie społeczno-gospodarczej.

"Rząd PiS w tak trudnych czasach nigdy nie chowa głowy w piasek, szukamy rozwiązań, najlepszych możliwych rozwiązań po to, żeby nasz system podatkowy był jak najbardziej prosty, jak najbardziej sprawiedliwy" - mówił Morawiecki dodając, że musi on też skłaniać do pracy i przedsiębiorczości.

Według premiera "przyjazne podatki, to przede wszystkim podatki niskie, podatki proste, podatki sprawiedliwe". "W tych niespokojnych czasach Polacy mogą mieć oparcie w państwie" - zapewnił szef rządu.

Jak mówił szef rządu, efekty proponowanych zmian podatkowych spowodują, że zawirowania gospodarcze, z którymi mamy do czynienia na skutek "wojny inflacyjnej Putina, putinflacji" zostaną częściowo złagodzone. "Ciekaw jestem, czy inne kraje pójdą w nasze ślady, też obniżą podatki. Nasze obniżki na pewno doprowadzą do częściowego skompensowania putinflacji" - stwierdził szef rządu.

"Wysoka inflacja kiedyś minie - myślę, że już w przyszłym roku będziemy w trendzie malejącej inflacji, a niskie podatki zostaną" – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Obecny na konferencji wiceminister finansów Artur Soboń zwrócił uwagę, że projekt zmian w podatkach dotyczy 25 mln podatników, dla 13 mln z nich będzie korzystny a dla reszty neutralny.

"Miesiąc temu pokazywaliśmy projekt zmian podatkowych w PIT, który dotyczy 25 mln podatników, który będzie korzystny dla 13 mln z nich, a dla reszty neutralny. Po jego wprowadzeniu ok. 15 mln podatników w Polsce nie będzie płacić PIT" – powiedział Soboń.

Stwierdził także, że z części rozwiązań wprowadzonych od początku roku, takich jak abolicja podatkowa, rząd się wycofał.

"To był miesiąc konsultacji i dialogu społecznego, i to, że obecny projekt jest inny niż miesiąc temu jest wynikiem dialogu i kompromisu" – dodał.

Stwierdził także, że projekt zostanie wkrótce przesłany do Sejmu i że "liczy na współpracę wszystkich sił parlamentarnych w Polsce". – "To będzie dobry projekt, który sprawi, że podatki będą niższe i bardziej przewidywalne a system podatkowy będzie bardziej zrozumiały i jaśniejszy dla podatników" – powiedział wiceminister finansów.

Powiedział także, że liczy, iż ustawa zostanie uchwalona jak najszybciej, aby rozwiązania w niej zawarte mogły funkcjonować już od 1 lipca.

"Będziemy mieli jeden system podatkowy w rozliczeniu rocznym za 2022 r. i jeden system zaliczkowy od 1 lipca" – powiedział Soboń. – "Ten system jest na kolejne lata podatkowe" – stwierdził.

W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw zaproponowano obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne (do kwoty 8,7 tys. zł rocznie) z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.).

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.


PAP/ho


Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiada nowe zamówienia na uzbrojenie z USA

22.04.2022 08:43
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapewnił w czwartek w Waszyngtonie, że skala zakupów uzbrojenia z USA będzie większa niż w przeszłości. Dodał, że Polska ma do wyboru śmigłowce uderzeniowe firm Boeing i Bell, a decydująca będzie m.in. szybkość dostaw.

Niemieccy politycy krytykują opieszałość kanclerza w sprawie broni dla Ukrainy

22.04.2022 14:37
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest oskarżany o opieszałość i brak jednoznacznych decyzji w sprawie dostaw broni na Ukrainę nie tylko przez polityków opozycji, ale także rządowej koalicji. - Te uniki kanclerza tylko pomagają Rosji - ocenia Gunther Krichbaum z opozycyjnej chadeckiej CDU.

Premierzy Polski i Słowacji krytykują postawę Węgier wobec Rosji

22.04.2022 17:07
Premierzy Polski i Słowacji krytykują postawę Węgier wobec Rosji. Budapeszt sprzeciwia się między innymi dalszym unijnym sankcjom na rosyjskie surowce energetyczne.