Redakcja Polska

Deloitte: 18 polskich firm wśród 50. najdynamiczniej rozwijających się firm technologicznych regionu

25.11.2023 14:00
Wśród 50. najdynamiczniej rozwijających się spółek z Europy Środkowo-Wschodniej 18 to firmy pochodzące z Polski – wynika z rankingu "Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2023". Jak zaznaczono, jest to najwyższy wynik w historii konkursu.
Coraz więcej globalnych firm analizuje czy inwestować w Polsce.
Coraz więcej globalnych firm analizuje czy inwestować w Polsce.shutterstock/Gorodenkoff

Najliczniejszą grupą finalistów głównej kategorii zestawienia 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych z Europy Środkowo-Wschodniej są producenci oprogramowania – wynika z rankingu "Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2023". Łącznie dostawcy oprogramowania zajęli 31 pozycji zestawienia.

Ranking Deloitte to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Wśród 50 najdynamiczniej rosnących spółek regionu jedną trzecią stanowiły firmy pochodzące z Polski – podano. Jak zaznaczono, "całkowita liczba 18 polskich firm jest najwyższą w historii konkursu".

"Postępująca cyfryzacja gospodarki sprawia, że dostawcy nowoczesnych rozwiązań technologicznych notują rekordowe poziomy wzrostu. To, że znaczną część najszybciej rozwijających się firm regionu stanowią spółki polskie, jest najlepszym dowodem na rosnący potencjał rodzimego sektora tech" – przekazał cytowany w raporcie Michał Przybylski z Deloitte.

Zwycięzcą głównej kategorii rankingu po raz trzeci z rzędu został pochodzący z Czech fintech FTMO, twórca finansowej platformy edukacyjnej. Ubiegłoroczny wicelider rankingu, polski dostawca usług płatności odroczonych PayPo, został wyprzedzony przez czeską firmę biotechnologiczną CityZen. "Oprócz jednego z największych graczy na polskim rynku BNPL do pierwszej dziesiątki Fast 50 weszli także firma software’owa Worksmile oraz producent mebli noo.ma" – poinformowano.

W ramach plebiscytu przyznano również nagrody dla "wschodzących gwiazd" sklasyfikowanych w ramach kategorii "Companies to watch" – podano. Obejmuje ona 25 spółek cechujących się wysoką dynamiką, ale istniejących zbyt krótko, by spełnić wymogi głównego rankingu. Laureatem zestawienia został słowacki producent oprogramowania 3IPK, a drugie miejsca zajęła polska firma Cardinal Cryptography, dostarczająca rozwiązania z zakresu kryptogrtafii, blockchain i uczenia maszynowego.

Oprócz tego w rankingu "Companies to watch" znalazły się 4 inne podmioty z Polski: producent oprogramowania Just Join IT, firma biotechnologiczna ZEME, fintech Digital Gateways oraz dostawca rozwiązań IT dla branży hotelarskiej Profitroom.

Jak poinformowano, biorące udział w konkursie Deloitte firmy mogły przystąpić również w ramach kategorii "Impact Stars". Wyróżnia ona te podmioty, które nie tylko oferują i rozwijają innowacyjne produkty, ale cechują się także pozytywnym oddziaływaniem na co najmniej jeden z następujących obszarów: społeczeństwo, biznes, innowacje, środowisko czy różnorodność.

Każdy z krajów mógł w tej kategorii wybrać trzy firmy. W przypadku Polski są to: producent oprogramowania Devinti, software house Callstack oraz firma analityczna Appsilon. Specjalne wyróżnienie w tej kategorii otrzymała również Szkoła w Chmurze.

Specjalną nagrodę "CE Tech Rocketship!" otrzymała po raz drugi z rzędu polska firma software’owa Open Loyalty. "Specjalne wyróżnienia otrzymały fintech Kontomatic oraz producent oprogramowania Robotec.ai" – dodano.

Ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Przedsiębiorstwa samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu. Mogą w nim brać udział spółki pochodzące z następujących krajów: Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia.


PAP/ho


Włosko-Polskie Forum Aerospace. Rozmowy o współpracy w sektorze lotniczym i kosmicznym

22.11.2023 13:28
Trzecia edycja Włosko-Polskiego Forum Aerospace w Warszawie zgromadziła przedstawicieli sektorów biznesowego, naukowego i obronnego z obu krajów.

Co drugi ukraiński startup wybiera Polskę jako swoją lokalizację

22.11.2023 13:52
59% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę - wynika z najnowszego raportu Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB). Badanie skupia się na roli startupów i instytucji otoczenia biznesu w przyszłej odbudowie Ukrainy. 

Polska gościem honorowym Międzynarodowej Konferencji Spedycyjnej w Budapeszcie

23.11.2023 15:53
Transport i logistyka stoją przed znacznymi wyzwaniami, szczególnie na Węgrzech. W Budapeszcie omawiano zadania dla współczesnego rynku spedycji i transportu w naszym regionie. Polska jest w tym roku gościem honorowym Międzynarodowej Konferencji i Wystawy Spedycyjnej.

XXI Słowacko-Polskie Forum Gospodarcze w Spiskiej Nowej Wsi

24.11.2023 09:23
Zarówno osiągnięcia jak i tematy trudne we wzajemnych relacjach polskich i słowackich regionów oraz biznesu omawiano na XXI Słowacko-Polskim Forum Gospodarczym w Spiskiej Nowej Wsi.

PZL Mielec dostarczył do Rumunii pierwsze śmigłowce Black Hawk

24.11.2023 11:21
Firma Lockheed Martin poinformowała, że należąca do niej spółka PZL Mielec dostarczyła do Rumunii pierwsze śmigłowce Sikorsky S-70 Black Hawk.