Redakcja Polska

Szybką koleją z Polski do krajów nadbałtyckich

24.06.2024 14:34
"Dziennik Gazeta Prawna" przekazała, że jest szansa, iż na początku kolejnej dekady Polska połączy się nowoczesnymi torami z trzema krajami nadbałtyckimi - Litwą, Łotwą i Estonią. Podróż z Warszawy do Wilna ma potrwać nieco ponad 4 godz., do Rygi ok. 5 godz., a do Tallina niecałe 7 godz.
Ministerstwo infrastruktury sprawdza, czy możliwe jest wprowadzenie ogólnopolskiego biletu na transport publiczny. Na razie resort analizuje, jak system działa w poszczególnych miastach
Ministerstwo infrastruktury sprawdza, czy możliwe jest wprowadzenie ogólnopolskiego biletu na transport publiczny. Na razie resort analizuje, jak system działa w poszczególnych miastachTomasz Warszewski/Shutterstock

Jak czytamy w gazecie, trasa Rail Baltica powstaje głównie ze środków wspólnotowych – według założeń Bruksela ma sfinansować aż 85 proc. prac. Ale koszty wciąż rosną i już wiadomo, że sięgną kilkunastu miliardów euro. Linia ma służyć do przewozu podróżnych i towarów. Pociągi pasażerskie mają się rozpędzać do 250 km/h, a towarowe do 120 km/h. Wzdłuż trasy w wybranych miejscach powstaną terminale przeładunkowe. Z powodu trwającej wojny w Ukrainie Rail Baltica zyskuje też znaczenie militarne - z szybkich torów mogłyby korzystać transporty wojskowe.

Jak przekazano, po wieloletnich przygotowaniach "zaczynają się rozkręcać roboty w terenie". Na Łotwie w połowie roku prace zacznie konsorcjum trzech firm – francuskiej Eiffage, włoskiej Rizzani oraz polsko-hiszpańskiego Budimeksu. Wygrały one przetarg na realizację 230-kilometrowego odcinka Rail Baltiki, który przetnie niemal cały kraj. Na realizację kontraktu wartego 3,7 mld euro mają osiem lat. Roboty potrwają tak długo, bo jeszcze nie są gotowe projekty wszystkich odcinków. Wraz z ukończeniem dokumentacji będzie rozpoczynana budowa kolejnych etapów.

Gazeta wskazała, że prace przy linii Rail Baltica zaczęły się też w Estonii. Prowadzone są na razie na dwóch odcinkach – w rejonie Tallina i kilkadziesiąt kilometrów na południe od tego miasta.

Jak dodano, "rozkręcają się też roboty na Litwie". Obecnie prowadzone są na ok. 30-kilometrowym odcinku na północ od Kowna. Trwają przetargi na realizację kolejnych 70 km trasy w stronę Poniewieża i granicy z Łotwą.

"DGP" poinformowała, że od pewnego czasu trwa już też realizacja Rail Baltiki po stronie polskiej. W tym przypadku linia w dużej mierze ma przebiegać po modernizowanych istniejących odcinkach. "W tym roku finiszować mają prace między Warszawą a Białymstokiem. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiedziała, że w najbliższych miesiącach ogłosi przetarg na przebudowę odcinka z Białegostoku do Ełku. Prace przewidziane są tam na lata 2025–2028" - napisano.

"Dla ostatniego odcinka linii Rail Baltica od Ełku do granicy państwa w Trakiszkach pozyskiwana jest decyzja środowiskowa, jest też wykonywany projekt budowlany. Według planów, ten fragment ma w dużej mierze prowadzić nowym śladem. Będzie realizowany w latach 2026–2029. Na polskim odcinku linii Rail Baltica obowiązywać będą różne prędkości. Między granicą z Litwą a Ełkiem składy mają się rozpędzać do 250 km/h. Dalej z Ełku do Czyżewa za Białymstokiem obowiązywać ma prędkość 200 km/h. Następnie na ok. 100-kilometrowym odcinku do Warszawy pojedziemy z szybkością 160 km/h" - tłumaczy gazeta.


PAP/ho


Wicepremier Krzysztof Gawkowski: mamy cyber zimną wojnę

24.06.2024 14:15
- Dziennie w Polsce dochodzi do kilkuset incydentów związanych z cyberatakami, średnio tysiąc, a bywa, że i dwa tysiące; te incydenty są skierowane głównie z tych stron, które są na cyber zimnej wojnie z Polską, czyli z Rosji i Białorusi - mówi w magazynie "Polska" wicepremier Krzysztof Gawkowski.

2,5 mln zł na pomoc dla ukraińskich Sum z Programu Polska Pomoc 2024

23.06.2024 20:14
Cztery mobilne schrony oraz działania w zakresie wsparcia medycznego i psychologicznego zostaną skierowane do ukraińskich Sum oraz rejonu sumskiego - poinformował lubelski ratusz. Około 2,5 mln zł dofinansowania na te działania pochodzi z ministerstwa spraw zagranicznych.

UE przyjęła 14. pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wobec Rosji

24.06.2024 14:00
UE przyjęła w poniedziałek 14. pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wobec Rosji. Zakłada on m.in. objęcie restrykcjami 116 osób i podmiotów za podważanie suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz zakaz przeładunku rosyjskiego LNG na terytorium Wspólnoty.

Prezydent Andrzej Duda: wizyta w Pekinie przyczynia się do budowania relacji między Polską a Chinami

24.06.2024 13:53
- W sierpniu przyszłego roku zakończę misję jako prezydent RP w głębokim poczuciu tego, że moja wizyta w Pekinie przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami - podkreślił w poniedziałek podczas spotkania z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem prezydent Andrzej Duda.